שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חמש שנים, 1,001 גברים שונים, אשה אחת

  חנה איסלר, בת 60 לא נשואה, גילתה את הצ'אטים באמצעות ילדיה. היא הספיקה להתאהב, ליצור קשרי חברות, לנהל מערכות יחסים למיניהן ולהסיק מסקנות. בכנס השנתי של האיגוד הישראלי לפסיכולוגיה ברשת היא שיתפה בחוויות שצברה

  אחרי ארבע שנים של קשר שניהלה עם "גרוש לא-גרוש", שלא היה מחוייב והתנהג כמו דייר בביתה, השכילה חנה איסלר לזרוק אותו, אבל בה בעת חשה מצוקה והחלה להתעניין באינטרנט. "התחלתי לחפש אהבה, חבר, זוגיות", היא אומרת.

   

  איסלר, שלא מזמן חגגה יום הולדת 60, מכריזה על עצמה כמכורה לאינטרנט ("אני רבה עם הבת שלי על המחשב", היא אומרת), אבל דואגת לנהל גם חיים מחוצה לו. היא מטפלת בילדים ואמנית כבר שנים רבות, ואיוריה היפים מעטרים את הספר החושפני שהוציאה לאור, "1001 הגברים שלי באינטרנט".

   

  לפני שנים רבות שכלה בת, והיום היא אמא לשני ילדים בוגרים, למרות שמעולם לא נישאה. "לבתי בת ה-20 היה קשה עם זה שאמא שלה שובבה", מספרת איסלר, "היא לא דיברה איתי על מין והתנגדה מאוד להוצאת הספר. היא לא קראה אותו, וגם החבר שלה לא, אבל בסוף הם ראו שהשד לא נורא ופירגנו לי מאוד".

   

  את חנה איסלר פגשתי בשבוע שעבר, בכנס השנתי של האיגוד הישראלי לפסיכולוגיה ברשת, אליו הוזמנה בכדי לשתף את הנוכחים בחוויות שצברה. סיפורה המרתק פורסם במוסף "7 ימים" על ידי העיתונאית בילי בסרגליק, שגם הפיקה את הכנס. "חנה היא פורצת דרך", אמרה לי בסרגליק, "היא לקחה את נושא ההיכרויות ברשת ושמה אותו על השולחן. היא תמיד עשתה מה שרצתה ומבלי להתבייש".


  חנה איסלר (משמאל) עם בילי בסרגליק בכנס (צילום: זיו ריינשטיין)

   

   

  איסלר, המתגוררת בהרצליה, חשבה בתחילה לפרסם את ספרה בשם בדוי, אבל נמלכה בדעתה כיוון שרצתה לכתוב "ספר אמיתי, אותנטי וחושפני". את הרעיון לכתוב שאבה מחבר שלה, אותו שיתפה בהרפתקאותיה ברשת. גם חלק מהגברים איתם שוחחה בצ'אטים דירבנו אותה לכתוב את חוויותיה ו"לעשות משהו" עם כל הסיפורים שאספה. "רציתי מההתחלה לכתוב ספר", אומרת איסלר, "לא בלוגים ולא בעיתון".

   

  כולם נמצאים ברשת, וכולם בהכחשה

  היא ראיינה מאות גברים וערכה סקרים בנושאי מין שעניינו אותה. כך, למשל, רצתה לדעת מה חושבים הגברים על סטוצים. היא מצאה שרבים מהגברים משתמשים ברשת כי הם רוצים קשר, ריגושים, סקס, ויחד עם זאת, הם אינם מעוניינים במחוייבות ולא רוצים להשקיע.

   

  על סייברסקס אומרת איסלר: "זו אמנות. יש דו-שיח, זויות צילום ומה לא. צריך להיות גם שחקן מול המצלמה, גם לכתוב וגם לאונן. זה דורש מיומנות".

   

  "חנשקה", כפי שהיא נקראת בפי ידידיה, רצתה מאוד למצוא חבר, אבל אחרי שנחשפה להתרחשויות בעולם הצ'אטים - ויתרה. "כולם נמצאים ברשת 'במקרה' וכולם בהכחשה שהם שם", היא אומרת, טוענים ש"חבר פיתה אותם, שהם רק לפעמים נכנסים וכל מיני תירוצים. כולם מתחסדים, אבל כולם שם".

   

  היא דיברה ושוחחה ארוכות עם מגוון של אנשים, רובם גברים, בכל מיני שעות מוזרות בלילה. "זה סיקרן אותי", אומרת איסלר, "עניין אותי שאי אפשר לדעת לאן הצ'אטים יובילו: חברות, סטוץ, זיון וכדומה, אבל מהר מאוד פיתחתי מיומנות של סינון ואבחון".

