שתף קטע נבחר

מפתחי לינוקס דורשים: דרייברים בקוד פתוח

יותר מ-100 מפתחים מקהילת הלינוקס פירסמו מכתב מחאה נגד התעקשותן של יצרניות חומרה - בדגש על יצרנית הכרטיסים הגרפיים Nvidia - להוציא דרייברים בקוד סגור בלבד

מפתחי הליבה (קרנל) של לינוקס פירסמו מכתב מחאה כלפי יצרנית החומרה Nvidia ויצרניות אחרות בשל התעקשותן על כתיבת דרייברים (תוכנות התקנה לרכיבי חומרה) בקוד סגור, וחוסר התחשבות בקהילת משתמשי מערכת ההפעלה האלטרנטיבית לינוקס. על המכתב חתמו יותר יותר מ-100 מפתחים, כך לפי דיווח של ZDnet.

 

המפתחים אינם מסתפקים בדרייברים הסגורים והמוכנים שהיצרניות כבר מציעות ללינוקס, אלא דורשים את קוד המקור כדי לפתח גירסאות משלהם. במכתב, שמצטט מומחים ידועי שם לפיתוח ואבטחה, ציינו המפתחים כי לדעתם הנוהג של Nvidia להציע דרייברים כקוד סגור בלינוקס הוא "מזיק ובלתי רצוי".

 

"לטעמנו, הדרייברים האלו פוגעים במשתמשי לינוקס, בעסקים מבוססי לינוקס ובתרבות הלינוקס בכלל", צויין במכתב שפורסם באתר של קרן הלינוקס, גוף המגד את מפתחי הפצות הלינוקס השונות. "תוכנות כאלו סותרות את הפתיחות, היציבות והגמישות שקהילת מפתחי הלינוקס מנסה ליצור".

 

חברות אחרות, כמו אינטל ו-ATI כבר שיחררו דרייברים פתוחים. עם זאת, נתח השוק של ATI קטן בהרבה

מזה של Nvidia, שכרטיסיה חולשים על 75 אחוז מהשוק. אינטל, שגם לה נתח שוק גבוה דומה, נחשבת לזו שעושה הכי הרבה מאמצים מבין היצרניות, ושכרה את אחד ממפתחי הסביבה הגרפית הלינוקסאית, X.org, לסייע לה בכתיבת הדרייבר הפתוח ששיחררה ב-2007.

 

במאמר שפירסם לאחרונה ג'יימס בוטומלי, יו"ר הוועדה הטכנית המייעצת של קרן הלינוקס,  הפנה אצבע מאשימה כלפי Nvidia, שמספקת ללקוחותיה דרייבר סגור שלא ניתן לעיין בקוד שלו. לדבריו, נוהל זה של Nvidia הוא אחד מהגורמים העיקריים לתקלות ובעיות הסתגלות שחווים משתמשי לינוקס חדשים ובלתי מנוסים.

 

בעוד שמשתמשים ותיקים יודעים להימנע מכרטיסי Nvidia מחשש שלא יעבדו היטב עם תוכנות או משחקים מסויימים, משתמשים חדשים המתנסים עם לינוקס נתקעים לעתים עם כרטיסים מסוג זה.

 

ב-Nvidia טוענים כי הסיבה לשחרור גירסאות בינאריות, של תוכנה מוכנה ולא של קוד מקור, היא שמירה על הקניין הרוחני של החברה. "Nvidia תומכת בלינוקס ובקהילת הלינוקס, וזכתה לשבחים על הדרייבר שפיתחה עבור מערכות הפעלה מסוג לינוקס. הדרייבר מסופק בגירסה בינארית בלבד מאחר והוא כולל קניין רוחני, הן בחומרה והן בתוכנה עליו החברה רוצה להגן", מסרה החברה בתגובה ל-ZDnet.


פורסם לראשונה 25/06/2008 12:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכרטיסים של Nvidia. באים בקוד סגור בלבד
מומלצים