שתף קטע נבחר

חשד: העבירו פלסטינים במחסום תמורת שוחד

בעקבות שמועות החליטו בחטיבת כפיר לבדוק אם שני לוחמים נמנעים מבידוק קפדני לפלסטינים, בתמורה לכמה מאות שקלים. ל-ynet נודע שהמח"ט הורה לחיילים לחקור - השניים נתפסו "על חם", הודו ונעצרו. מומחה למשפט צבאי: העבירה קשה, העונש המירבי הוא 10 שנות מאסר

שני לוחמי צה"ל מחטיבת "כפיר" נעצרו בשבוע שעבר בחשד שהעבירו פלסטינים במחסום בתמורה לשוחד, כך נודע ל-ynet. בעקבות החשדות שעלו ערכו המפקדים חקירה חשאית משלהם, עד שתפסו את החיילים "על חם" והעבירו אותם למשטרה הצבאית.

 

הפרשה החמורה התפוצצה לפני מספר ימים, בעקבות חשדם של מפקדים בגדוד נחשון כי שני חיילים מפלוגת המסלול המוצבים במחסומים בגזרת טול כרם, לא ביצעו בידוק כראוי של פלסטינים שעברו במקום - ככל הנראה תמורת טובות הנאה כספיות.

 

בעקבות החשדות שדווחו למפקד החטיבה, אל"מ איתי וירוב, הוחלט לבדוק את העניין באופן יסודי. סגן מפקד הגדוד ומספר חיילים הונחו לתצפת על שני החשודים בעת שעמדו במחסום דרומית לטול כרם. תוך זמן קצר התברר כי אכן החיילים לא עורכים בידוק קפדני למספר פלסטינים.

 בחיפוש בחפציהם של שני החיילים נמצאו כמה מאות שקלים. "החיילים הודו באופן מיידי במעשה", אמר גורם צבאי, "חטיבת כפיר הוכיחה בדרך טיפולה בעניין כי היא פועלת באופן תקיף נגד כל כשל ערכי, אינה מסתירה דבר ומוקיעה התנהגות זו".

 

בעקבות התחקיר הפנימי בחטיבה, הועבר הנושא לטיפול המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), שמיהרה לעצור את השניים. בסוף השבוע הובאו השניים לדיון בבית הדין הצבאי בצריפין בפני השופט סגן-אלוף רוני פנחס. בדיון הוצג מקרה בו חמישה פלסטינים עברו במחסום ללא בידוק, תמורת כסף. מעצרם של שני החיילים הוארך עד יום שלישי וגורמים בפרקליטות הצבאית העריכו כי כתב האישום שיוגש נגדם יהיה חמור.

 

החברים: הם טעו, אבל במחסומים בקושי ישנים ואוכלים

בקרב חבריהם לפלוגה של שני החיילים שוררת תחושה קשה. "הפלוגה עובדת קשה מאוד ומצליחה להגיע להישגים מבצעיים יפים", סיפר אחד הלוחמים, "שני החיילים הללו המשיכו בתפקיד למרות שסבלו מפציעות ברגליים, הם הבינו כמה חשוב להיות קרביים. אולי עשו טעות, אבל כולם צריכים לדעת כמה העבודה במחסומים קשה - בקושי ישנים בלילה, בקושי אוכלים. המצב הזה גורם לפעמים לטעויות".

 

בפברואר השנה דווח ב-ynet לראשונה על שוטר צבאי שהעביר ארבעה פלסטינים במחסום ללא בידוק - על מנת שאלה יסייעו לדודו בעבודה חקלאית. הפרקליטות הצבאית הגישה נגדו כתב אישום בגין חריגה מסמכות עד כדי סיכון בטחון המדינה, והוא נידון למספר חודשי מאסר בפועל.

 

עו"ד בני קוזניץ, מומחה לדין צבאי פלילי, העריך שהמקרה הנוכחי מורכב יותר: "נראה שהעבירות אותן ניתן לייחס לחיילים הינן לקיחת שוחד לפי חוק העונשין, שעונשה המירבי הוא עד שבע שנות מאסר, וחריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או סיכון בטחון המדינה לפי חוק השיפוט הצבאי, שעונשה המירבי יכול להגיע אף לעשר שנות מאסר בפועל", הסביר ל-ynet.

 

עורך הדין הוסיף: "בתי הדין הצבאיים מתייחסים בחומרה יתרה לחיילים המבצעים עבירות שכאלה בעת שארגוני הטרור נוקטים כל דרך אפשרית על מנת לבצע פיגועי טרור רצחניים.

 מצופה מהחיילים המופקדים על מחסום להבטיח בחינה קפדנית ודקדקנית של כל העובר בו, לכן רמות הענישה למורשעים בעבירות שכאלה גבוהות ביותר".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "חשד, ערנות ונחישות בקרב מפקדים בחטיבת כפיר הביאו לאיתורם של שני חיילים שעל פי החשד גבו כסף מפלסטינים עבור מעבר לשטח ישראל... על פניו נראה למפקדי החטיבה כי מדובר באירוע חמור שאינו תואם את ערכי צה"ל. לפיכך, הנושא ייבחן גם ערכית ויילמד למען לא יישנה. דובר צה"ל שב ומדגיש כי מקרה זה כמו רבים אחרים הינו תולדה של ערנות ואחריות מפקדים, מדיניות שיש לברך עליה ולחזק אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מחסום בשטחים (ארכיון)
צילום: איי אף פי
עו"ד בני קוזניץ
מומלצים