שתף קטע נבחר

לופוליאנסקי ועיריית י-ם: המצעד - פרובוקציה

בתשובה לבג"ץ, כתב מנכ"ל העירייה בשמו של ראש העיר לופוליאנסקי, כי יש לבטל את המצעד כדי למנוע אלימות בבירה. בעירייה אמרו: "הנוצרים והמוסלמים גורסים כי היהודים עורכים את המצעד במטרה להתגרות בהם ובכך מחללים את כבודה של עיר הקודש". חבר אופוזיציה: "לופוליאנסקי לא ילמד אף פעם מה זה להיות ראש העיר של כולם"

"פרובוקציה קשה" - כך מגדיר ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, את מצעד הגאווה שאמור להיערך ביום חמישי בשבוע הבא בבירה. 

 

לופוליאנסקי הגיש אמש (יום ה') באמצעות מנכ"ל העירייה, יאיר מעיין, את התשובה לבג"ץ נגד קיום המצעד, שהגישו פעילי הימין הקיצוני, ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר. בתשובה נכתב כי הנהלת עיריית ירושלים וגם חברי מועצה מהאופוזיציה מביעים את התנגדותם הנחרצת לקיום המצעד בעיר.

המנכ"ל כתב בשם העירייה ובשם לופוליאנסקי, כי הנהלת העיר רואה בקיום המצעד פרובוקציה קשה, הפוגעת במרקם העדין הקיים בין התושבים בבירה. הוא קרא לביטולו כדי למנוע אלימות בעיר הקודש, ובכדי לשמור על הסדר הציבורי.

 

בעיריית ירושלים הסבירו כי "הן האוכלוסייה הנוצרית והן האוכלוסייה המוסלמית גורסות כי היהודים עורכים את המצעד במטרה להתגרות בהם ובכך מחללים את כבודה של עיר הקודש, אשר נמצאת בריבונות יהודית".

 

כמו כן, טענו בעירייה כי הנזק הנגרם לעיר הינו לא רק ברמה הלאומית, אלא בעל השלכות ברמה הבינלאומית. הם גם התייחסו להשלכות המצעד בשנים האחרונות: "תושבי ירושלים עדיין מלקקים את הפצעים מהניסיון לערוך את המצעד בשנה שעברה".

 

בתשובה נוספת שהוגשה מטעם העירייה לבג"ץ, כתב היועץ המשפטי של העירייה, יוסי חביליו, כי מתן אישור לקיום תהלוכות איננו בסמכות עיריית ירושלים. לדבריו, הסמכות לאשר את המצעד נמצאת בידי מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב אהרון פרנקו, ומשטרת ישראל ואין לעירייה סמכות להתערב בהחלטותיהם. תשובתו של היועץ המשפטי עוררה מחלוקת ומנכ"ל העירייה אף הדגיש בתשובתו לבג"ץ, כי הדבר עומד בסתירה לעמדה הרשמית של העירייה ושל ראש העיר.

 

חבר המועצה סער נתנאל (מרצ) אמר בתגובה ל-ynet: "לופוליאנסקי שוב מוכיח לא רק שהוא אינו מכיר בדמוקרטיה ובזכויות האדם של תושבי עירו,

הוא גם לא מקבל את שלטון החוק וכללי מינהל תקין. עמדת היועץ המשפטי לעירייה היא זו שצריכה לקבוע ולא שום עמדה אחרת. תגובת ראש העיר רק מוכיחה עד כמה חשוב קיומו של מצעד הגאווה בירושלים. אין לי ספק שהמצעד יצעד כמתוכנן, בשקט ובגאווה ויביא לעיר שכה זקוקה לכך יום של שפיות.

 

כמו כן רמז נתנאל להסתבכותו של לופוליאנסקי בזמן מצעד הגאווה לפני שלוש שנים. "לופוליאנסקי כבר חטף פעם אחת מבית המשפט והוא כנראה לא ילמד אף פעם מה זה להיות ראש העיר של כולם".


פורסם לראשונה 19/06/2008 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לופוליאנסקי. פוגעים במרקם בבירה
צילום: חיים צח
מצעד הגאווה בירושלים בשנה שעברה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים