שתף קטע נבחר

נועם שליט לאולמרט: די לספינים, זמן למעשים

אביו של גלעד שליט נאם בעצרת למען החטופים בירושלים ולציון שנתיים לחטיפת בנו, שם האשים את ראש הממשלה בשלומיאליות: "היו לך שנתיים שלמות להתמקח ולהידבר". שליט קרא לממשלה לפעול ביתר שאת: "הגיע הזמן להכרעה. זה עכשיו או לעולם לא"

"אנו קוראים לראש הממשלה ולממשלת ישראל - נגמר הזמן לדיבורים בשפה רהוטה, להצהרות, דשדושים וספינים. הגיע הזמן למעשים", כך אמר הערב (ג') נועם שליט, בעצרת שנערכה בירושלים לציון שנתיים לחטיפתו של גלעד בגבול רצועת עזה. "גלעד מוחזק זה 730 לילות של סיוט מתמשך בבידוד מוחלט באפלה, לא רואה אור שמש ומנותק מהסביבה".

 

בפנייה אישית לראש הממשלה האשים אותו שליט בהתמהמות. "היו לך, ראש הממשלה, שנתיים שלמות למשא ומתן, להתמקח, לבדוק אופציות,

אפילו להידבר עם חמאס. בשלומיאליות שלא תתואר, לא הצלחתם לפעול למען שחרורו של בני", אמר שליט.

 

"עכשיו הזמן להכרעה. זה עכשיו או לעולם לא", הדגיש שליט האב. "אין לך את כל הזמן שבעולם. גלעד בסכנת חיים. אם יימשך הדשדוש ייתכן שלא יהיה את מי להציל. הוא זעק שישחררו אותו מהסיוט. אתם שלחתם אותו להגן על המולדת ועכשיו חובתכם המוסרית והעליונה היא להשיב אותו הביתה".

 

שליט התייחס פעם נוספת להתבטאותו האחרונה של הרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון, בדבר המחר היקר של עסקה להחזרת שבויים: "כבר אמרתי בעבר, אין לאף אחד זכות מוסרית, לא משנה אם הוא פוליטיקאי, עסקן או רמטכ"ל בפנסיה. כל אדם שאומר דברים כאלה, שישים עצמו בסיטואציה שבה אני נמצא".

 

נועם שליט ניצל את ההזדמנות כדי לקרוא לחמאס לנהוג בהומניות כלפי בנו ולפעול למען שחרורו. "החזקתו של אדם באשר הוא אדם ללא מעקב רופא, ללא אפשרות לראות אור יום, ללא מתן קיום קשר עם משפחתו - אלו דברים חמורים שאסורים על פי האיסלאם. זהו גם פשע נגד האדם. אני קורא לחמאס - בואו לקהיר וקיימו איתנו משא ומתן. סיום המשא ומתן יאפשר למאות אלפי פלסטינים לנשום לרווחה".

 

"לא עושים מספיק למען גלעד"

מי שעוד נשא דברים הוא חזי שי, שנשבה במלחמת לבנון הראשונה בקרב סולטן יעקוב. שי, שישב שלוש שנים בשבי, אומר שהמדינה היום לא עושה את אותם מאמצים כמו פעם, אך הוא מקווה שגלעד מחזיק מעמד: "אני מקווה שגלעד יאמין כמוני שהמדינה עושה הכול עבורו. אני באמת האמנתי בכך אבל היום לא עושים הכול למען שחרורו. מנסים בכוח להוריד את המחיר. זו לא הדרך וזה לא ראוי. להערכתי פשוט לא עושים מספיק".

 


נועם שליט בעצרת (צילום: דודי ועקנין) 

 

אתמול דחו שופטי בג"ץ את עתירת משפחת שליט, שביקשה שלא לקדם את הסדר הרגיעה ללא שחרורו של בנם, גלעד. נועם שליט, אביו של גלעד, אמר ל-ynet בעקבות החלטה כי ברצונו "לשמוע את הדברים ולשקול מה לעשות". בעתירה, שהוגשה בשבת, טענה המשפחה כי פתיחת המעברים מהווה הפרת התחייבות שלטונית, חריגה מהחלטת ועדת השרים לענייני ביטחון מהשבוע שעבר ולוקה באי-סבירות קיצונית.

 

פרשת החייל החטוף עלתה גם בפגישתם של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ונשיא מצרים חוסני מובארק, בשארם א-שייח. לדברי גורם בכיר בפמלייתו של אולמרט, מובארק התחייב שמעבר רפיח לא ייפתח בלי פתרון סוגיית שליט.

 

בעצרת למען החטופים הערב דיבר גם תומר ויינברג שנסע עם אהוד גולדווסר ואלדד רגב ברכב שהותקף על ידי פעילי חיזבאללה בגבול לבנון. הוא הגיב

בחריפות להתנהלות הממשלה במגעים לעסקת השבויים: "אני מבולבל לגמרי ולא מצליח להבין כיצד הממשלה מעבירה להם הצעה, שלטענתם היא האחרונה, ואחרי יומיים עולה עניין החללים, כאשר עדיין אין הוכחה שהם מתים. אני הייתי איתם ברכב ואני מאמין שהם בחיים".

 

עוד אמר ויינברג: "אני מזועזע מהדרך שבה מתנהלים דברים במדינה הזו. איך אפשר לפספס עסקה שכבר הייתה סגורה? ממשלת ישראל אשמה. תמיד הטלתי ספק במשא ומתן, אך בשבוע האחרון התפתחה אצלי תקווה קטנה ועכשיו גם היא נהרסה. משחקים ברגשות של המשפחות והחברים. העסקה היא לא רק על אודי ואלדד אלא על הערכים של המדינה".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 730 ימים, שנתיים פחות יום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
גלעד שליט. נחטף לפני שנתיים
צילום: AP
האב, נועם שליט
צילום: עידו בקר
מומלצים