   

  "זה היה ממש כמו טיפול עצמי דרך האינטרנט"

  למרות שלא שמה תמונה, למדה איסלר לשווק את עצמה היטב, עד שרבים מהמתכתבים כבר זיהו אותה לפי מילותיה. "הרשת היא שדה קרב, ויכולתי לומר שם כל מה שאני רוצה. לא העמדתי פנים", היא מספרת. "תקשורת היא דבר חשוב מאוד בקשר בשבילי. אמרתי דברים שלא העזתי לומר פנים מול פנים. הגברים לימדו אותי על קבלה עצמית, יחס, קיבלתי פידבקים, ביטחון עצמי. זה היה ממש כמו טיפול עצמי דרך האינטרנט, ללא מתווכים".

   

  היא חוותה גילויים מרעישים בכל הקשור לגברים באינטרנט. למשל, גברים בני 18 שהיה להם קטע עם מבוגרות וחיזרו אחריה והתחננו להיפגש איתה. באחת משיחותיה, הכירה גבר בן 47, שגר עם אמו ומקיים איתה יחסי מין מגיל מאוד צעיר. אבל הסיפור הזה עוד ממשיך ומסתבך, אומרת איסלר, "מסתבר שכל המשפחה זה סדום ועמורה. האמא בגדה בו עם האח והוא בגד עם אחותו, שנכנסה להריון".

   

  "כל אחד והפנטזיה שלו", היא מוסיפה, "אני ליברלית ופתוחה, ולכן הם נפתחו בפניי. אני לא שופטת אותם". במסגרת הקשרים שיצרה הכירה איסלר גם אשה חרדית מצפת שנוהגת להתייעץ איתה בנושאים שבינו לבינה ובענייני מין.

   

  -למה לדעתך אנשים פונים לאינטרנט?

  "יש חוסר תקשורת בין בני הזוג שדוחף את הגברים לרשת. יש לאנשים חיים כפולים. יש נשים שדוחפות את הגבר לבגוד דרך האינטרנט כי הן מפסיקות להיות נחשקות, גם בפני עצמן".

   

  - איך התנהלה כתיבת הספר?

  "לא ידעתי שאני יודעת לכתוב, חוץ ממכתבי אהבה, והתבשלו לי כל מיני רעיונות בראש בעקבות שיחותיי עם גברים בצ'אטים. אז פשוט ישבתי וכתבתי אותם כמו שהם, ללא תיקונים, וככה הם מופיעים בספר, ללא עריכה. היו לי גברים שניהלתי איתם רומן, התאכזבתי מהם ואז גיבשתי לי פרק בראש וכתבתי אותו. לאחר מכן צלצלתי אליהם, הקראתי להם אותו וביקשתי פידבק".

   

  - מה הכי חשוב לך בגברים שאת נפגשת איתם?

  "שתהיה תקשורת ושתהיה רציפה. אני צריכה תקשורת. זה הכי חשוב לי. אני גם לא ממהרת להפגש עם גברים דרך האינטרנט, אלא במקרים חריגים".

   

  - מהן התובנות שלך לגבי התנהלות של גברים ברשת?

  "גיליתי שלאנשים יש חיים כפולים ואפשר לדרג את הגברים הנשואים ברשת לפי 'סולם ריכטר של הפחד'. כלומר, גברים נשואים שבוגדים ברשת נמצאים ברמות שונות של פחד מנשותיהם, מלקיחת אחריות, אינטימיות ועוד, וניתן לדרג אותם, כך שבדרגה עשר נמצא הפחדן ביותר ואילו בדרגה הראשונה נמצא גבר 'אמיץ' שמחצין את ניאופיו". 

   

  זוגיות ושקרים

  אם פעם הסיבה להתחברות של חנה איסלר לאינטרנט היתה בשביל למצוא בן זוג, היום היא לא מחפשת חבר או זוגיות. "אני לא רוצה גבר בבית שלי או שותף כלכלי. לא צריכה שיפרנסו אותי או שינהלו אותי. גידלתי את ילדיי, אני עצמאית, וברגע שיש זוגיות מתחילים גם השקרים. למדתי ליהנות מהסטטוס שלי ומהחופש שלי, ואני משמשת השראה להרבה אנשים. הזוגיות מגבילה. אני רוקדת פלמנקו, ריקודי בטן, יוצאת למופעי סטנד-אפ, ולא הייתי עושה זאת אם היתה לי זוגיות". 

   

  עצמאותה של איסלר באה לידי ביטוי גם בתהליך הוצאת הספר ושיווקו. היא לא רצתה שגורמים מתווכים "יגזרו עליה קופון", לכן ניהלה במו ידיה את כתיבת ועריכת הספר כמעט ללא התערבותם של גורמים מקצועיים. בנוסף, במקביל לאירוע השקת הספר, הציגה את ציוריה בתערוכה. עכשיו היא מתחילה לכתוב מחזה על דינמיקה משפחתית, ותוסיפו לרשימה גם סטנדאפיסטית: "אני וחברה טובה שלי כותבות עכשיו מופע סטנד-אפ בעקבות החוויות שלי, ואני מתכוונת לרוץ איתו בארץ".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חשבה בתחילה לפרסם בשם בדוי. חנה איסלר חותמת על הספר
  צילום: זיו ריינשטיין
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים