שתף קטע נבחר

אושר "חוק דרומי": מותר לירות כדי להבריח פורץ

על-פי החוק שאושר, אדם לא יישא באחריות פלילית "למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ לבית, בכוונה לבצע עבירה". ח"כ אהרונוביץ' אמר בדיון כי מדובר בחוק מוסרי. מנגד, אמר ח"כ טיבי: "פורצים יש להעניש על פי חוק, אין להוציא גזר דין מוות בשדה באופן מיידי"

"חוק דרומי" - המעניק פטור מאחריות פלילית למי שפעל נגד פורץ שחדר לביתו - עבר הערב (יום ג') בכנסת בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. ההצעה התקבלה על רקע פרשת החוואי שי דרומי שירה למוות בבדואי שפרץ לחוותו. 44 חברי כנסת תמכו בהצעה ושבעה התנגדו.

 

על-פי החוק החדש, לא יישא אדם באחריות פלילית "למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ או נכנס לבית המגורים, בית העסק או המשק החקלאי המגודר, שלו או של זולתו, בכוונה לבצע עבירה, או מי שמנסה להתפרץ או להיכנס כאמור".

 

עם זאת, החוק לא יחול אם "המעשה היה לא סביר בעליל, בנסיבות העניין, לשם הדיפת הפורץ או הנכנס", או אם "האדם הביא בהתנהגותו הפסולה להתפרצות או לכניסה תוך שהוא צופה מראש את אפשרות התפתחות הדברים". החוק מגדיר "משק חקלאי - לרבות שטח מרעה ושטח המשמש לאחסון ציוד וכלי רכב במשק חקלאי".

 

"מדובר ביום היסטורי", אמר ח"כ ישראל כץ, שהוביל את הצעת החוק. "אני משוכנע שהחוק החדש יגביר את ההרתעה וישפר את מצב הביטחון האישי. על הממשלה והגופים העוסקים בנושא לצאת במסע הסברה רחב כדי להסביר לציבור את השינוי במצב החוקי. אני בטוח שאחרי מספר מקרים בהם ייראו הפורצים שהמציאות השתנה תחל ירידה דרמטית בהיקף הפריצות, ושינוי מהותי ברמת הביטחון האישי".

 

ח"כ יצחק אהרונוביץ' (ישראל-ביתנו), סגן מפכ"ל המשטרה לשעבר, אמר כי החוק מוצדק: "הוא מוסרי וערכי כדי למנוע את מה שאנו עוברים יום-יום. אנשים אומרים 'אנחנו חוששים להתגונן', גם כשיש ביכולתם אפשרות. הנזקים מסתכמים במיליונים. חקלאים עומדים חסרי אונים נגד הפורצים שחודרים לשטחם".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ), המתנגדת לחוק, אמרה כי "פורצים הם עבריינים, אבל אזרחים לא יכולים להוציא להורג פורצים. לא יכול להיות שפורצים במקום לשבת בכלא, דמם מותר ואפשר לירות בהם. לא ייתכן שהזכות לרכוש תיגבר על הזכות לחיים. ישראל תהפוך למדינה היחידה המטילה עונש מוות על עבירות רכוש".

 

גם ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), אמר כי יש לתת למשטרה יותר אמצעים לאכוף את החוק ולמגר את תופעת עבירות הרכוש. "פורצים יש להעניש על פי חוק, אבל אין להוציא גזר דין מוות בשדה באופן מיידי. זה חוק שמתיר להרוג על רקע חשד לעבירת רכוש", הוא אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שי דרומי. ירה למוות בפורץ
צילום: הרצל יוסף
מומלצים