שתף קטע נבחר

אחרי שנים של אש: הרגיעה בעזה נכנסה לתוקף

אחרי מאות הרוגים בשני הצדדים ומאות רקטות ופצצות מרגמה - הרגיעה ברצועת עזה נכנסה לתוקף בשעה 6:00 בבוקר. צה"ל הספיק להרוג פעיל חמאס, ואח"כ נצר אש במקביל לארגונים הפלסטינים. בשלב השני, ייפתחו מעברי קרני וסופה. אחר כך יואץ המשא ומתן על שחרורו של גלעד שליט ויתנהלו מגעים על פתיחת מעבר רפיח

בשעה 6:00 בבוקר (יום ה') נכנסה לתוקף הרגיעה ברצועת עזה. צה"ל וארגוני הטרור בעזה נצרו את האש. כחצי שעה לפני כן, תקף חיל האוויר חוליית משגרי רקטות קסאם במרכז רצועה עזה - איש חמאס נהרג ואחר נפצע.

 

הפסקת האש תהיה מוחלטת, בכל הגזרות ומצד צה"ל וכל הארגונים הפלסטיניים. בשלב שני, אחרי כמה ימים של שקט, אמורה ישראל להתחיל במתן הקלות ולפתוח את מעברי הסחורות בקרני ובסופה לכמויות גדולות של מזון, דלק, חומרי בנייה וסחורות אחרות הדרושות לחידוש הפעילות הכלכלית ברצועה. אחרי פתיחת מעברי קרני וסופה למעבר סחורות ללא הגבלה לרצועה - ולפני פתיחת מעבר רפיח בפני תושבי עזה - יואץ המו"מ בעניין גלעד שליט במטרה להגיע להסכם.


כוחות צה"ל, אתמול מחוץ לעזה (צילום: AFP)

 

במשפחת שליט טוענים כי הממשלה הונתה אותם, משום ש"בהחלטת הקבינט נאמר במפורש שהסכם עם חמאס יכלול את שחרורו של גלעד", לדברי האב נועם שליט. משפחת החייל החטוף שלחה מכתב לראש הממשלה, שבו נכתב: "ההימנעות מלכלול את שחרורו של גלעד שליט בהסכם הרגיעה מהווה הפרה בוטה של ראשי המדינה של כל ההתחייבויות שנתנו לנו, לרבות בימים אלה ממש בפגישה האחרונה עם ראש הממשלה".

 

בישראל וגם במצרים קושרים את פתיחת מעבר רפיח לקידום שחרורו של גלעד שליט. מבחינת המצרים, פתיחת המעבר מחייבת הגמשה של חמאס בעניין הדרישות בתמורה לשליט. מעבר לעניין שליט, פתיחת מעבר רפיח תחייב הסכמה של חמאס להציב כוחות של הרשות הפלסטינית ופקחים של האיחוד האירופי. 

 

מצרים מצדה התחייבה לקיים פעילות מודיעינית ומבצעית נמרצת בכל רחבי חצי האי סיני, בים לאורך חופי סיני ובעומק מצרים, כדי לסכל הברחות לרצועה של נשק (כולל רקטות וטילים מכל הסוגים), חומרי חבלה, מומחי חבלה ומכשור לייצור נשק.  

 

אמש הגבירו ארגוני הטרור את שיגורי הרקטות לעבר ישראל. שורת מטחים כבדים נורו משעות הצהריים, במהלכן התפוצצו עשרות רקטות וכמה פצצות מרגמה. במטח האחרון נפגע בית בשדרות מקסאם, כמה בני אדם לקו בחרדה. אמש הזהיר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי הרגיעה עלולה להיות זמנית ביותר: "אני מאמין שיהיה שקט בדרום, אבל אין לנו אשליות. מה שקוראים לו ההרגעה הזו, שברירי, והיא עלולה להיות קצרת מועד".

 

ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, אמר כי "חייבים הפסקת אש מוחלטת - כולל הכל. אם מחר בבוקר יירו רקטה אחת, תהיה זו הפרת ההבנות. אין כאן מקום לפרשנויות, ולא צריך גוף בורר. לא נקבל ירי של קסאם אחד. מצרים, מצדה, מחויבת למניעת הברחות מעזה. זה פשוט, למצרים יש גבול עם עזה שממנו מוברחים אמצעי לחימה ומחבלים. הברחה היא פגיעה מהותית בהסכמות. כל הפרה כזאת תוביל לשינוי עמדת ישראל כפי שהוצגה למצרים". 

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
צה"ל נצר את האש
צילום: AP
צילום: נועם רותם
ימשיך לחכות בשבי. גלעד שליט
צילום: נועם רותם
מומלצים