שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרסום ראשון: 80% עלייה במס' ההומואים נשאי HIV

  חדשות מדאיגות: בשנה האחרונה נרשמה עלייה דרמטית של 80% במספר הנשאים החדשים מקרב הקהילה ההומוסקסואלית, מה שמקפיץ את חלקה של הקהילה בסך כל הנדבקים מרבע בשנה שעברה לשליש השנה. מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס: "המספרים האלו רק יעלו"

  עלייה מדאיגה בשיעור ההומואים נשאי האיידס בישראל, כך עולה מנתונים חדשים שהגיעו לידי ynet. מהנתונים, שהוצגו באחרונה גם בדיונים סגורים במשרד הבריאות עולה כי מספר הנדבקים מקרב הקהילה ההומוסקסואלית בישראל עלה ב-80% ביחס לשנה שעברה, מה שמשנה את התפלגות הנשאים בישראל. אם עד לפני שנה היוו הומוסקסואלים כרבע מכלל הנשאים בישראל, היום הפכה קבוצה זו לשליש מהנשאים. רובם נדבקים בנגיף לפני גיל 25, חלקם ממשיכים לקיים יחסי מין ללא אמצעי הגנה.

   

  על פי הנתונים החדשים, כ-95% מכלל נשאי ה-HIV בישראל שייכים לקבוצות בסיכון גבוה הכוללות גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, עולים ממדינות נגועות באפריקה או נרקומנים. שיעור ההומואים מבין הנשאים החדשים עולה בהתמדה, ועומד היום על למעלה משליש מהנשאים החדשים.

   

  רוב מקרי ההדבקה החדשים: עד גיל 25

  בשנה האחרונה נדבקו בנגיף האיידס בישראל כ-360 ישראלים, כ-140 מתוכם היו הומואים. לשם השוואה, מספר ההומואים שנדבקו בנגיף בשנה שעברה עמד על כ-77 איש, עלייה של 80%.

   

  נתון מדאיג נוסף שעולה - רוב מקרי ההדבקה החדשים מקרב הקהילה ההומואית מתרחשים בגילאי 18-25. כמעט כל מקרי ההדבקה התרחשו בעקבות יחסי מין בין גברים, ללא שימוש באמצעי מניעה.

   

  על פי ההנחה, מרבית מהנשאים נבדקים בשלב מאוחר לאחר ההדבקה. עד אז הם נמצאים כבר בשלב הזיהום החריף, בו קיימת התחלקות מהירה מאוד של נגיף האיידס. צעירים אלה ממשיכים לקיים יחסי מין ללא אמצעי מניעה ולהפיץ את הנגיף גם הלאה.

   

  עוד עולה מהנתונים כי בקרב כ-14% מנשאי האיידס המטופלים בתרופות לעיכוב התרבות הנגיף נמצא נגיף עמיד, מה שמעלה את החשד הסביר כי נשאים אלה ממשיכים לקיים יחסי מין ללא אמצעי מניעה ונדבקים בזנים חדשים של הנגיף.

   

  "המספרים רק יעלו בשנים הקרובות"

  "מדובר בנושא בוער שדורש התייחסות של קהילת ההומואים וגם של משרד הבריאות שאינו מעניק די תקציבים לעניין", אומר ל-ynet ד"ר גדעון הירש, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, בתגובה לנתונים המפורסמים, "מדובר בעלייה רצינית מאוד. פעם ההומואים היוו רק רבע מכלל הנשאים, בעוד שכיום הם יותר משליש". הירש מוסיף ואומר שעד שנת 2002 היוותה הקהילה ההומואית רק 10% מכלל הנשאים בישראל, מה שמלמד על עלייה דרמטית עם השנים.

   

  "הפצת מחלה ביודעין היא מעשה פלילי שדינו מאסר", מוסיף ד"ר הירש, "אבל אנחנו לא הולכים לפתוח את משטרת האיידס. חשוב יותר איך למנוע מהצעירים להמשיך לקיים יחסי מין בלי אמצעי מניעה ולהפיץ את המגיפה הזו הלאה. שלא יהיו כאן אשליות: המספרים רק הולכים לעלות בשנים הקרובות. רשויות הבריאות חייבות להתעשת ולהקצות משאבים כדי לעצור את המגיפה".

   

  משרד הבריאות מאשר הנתונים

  משרד הבריאות מאשר שאכן בשנת 2007 הייתה עלייה במספר האבסולוטי של גברים נשאי/חולי איידס שדווחו על קיום יחסי מין עם גברים. "משרד הבריאות רואה חשיבות רבה בשיתוף פעולה עם נציגים וארגונים מהקהילה ההומוסקסואלית, הלסבית, הביסקסואלית והטרנסג'נדרית, ועושה זאת בהצלחה עם האגודה למען ההומוסקסואלים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים, וכן עם ארגון הבית הפתוח. משרד הבריאות דוחה בשאת נפש את הטענות הלא חדשות והחוזרות ונשנות של הועד למלחמה באיידס. יחד עם זאת משרד הבריאות ניסה ומנסה לשתף פעולה עם הוועד למלחמה באיידס, שמסיבות לא ענייניות מסרב לשתף פעולה עם המשרד. משרד הבריאות מקצה משאבים רבים למלחמה באיידס, וכן שב ומדגיש את החשיבות של נקיטה באמצעי מניעה (קונדום) ובקיום יחסי מין בטוחים.

   

  ד"ר גדעון הירש, האמנם אתם מסרבים לשתף פעולה במניעת התפשטות מגיפת האיידס בקרב ההומואים?

  הירש: "הוועד פנה לראש שרותי בריאות הציבור ברשימת בקשות לנושאים בהם מתבקש סיוע. במהלך ארבע השנים האחרונות ירדה השתתפות משרד הבריאות בפעילות הועד ב-90% מ-400 אלף ל-40 אלף שקל לשנה, זאת לנוכח עלייה עצומה במימדי המגיפה בישראל. לא מתקיימת בישראל שום פעילות מניעה ממשית, וההצעות לשיתוף פעולה לקמפיין אחת לשנה למשך שבועיים נראות בעינינו בלתי סבירות, לא רציניות ושאינן יכולות לגרום לשום שינוי. מניעה של איידס הוא דבר שיש לעשות כל השנה וכל הזמן. היעדר שיתוף הפעולה נובע מעקשנותו של הפקיד הממונה במשרד הבריאות, ועל כך יעידו מרבית הרופאים המומחים לנושא האיידס בישראל".

   

  באותו עניין, פורסמו השבוע נתונים מדאיגים אחרים בבריטניה: על פי סקר שנערך שם ושכלל 3,500 הומוסקסואלים, כשליש מההומואים נשאי HIV ממשיכים לקיים יחסי מין בלתי מוגנים. עוד עולה כי מספר ההומוסקסואלים שאובחנו בעשר השנים האחרונות כנשאי איידס עלה פי שתיים והגיע ל-2,700 איש.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איידס. מספרים בעלייה
  "המצב רק יחמיר". מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס ד"ר הירש
  באדיבות הועד למלחמה באידס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים