שתף קטע נבחר

עסקה לא מוסרית

מי שייתן אישור לשחרור מחבלים בתמורה לחטופים, מאבד את הסמכות המוסרית לשלוח מחר את חיילינו על מנת לשחרר או להשיג מידע על השבויים

תארו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: בידי ישראל מידע מוצק לפיו כל החטופים בחיים. החוטפים דורשים עבורם שחרור של 53 מחבלים. 53 מחבלים מפרידים בין נחיתה בנתב"ג ויציאה של כל החטופים על רגליהם לחופשי.

עכשיו דמיינו שלא מדובר בשלושה חטופים, אלא ב-105. וממשלת ישראל? היא מסרבת לעסקה. בתוקף.

 

זו לא סיטואציה דמיונית, אלא המציאות של יוני 1976,ושל מה שארע לפני מבצע אנטבה.

 

יש לומר: פרטי המקרה של אנטבה ומקרי החטיפה של היום שונים לחלוטין, אבל עיקרון אחד חייב להיות דומה: יש לדחות על הסף את התביעות הנשמעות לשחרר את החטופים בכל מחיר. יש להסתכל על המציאות המורכבת ולשקלל את המחיר. רק לשם הדגמה, עד היום לא היתה עסקת שחרור מחבלים שמשוחרריה לא גרמו להרג. והרי גם זה מחיר.

 

אבל ישנו שיקול מוסרי נוסף, והוא לא פחות ערך: העיקרון אליו חותרת היום ממשלת ישראל בעידוד אנשי ה"בכל מחיר", שומט את הקרקע תחת פעולותיהם של רבים מטובי בנינו, ותחת מותם של לוחמים כיוני נתניהו באנטבה,סרן ניר פורז בנסיון השחרור של נחשון וקסמן, סא"ל עמנואל מורנו בפעילות מבצעית בעומק לבנון ורבים רבים אחרים.

 

חובה עלינו לעצור. מי שהיום ייתן אישור לשחרור בכל מחיר של מחבלים בתמורה לחטופים, מאבד את הסמכות המוסרית לשלוח מחר את חיילי סיירת מטכ"ל או כל יחידה אחרת על מנת לשחרר או להשיג מידע על שבויים וגורלם.

 

כל הפעולות שנעשו ושייעשו מהיום על מנת להימנע משחרור מחבלים שהסכנה מהימצאותם מחוץ לכלא רבה, גם כיוון שהם צפויים לחזור למעגל הטרור וגם כיוון שיש בכך מתן עידוד לחטיפות נוספות – כל הפעולות הללו ייהפכו לחסרות עמוד שדרה מוסרי ולחסרות הצדקה. אם לישראל מותר לשחרר מחבלים, אסור לה לסכן חיי חיילים כשקיימת דרישת שחרור של רוצחים מצד החוטפים.

 

יתרה מכך: מדוע ישראל יצאה למלחמת לבנון השנייה, אם ניתן היה לשחרר את החיילים בתמורה למחבלים רבים? מי יישיר עיניו למשפחות השכולות שידעו שבנם נשלח למלחמה להשבת יכולת ההרתעה הישראלית ולהחזרת החטופים? הרי אם ניתן לשחרר מחבלים תמורתם, אזי לא היה צורך במלחמה, זה בטוח.

 

מי מאיתנו אינו מכיר את מיתוס אנטבה, מי לא שמע על החששות לפני הפעולה, על מכתביו של יוני לחברתו לפני צאתו למבצע החילוץ, על ההכרה העמוקה והכנה בצדקת הדרך. סא"ל יוני נתניהו קיפח את חייו בפעולה הירואית לשחרור עשרות בני ערובה על מנת שלא ישוחררו תמורתם מחבלים.

 

אם נמשיך באסטרטגיית הכניעה, יתפרש הדבר כאילו הישרנו מבט אל הגיבור מאנטבה ואמרנו לו:

יוני נתניהו - יצאת פראייר.

 

ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו) סגן ראש השב"כ לשעבר

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
ישראל חסון
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים