שתף קטע נבחר

אל הגשר של פארק נשר

פארק נשר הוא גן עדן חבוי בין השטחים הבנויים שעל הכרמל. המסלול הקצר מתאים לכל המשפחה וכולל ביקור באטרקציה אמיתית: גשר תלוי באורך 70 מטר

לא בכל פעם מתחשק לנו להרחיק ולנסוע כדי להימצא בטבע. אפשר וכדאי לצאת אל מאחורי הבית. הפעם נמליץ לכם לטייל בפארק העירוני נשר הנמצא בשוליה הדרומיים של שכונת רמות יצחק בנשר שבכרמל. הפארק הוא גן עדן חבוי בין שטחים בנויים. יש בו גשר תלוי הרפתקני וייחודי החוצה את גדות ואדי קטיע, כמו גם מרחבים ירוקים, מתקני כושר וספורט, שבילי טיול, מצפורי נוף, שולחנות פיקניק וצמחייה עשירה ומגוונת.

 

המגמה של פיתוח פארקים עירוניים תופסת תאוצה בשנים האחרונות וזאת במסגרת המאבק האקולוגי לשמירה על השטחים הפתוחים העומדים בפני לחצי פיתוח ובינוי מואצים. במגמה לחזק את זיקתם של תושבי הסביבה לשטח הירוק, קק"ל מקיימת פעילות משותפת עם חברי הקהילה בתהליך התכנון והפיתוח. כך נעשה גם בפארק נשר. בני תנועות הנוער בעיר גויסו לעבודת הכשרה וניקיון של שבילי הפארק.


מתנדנד, אבל בטוח. הגשר התלוי (צילום: ארכיון הצילומים, קק"ל) 

 

תעודת זהות

אזור גיאוגרפי: כרמל (נחל קטיע - בין אוניברסיטת חיפה לעיר נשר)

 

מתאים לטיולים: לכל המשפחה

 

עונה מומלצת: כל השנה

 

אורך המסלול: מסלול רגלי מעגלי ומעבר בגשר התלוי. מהחניה ועד לגשר יש לצעוד בשביל עפר כ-15 דקות, על פי השלט "נחל קטיע". משך הסיור: כשעה עד שעה וחצי.

 

חניוני נופש: - חניון מרכזי וגדול בכניסה ובו שולחנות לפיקניק ומתקני משחק.

 

התאמה למוגבלים בתנועה: החניה מותאמת גם לרכבי נכים. בחלק העליון ישנם שבילי גישה ושולחנות נגישים לכיסאות גלגלים.

 

אזהרה: אין להמשיך עם הרכב אל דרך העפר היוצאת ממגרש החניה, הדרך צרה ומסוכנת ולא ניתן לבצע בה סיבוב.

 

אתרים נוספים בסביבה: יערות חוף הכרמל (יער עופר), דרך נוף כרמל וקרן כרמל, חי בר כרמל,


מתאים לפיקניק. חניון הפארק (צילום: ארכיון הצילומים, קק"ל)

 

יוצאים לדרך 

לאחר שהחנינו את המכונית במגרש החניה נרד במדרגות בעקבות השילוט. נחלוף על פני חניון פיקניק ובו שולחנות ומתקני משחק ייחודיים החביבים במיוחד על ילדים: מתקני תלייה, טיפוס וגלישה. השביל מוביל אל חורשת אורנים שניטעה על ידי ילדי העיר חיפה לזכר ראש העיר חיפה המיתולוגי אבא חושי.

 

מכאן נרד אל אפיק נחל קטיע. נחצה את ערוץ הנחל על גבי גשר אבן (סלע גדול). נפנה ימינה בשביל המסומן בירוק במקביל לערוץ הנחל (הערה: השביל המסומן בכחול הפונה שמאלה מוביל אל נחל קטיע התחתון, אל מערה קטנה ולצידה עץ חרוב גדול. קטע זה של שביל ההליכה אינו מעגלי!!).

 

נחל קטיע הינו יובל אכזב של נחל נשר. השם הוא תרגום מקורב של השם הערבי ואדי מוקטע ("נחל קטוע/חתוך). ראשיתו בהר טללים, מצפון לאוניברסיטת חיפה, ומכאן הוא יורד בעמק תלול ומיוער לכיוון דרום-מזרח ומתחבר אל נחל נשר ליד העיר נשר.

 

בחודשי הקיץ ניתן לראות את סימני המים שחרצו וסחפו עימם אדמה ואבנים בימי החורף. נצעד בשביל כ-300 מטר ונגיע לצומת נוספת של שבילים, הפעם בצבעי ירוק-שחור. הירוק פונה שמאלה ועוזב את אפיק הנחל ואילו השחור ממשיך לאורכו מערבה (לכאן נחזור במסלול המעגלי).

 

אנו נבחר בשביל המסומן בירוק ונעפיל אל מרפסת תצפית. נשב תחת פרגולה מוצלת ונצפה בנוף צמרות העצים. נפגוש באורן הקנרי, אלון מצוי, כליל החורש, קטלב, חרוב ולבנה רפואי.

 

עוד כמה מאות מטרים מערבה ונגיע אל האטרקציה הייחודית של הפארק - הגשר התלוי. 70 מטר של שהות בין שמיים וארץ. הגשר, העשוי מכבלי פלדה, אמנם מתנדנד אבל בטוח לחלוטין לחצייה. נחצה את הגשר מעל הנחל אל גדתו השנייה. דרך עפר הפונה ימינה תוביל אותנו אל הכניסה ממנו הגענו. השביל השמאלי (מערבה) המסומן בשחור, יוביל אותנו שוב אל נחל קטיע, הפעם, במעבר בגשר עץ קטן המחזיר אותנו להתחלת המסלול. כאן מתוכנן להיבנות גשר תלוי נוסף. עם השלמת בנייתו המטייל יוכל לחצות גשר אחד ולשוב בגשר השני.

 

כיצד מגיעים?

לבאים מנשר: יש לפנות לשכונת רמות יצחק, לנסוע ברחוב החרוב, שמאלה, על פי השילוט. ראשיתו של הפארק ברחבת הכניסה שנבנתה בצמוד לרחוב החרוב. כאן הוקמה פרגולת ממתכת ירוקה, וממנה ישנה ירידה לפארק ולנחל קטיע. יש להחנות את הרכב במגרש החניה.

 

לבאים מאוניברסיטת חיפה: פונים ברמזור לכיוון רמות יצחק. בכיכר פונים שמאלה לרחוב החרוב וממשיכים עד לשלט פארק קק"ל-נשר (בצד שמאל).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בין שמיים וארץ
צילום: ארכיון הצילומים, קק"ל
מומלצים