שתף קטע נבחר

בבית עם ילדים - קקטוסים או סחלבים?

סחלבים ידועים כמי שאינם קלים לגידול ויש להם דרישות מופלגות, אבל יש סוג אחד של סחלב שהוא מפונק פחות מן האחרים והוא קרוי בן-פרפר. ענת מדמוני ניסתה לשמח את גיסתה, ולמדה משהו על חינוך ילדים ועל היתרונות של צמחים קוצניים

לאמא שלי יש חמש נכדות (טפו טפו טפו). שלושת קוראי הקבועים כבר מכירים את הבננות של אחותי: שלש ילדות קטנות ומחונכות להפליא המבקרות בקביעות במשחקים של הפועל קטמון. לאחי לעומת זאת יש שתיים. הגדולה שבהן בת שלוש, ענוגה, דקת אברים וורודת לחיים. נסיכה קטנה שלא שמעה בחייה את המילה 'לא'.

 

אחי וגיסתי חיים כצמד חמד, ממש אמנון ותמר. ולמרות האהבה, מספרת גיסתי, ונימת טרוניה מתגנבת לדבריה, מעולם לא זכתה לראות ממנו פרח, רק קקטוסים עם קוצים שהצטרפו כהרף עין לאוסף הקקטוסים שלו, אותו הוא מציג בגאווה בפני מבקרים. בכל פעם שציינה בפניו שהיא מעדיפה "פרח אמיתי", שמעה את אותו פזמון: צריך להיות פרקטיים, קקטוסים משקים פעם בחודשיים והם גדלים נהדר, למי יש זמן וכוח להתעסק בצמחים?

 

אני, כך אומרת עלי אחותי, לא מבינה הרבה בזוגיות אבל בצמחים דווקא כן, ולכן אני מחליטה לעשות מעשה ולהביא לגיסתי במתנה את מלך מלכי הפרחים הלא הוא הסחלב. סחלבים ידועים כמי שאינם קלים לגידול ויש להם דרישות מופלגות, אבל יש סוג אחד של סחלב שהוא מפונק פחות מן האחרים והוא קרוי בן-פרפר או פלנופסיס (Phalaenopsis) בלעז.

 

בבוקר בהיר הגעתי לדירתם עם העציץ. זורחת משמחה הניחה גיסתי את העציץ על הרצפה, סמוך לחלון, בינות לקקטוסים שנואי ליבה. הקטנה, הנסיכה, מביטה בסחלב באופן מוזר ובפליאה נוגעת בעדינות בעלי הכותרת הורדרדים. זה לא שאני נביאה, אבל במקרה הזה אני רואה בבהירות רבה את הנולד. אני חורקת שיניים ושותקת, שכן הסבירה לי גיסתי את נפלאות החינוך המודרני - אסור להגיד לילד לא, צריך לתת לו לבחור במה לשחק ומה לאכול, להכין אותו לחיים.

 

ובעוד אנחנו יושבות לשתות תה במטבח מסתמן בסלון שקט חשוד. זינוק זריז והקטנה נגלית לעינינו יושבת זורחת מאושר וסביבה מפוזרות פיסות עלי כותרת ורדרדות. אחיך כנראה צודק, אומרת גיסתי בשלווה רבה, בבית עם ילדים צריך לגדל רק קקטוסים. בחירה מצויינת, אני מציינת כדי לנחם את גיסתי, טעם טוב ויקר לה לקטנה.


פלנופסיס. המחיר תלוי בכמות הפרחים (צילום: ענת מדמוני)

 

בן פרפר: תעודת זהות

 • שייך למשפחת הסחלביים, אחת מהגדולות העשירות והמגוונות במשפחות הצמחים.
 • ביוון העתיקה היו הסחלבים סמל לאון הגברי, ותמצית שורשי סחלבים שמשה להגברת החשק המיני.
 • פקעות טחונות של סחלבים שמשו בעבר כבסיס להכנת המשקה "סחלב". כיום, עקב מחירן הגבוה, משתמשים בקורנפלור.
 • מוצאו של הפלנופסיס הוא באסיה הטרופית.
 • זהו הסחלב הפופולרי ביותר והמתאים ביותר לגידול ביתי.
 • עונת הפריחה של בן פרפר היא בחורף ובאביב, אך הוא יכול לפרוח גם בעונות אחרות.
 • בן פרפר פורח בשלל צבעים ומשך הפריחה מספר חודשים.
 • מחירו, יחסית למיני סחלבים אחרים, שווה לכל נפש, והוא תלוי במצב הפריחה. מחירו של סחלב פורח גבוה יותר, אך בכל זאת זו השקעה משתלמת יותר מזר פרחים, שכן אם הוא מטופל כיאות הוא יכול להגיע לגיל המופלג של עשרים שנה.
 • ניתן לרכוש אותו כיום כמעט בכל משתלה בארץ. מומלץ לקנותו במשתלות המתמחות בסחלבים.

 

בן פרפר: הוראות הפעלה

 • מתאים לגידול בעציצים בלבד ובתוך הבית.
 • מציאת המיקום המתאים לו בבית אחראית ל-90 אחוז מסיכויי ההצלחה שלכם בגידולו.  
 • דורש שפע אור אך לא קרינת שמש מלאה.
 • מקורו מהאזורים הטרופיים, לכן חשוב לשמור על טווח טמפרטורות שבין 15 ל-30 מעלות.
 • סובל ממלחים, ולכן לא מומלץ להשקותו במי ברז או במים מינרליים. עדיף להשקות במים מזוקקים, מי מזגנים או מי גשם.
 • יש להשקות פעם בשבוע, בתום ההשקיה צריך לשפוך את המים המצטברים בצלחת.
 • הצמח אוהב לחות, לכן יש לרסס סביבו בימים חמים ויבשים.
 • כדי שימשיך לפרוח, יש לגזום את הענף שסיים לפרוח בחלקו התחתון (גובה הענף שנשאר הוא כ-10 ס"מ מעל הקרקע). מומלץ להתייעץ במשתלה.

 

אתם שאלתם, ענת עונה

רותי ברנשטיין שאלה מדוע הקמליה בגינתה אינה פורחת.

הקמליה היפנית הוא שיח בעל פריחה נהדרת שמוצאו מדרום מזרח אסיה. הקושי העיקרי בגידול הצמח בארץ הוא הקרקע: הקרקעות בארץ בסיסיות ואילו הקמליה חובבת קרקע חומצית מעט. לפיכך מומלץ לגדל אותה בעציץ, שם ניתן לטפח אותה בעזרת דשנים חומציים. המיכל צריך להיות רחב ובעל ניקוז הולם, ומומלץ למקמו באזור חצי-מוצל אך מואר, קריר ומוגן מרוחות. כמו כן מומלץ לחפות את הקרקע סביבה. באנגליה הקמליות נראות הרבה יותר טוב... אגב, קרובת משפחתה של הקמליה היפנית היא הקמליה הסינית, שעליה משמשים לתה.

 

יש לכם שאלה לענת? שלחו אותה לאימייל madmony.a@gmail.com וענת מדמוני תענה על שאלות נבחרות.

 

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן פרפר. שב, תנוח, אל תירא
צילום: ענת מדמוני
ענת מדמוני. בעצם, היא ד"ר ליערנות
צילום: אפרת שליטא בונדי
לאשה בפייסבוק
מומלצים