שתף קטע נבחר

המאבק נגד מועצת יש"ע: איומים וניקוב צמיגים

גם היום, שלוש שנים אחרי יישומה של תוכנית ההתנתקות, הרוחות בקרב המתנחלים סוערות. ל-ynet נודע כי בחודשים האחרונים נרשמו כמה תקריות אלימות, שבהן גורמים בימין התעמתו וחיבלו במכוניותיהם של ראש מועצת יש"ע. המשטרה: "נפתחה חקירה והנושא מטופל על ידי הגורמים הבכירים ביותר"

איומים, עימותים וניקוב צמיגים - אלה רק חלק מהפעולות שנעשו לאחרונה במסגרת המאבק של המכנים עצמם "נאמני ארץ ישראל", נגד הנהגת מועצת יש"ע. הנאמנים דורשים מההנהגה הרשמית של המתנחלים לפנות את מקומה, בשל הכישלון למנוע את תוכנית ההתנתקות.

 

במשך שלוש השנים שעברו מאז פינוי יישובי גוש קטיף, התרכזה מרבית המחאה במאמרים בעלונים המחולקים בבתי הכנסת, במנשרים ובמודעות בטרמפיאדות ביהודה ושומרון. אך ל-ynet נודע כי בתקופה האחרונה המאבק עלה מדרגה ועבר לפסים אלימים ובוטים יותר.

 

זה החל ביום העצמאות באירוע שארגנה מועצת יש"ע במגרון, אז התפתח עימות בין תומכי המועצה למתנגדיה. המשך המאבק היה חריף עוד יותר: אלמונים ניקבו את צמיגיהם של מנכ"ל מועצת יש"ע פנחס ולרשטין וראש "אמנה" זאב (זמביש) חבר. ניקוב הצמיגים חזר על עצמו מספר פעמים במקומות שונים.

 

בנוסף, אלמונים גרמו נזק לכניסה לביתו של זאב חבר והרסו במקום עציצים. בעקבות האירוע החליטו בהנהגת המתנחלים להגיש תלונה. ממשטרת מחוז ש"י נמסר כי: "נפתחה חקירה והנושא מטופל על ידי הגורמים הבכירים ביותר בתחום".

 

בימים האחרונים נתלו במקומות שונים ביהודה ושומרון מודעות גדולות תחת הכותרת: "יישר כח זמביש - אבל הגיע הזמן שתלך הביתה". במודעות נכתב: "זקנתך מביישת את בחרותך! הגיע הזמן שתתלה את הנעליים ותפנה את הדרך לאנשים שלא איבדו את האמון ואת האמונה בצדקת הדרך! בידך הבחירה: או לפרוש ולהיזכר לטוב כבונה ישובים. או חלילה להיזכר לדיראון עולם, כמו רבך וחברך אריק שרון, שהיה מבוני יש"ע והפך לגדול מחריבי הארץ". 


המודעות נגד זאב חבר  

 

לדברי גורמים בקרב נאמני ארץ ישראל, המאבקים האחרונים מהווים תגובה להסכם המאחזים שעליו דנה מועצת יש"ע מול משרד הביטחון. "ההנהגה שמתיימרת להנהיג נכשלה בגוש קטיף ומנסה לפנות מאחזים. אנחנו אומרים נכשלתם, תלכו הביתה. יש אנשים אחרים שיכולים לקחת את ההנהגה", אמר גורם המתנגד להנהגה הנוכחית של המתנחלים.

 

ראש מועצת קדומים לשעבר, דניאלה וייס, תקפה בגלוי את הנהגת המועצה: "הם היו צריכים ללכת מייד אחרי גוש קטיף. הם מנסים לקדם הסכם מאחזים עם משרד הביטחון ולכן המאבק החריף מאוד. אין להם מקום יותר בשום פעילות. הניסיון להגיע למצב שמשרד הביטחון מאשר מקום אחד ומועצת יש"ע מורידה במקום אחר לא בא בחשבון".

 

לדברי וייס המאבקים מחויב למרות פילוג השורות בקרב המתנחלים: "כשהיינו מאוחדים נפלנו לתהום. שילכו הביתה. אם האחדות מורידה אותנו לתהום אין לנו אחדות, רק מארץ ישראל צומחת האחדות".

 

יש לציין כי על המנשר החדש המופנה כנגד זמביש חתום "הוועד להפסקת שיתוף פעולה עם האויב" (הכוונה לממשלה - א.ו.). נועם פדרמן, מיוזמי המסע נגד מועצת יש"ע, אמר: "אנשי מועצת יש"ע חוזרים על פשעים שנעשו בעבר על ידי יוספוס פלאביוס וקסטנר, שמכרו נשמתם לשטן בכך ששיתפו פעולה עם דורשי רעתו של עם ישראל. אנשים כאלה לא ראויים להיות מנהיגים".

 

העימות מתלהט - הרבנים חלוקים

מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, אמר בתגובה: "למרות התוצאות היה לי הכבוד להיות חלק מהנהגת הציבור הציוני בכפר מימון, עם כל הכאב הנורא של תוצאות המאבק. אני משוכנע שהמאבק בכפר מימון יירשם בדפי ההיסטוריה כאחד המאבקים החוץ פרלמנטריים הגדולים והאיכותיים ביותר למן יסוד המדינה".

 

לדבריו: "מי שהצליח או הצליחה לחסל את מפלגת התחייה יתכבד ויישב בביתו. אין לי בעיה עם הנוער אלא עם מי שמסית אותו לפעולות חמורות כאלה".

 

בתחילה יצאו רבנים בקול קורא נגד המאבק מול מועצת יש"ע, אך לאחרונה מספר דמויות הלכתיות ביניהם,

רבה של קריית ארבע, דב ליאור, הסירו את תמיכתם מהיוזמה ואף תקפו את המועצה.

 

רבה של אלון מורה, אליקים לבנון, עדיין מגבה את ההנהגה הרשמית: "מועצת יש"ע עושה דברים חשובים, פועלת בשיקול דעת גדול עם ראיה תורנית וכוללת. יושבים היום במועצת יש"ע אנשים בעלי יכולת גבוהה וקבלת החלטות נכונות וטובות. אסור לצאת אחד נגד השני. איש את רעהו יעזור ולא אחד נגד השני וחשוב מאוד להתאחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מנשר נגדו. חבר
צילום: גיל יוחנן
גאה במהלכיו. ולרשטיין
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
להחליף את ההנהגה. וייס
צילום: שאול גולן
מומלצים