שתף קטע נבחר

מחכים לש"ס: רה"מ הציע חבילת תמריצים לישי

ראש הממשלה מחזר לפתחה של ש"ס בניסיון למנוע את אישור פיזור הכנסת בהצבעה במליאה, והציע ליו"ר, אלי ישי, תוספות תקציב בסך מיליארד וחצי ש"ח. ישי דחה את ההצעה, ודבק בדרישת מפלגתו להגדלת קצבאות הילדים. במקביל, הגישו חברי כנסת מהעבודה עתירה נגד החלטת הסיעה לתמוך בפיזור הכנסת

מגייס תמיכה: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נפגש הערב (שני) עם יושב ראש ש"ס, אלי ישי, כדי לנסות למנוע את תמיכת המפלגה בהצעה לפיזור הכנסת שתועלה להצבעה במליאה ביום רביעי הקרוב.

 

אולמרט נפגש עם ישי כדי לדון בדרישת ש"ס להגדיל את קצבאות הילדים. שר האוצר, רוני בר און, הביע בעבר התנגדות להגדלת הקיצבאות, ולכן הציע ראש הממשלה למפלגה החרדית חלופות לדרישה - בתמורה לתמיכתם בממשלה. עם זאת, ישי דחה את הצעותיו של אולמרט, על רקע רצונה של המפלגה "לרשום על שמה" את הישג הגדלת הקצבאות.

 

גורמים בכירים בקדימה אמרו כי אולמרט הגיש ליו"ר ש"ס הצעות נדיבות, בהיקף של כמיליארד וחצי שקל, בתמורה לתמיכתו. "ראש הממשלה מוכן להעביר הרבה מאוד כסף לש"ס, אולם הם מתעקשים על קצבאות הילדים. הבעיה כעת היא לא הכסף, אלא לאן יילך הכסף", אמרו. לדבריהם, אם מעמדו של ראש הממשלה בעיני הציבור היה טוב יותר, לא מן הנמנע שהיה נענה לדרישה. "אי אפשר לעשות את זה עכשיו, כי זה יראה רע", הסבירו.

 

למרות חוסר ההתקדמות עד כה, בקדימה מעריכים כי המשא ומתן עם ש"ס יימשך גם בימים הקרובים בניסיון להשיג הסכם ולמנוע את הצבעתם בעד הצעת החוק לפיזור הכנסת. ש"ס הפכה ללשון המאזניים בהכרעה על עתידה של הממשלה, לאחר שסיעת העבודה הצביעה היום ברוב קולות על תמיכה בהצעה לפיזור הכנסת. עם זאת, יושב ראש העבודה, אהוד ברק, רמז במהלך ישיבת סיעתו כי אם ש"ס תשנה את דעתה, גם העבודה תצטרך לשקול מחדש את צעדיה.

 

בתוך כך, עמיר פרץ, יורם מרציאנו והשרה יולי תמיר הגישו עתירה למוסד לבירור עתירות של העבודה נגד תמיכת הסיעה בפיזור הכנסת. לטענת השלושה, ההחלטה אינה חוקית ורק מרכז המפלגה רשאי לקבל החלטה מסוג זה.

 

מקורביו של ראש הממשלה העריכו כי הצעת החוק לפיזור הכנסת תאושר בקריאה טרומית,

ושרי מפלגת העבודה יפוטרו. עם זאת, ייתכן ששרי העבודה שלא יצביעו בעד הצעת החוק יוכלו לשמור על כסאם. "אין סיבה לפטר את יולי תמיר וראלב מג'אדלה אם לא יצביעו בעד הצעת החוק", אמר גורם המקורב לראש הממשלה.

 

ובתוך הפגישות הקואליציוניות, מצא ראש הממשלה זמן גם לחיזוק התמיכה מבית: אולמרט אסף כמאה פעילים מרכזיים בקדימה במעונו בירושלים לכנס תמיכה הנערך בצל ההצבעה הצפויה בכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נושא עיניו לש"ס
צילום: AP
מתעקשים על הקצבאות
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים