שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה את עתירת משפחת שליט נגד הרגיעה

שופטי בג"ץ דחו את העתירה, שביקשה למנוע את קידום הסדר הרגיעה הכולל פתיחת המעברים, ללא השבת החייל החטוף. בג"ץ הכריע כי יש לדון שוב בנושא בוועדת השרים. פרקליטי המשפחה: "רואים בהחלטה הישג חשוב וראשון במאבק להשבתו של גלעד"

שופטי בג"ץ דחו הערב (יום ב') את עתירת משפחת שליט, שביקשה שלא לקדם את הסדר הרגיעה ללא שחרורו של בנם, גלעד. נועם שליט, אביו של גלעד, אמר ל-ynet בעקבות החלטה כי ברצונו "לשמוע את הדברים ולשקול מה לעשות".

  

לקריאת הכרעת השופטים - לחצו כאן

 

בג"ץ הכריע כי יש לדון שוב בנושא בוועדת השרים. "סבורים אנו שעל ועדת השרים לשוב ולדון בנושא הספציפי של גלעד שליט, זאת כדי שההחלטות תהיינה בהירות לכל הנוגעים בדבר ולמנוע עמימות", קבעו השופטים.

 

בעתירה, שהוגשה בשבת, טענה המשפחה כי פתיחת המעברים מהווה הפרת התחייבות שלטונית, חריגה מהחלטת ועדת השרים לענייני ביטחון מהשבוע שעבר ולוקה באי-סבירות קיצונית.

הערב, לאחר החלטת בג"ץ, אמר נועם שליט כי המשפחה טרם החליטה על המשך צעדיה. "שמעתי על כך רק כרגע בחדשות. אני לא יודע מה לעשות הלאה או איך להגיב. אני עוד צריך לשמוע את הדברים ולשקול מה לעשות. אני לא משפטן", אמר ל-ynet.

 

עורכי הדין שייצגו את שליט אמרו כי הם רואים בהחלטה הישג חשוב וראשון במאבק להשבתו של גלעד הביתה. "בג"ץ קובע שהבין מממשלת ישראל כי בכוונתה לקיים דיון מיידי בעניינו של החייל החטוף. העתירה לבג"ץ נועדה להבהיר כי מעתה ואילך ממשלת ישראל תצטרך להוכיח במעשים ולא רק בדיבורים כי היא פועלת ללא לאות להשבת גלעד הביתה", מסרו.

 

מוקדם יותר היום הודיעה המדינה לבג"ץ כי כל עיכוב בהסדר הרגיעה "עלול להיות הרה אסון, ולכן היא סבורה שאין מקום שבית המשפט יתערב בהחלטת הקבינט. השרים ידעו על מה הם מצביעים. המידע שהוצג בפניהם היה מלא. יש חשש שאם המדינה לא תעמוד בהחלטת הקבינט, גם הצד השני לא יעמוד במה שהוא נטל על עצמו", אמרה נציגת הפרקליטות. בתום הדיון יצאו נציגי המדינה להתייעצות, לאחר שהתבקשו על ידי השופטים לשקול שוב את עמדתם.

 

בשעות הבוקר פנו הוריו של החייל החטוף לבית המשפט בבקשה להאריך את ההחלטה שהתקבלה אתמול ולפיה לא יחול שינוי במעברים ברצועת עזה עד לקיום דיון וקבלת החלטה חדשה.

אתמול נפגשו בהנחיית בג"ץ נועם שליט וראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, במשך כשעתיים. גלעד אמר כי הוא מוכן לשוב ולעדכן את משפחת שליט מעת לעת בהתפתחויות. במשפחת שליט אמרו כי לא קיבלו תשובות מספקות בפגישה.

 

בתוך כך, הביע נועם שליט זעם על דבריו של הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, שאמר כי "לעתים מחיר התשלום בעסקת חילופי שבויים הוא הרבה יותר כבד ממחיר האובדן של השבוי".

 

בשיחה עם ynet אמר שליט כי "בוגי אמנם היה מפקד הצבא אבל כיום הוא בעיקר פוליטיקאי ועסקן. בוגי וכל אחד אחר יכול לגזור את גורלו של חייל בשבי רק במידה שמדובר בבנו. כבר אמרתי בעבר שאין לאף פוליטיקאי או עסקן זכות לגזור גורלו של חייל צה"ל שבוי למעט מפקדו בקרב בשעת הצורך".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 729 ימים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט ועמוס גלעד בדיון בבג"ץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים