שתף קטע נבחר

סער כינה את העבודה "סמרטוטים" - והורד מהדוכן

דיון סוער בכנסת על "ממשלה שהגיעה לסוף דרכה": ראש סיעת הליכוד תקף את מפלגת העבודה והתנצח עם דליה איציק, שהורידה אותו מהדוכן. אולמרט קרא לעבר האופוזיציה: "אתם מתנגדים לממשלה כי אתם לא רוצים שלום". הוא הודיע כי ביום ראשון תדון הממשלה בעסקת השבויים: "מההחלטות העומדות לפני ראש ממשלה, זו אחת הקשות ביותר"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייצב אחר הצהריים (יום ד') על דוכן הכנסת ותקף בחריפות את האופוזיציה. הוא טען שאין לחבריה סדר יום חלופי לזה של הממשלה: "אתם מתנגדים לממשלה כי אתם לא רוצים שלום". לפני כן, נרשם עוד רגע מביך מעל הדוכן, בעת התנצחות קשה בין ח"כ גדעון סער מהליכוד לבין יו"ר הכנסת, דליה איציק. סער כינה את חברי העבודה "סמרטוטים" על רקע משיכת הצעות החוק לפיזור הכנסת.

 

 

בנאומו, ראש הממשלה התייחס לנושא הבוער - המשא ומתן לשחרור השבויים - ואמר כי "שלושת החיילים הם בניה של הארץ הזו. הם נחטפו במילוי תפקידים. אמש נפגשתי עם נשיא מצרים במטרה לקדם שחרור שליט. סיכמנו כי קידום המו"מ לשחרור של גלעד יעמוד בראש סדר העדיפויות ומצרים תהווה גורם חשוב ביותר בקידומו. באשר לאלדד ואודי - החלטתי להביא הסוגיה לממשלה ביום ראשון הקרוב. מההחלטות העומדות לפני ראש ממשלה, זו אחת הקשות ביותר. ישבתי אמש עם קרנית, ולא אוסיף על כך מילה. אנחנו נקבל החלטה. מאמין שנגיע לרגע הזה בלב נקי".   

 

מליאת הכנסת התכנסה לדיון מיוחד וסוער שכותרתו "ממשלה שהגיעה לסוף דרכה", בהשתתפות ראש הממשלה, לבקשתם של 40 חברי כנסת - על רקע שמונה הצעות חוק לפיזור הכנסת. בעקבות ההסכם בין קדימה לעבודה, הוסרו ההצעות מסדר היום. המליאה קיבלה ברוב של 44 תומכים מול 34 מתנגדים ו-6 נמנעים את עמדת ראש הממשלה - אך יש לציין כי מדובר בהצבעה טכנית בלבד.

 

"אני מבין את תפקיד האופוזיציה לשמש אלטרנטיבה לממשלה. אני מבין שהיא צריכה להיות לוחמנית, אבל אני אומר כי כשבאים לתת אלטרנטיבה יש לומר מה אתם רוצים לעשות שונה ממה שהממשלה עושה", אמר אולמרט. "ממשלת ישראל רחוקה למצות עדיין את כל הנושאים שהיא צריכה לטפל בהם, ולא מפלגה קטנה של 12 חברי כנסת (מתכוון לליכוד - א.מ), תוכל להכתיב למדינה את סדר היום הלאומי".

 

אולמרט אמר שהממשלה עוסקת במשא ומתן עם הפלסטינים ועם הסורים: "8 או 9 שנים שלא היה מגע איתם. אפשר כמובן למשוך את העניינים האלה עוד 10 שנים".


אולמרט נואם, היום. "לפני החלטה קשה" (צילום: AP)

 

אחרי אולמרט, נאם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, שהשיב אש משלו: "זו ממשלה של כשלון. אתם פשוט ממשלה שלא איכפת לה. בעצם כן איכפת לה - אכפת לכם איך לשמור על הכסאות שלכם. הכנסת והממשלה הזו מיצתה עצמה... הפוליטקה אצלכם קודמת לבטחון והשבוע שוב הוכחתם זאת. הממשלה איבדה את האמון בעצמה".

 

נתניהו זעם: "בלי פה אין דמוקרטיה"

קודם לכן התנהל קרב על דוכן הכנסת בין יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, לבין יו"ר הכנסת, דליה איציק, לאחר שסער אמר כי אנשי העבודה הם "סמרטוטים מארץ הסמרטוטים". בעקבות זאת, פרץ עימות בינו לבין איציק, שבסופו - הורד מהדוכן. סער אמר כי לחברי הממשלה אין אמון זה בזה. "שמענו היטב אדוני ראש הממשלה מה אתה חושב על שותפיך ומה הם חושבים עליך. מה אתם חושבים אחד על השני בנוגע לקבלת החלטות בנושאים הלאומיים החשובים ביותר. אין לכם שמץ של אמון אחד בשני. אבל זה לא הפריע לכם באישון לילה להגיד לדיל המפוקפק".

 

הוא המשיך להטיח האשמות במפלגת העבודה: "אנשי מפלגת העבודה אתם שוב התגלתם במלוא סמרטוטיכם. אתם שוליה של קדימה כבר תקופה ארוכה, רציתי לומר בטוב וברע - אבל אני אומר - ברע וברע. סמרטוטים מארץ הסמרטוטים. ופעם נוספת העדפתם את הכסאות על טובת המדינה".

 

סער התעמת עם דליה איציק סביב המילה "סמרטוטים". יו"ר הכנסת ביקשה למחוק את המילה מהפרוטוקול. "אני אומר את האמת", אמר סער. בעקבות התעקשותו של סער, הוא הורד מדוכן הנואמים. בפתיחת נאומו אמר נתניהו לאיציק: "אנו רואים בחומרה רבה את החלטתך להרחיק את ח"כ סער מעל הבמה. באין פה אין דמוקרטיה".

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה: "אולי לא הסכמתי עם הביטויים של סער, אבל זכותו של מי שנמצא באופוזיציה לעמוד על הדוכן ולומר את ביקורתו. לא יסתמו פה פיות. יו"ר הכנסת צריכה להגן על חברי הכנסת ולא על הממשלה".

 

ח"כ יואל חסון מקדימה הביט לעבר ספסלי האופוזיציה ואמר: "אתם מ-תוס-כלים... אי אפשר להתעלם ממופע האימים של גדעון סער, שהשתולל לכל עבר ופגע בכבודה של יו"ר הכנסת. כולם יודעים שאיציק עשתה כל מה שאפשר תמיד כדי לסייע לחברי הכנסת, ולא פעם נגד עמדת הקואליציה".

 

לפני כן נאם ח"כ צבי הנדל (איחוד לאומי-מפד"ל) והאשים את יו"ר העבודה בשיקולים פוליטיים שהובילו לחתימת ההסכם. ראש הממשלה השיב לו ממקום מושבו: "לא היה ולא נברא, לא שמעת מקולי דבר כזה, ברק פעל בעניין זה באחריות ורצינות ולא מתוך שיקולים פוליטיים. אתם יודעים שאם יש לי ויכוחים איתו, ויש לי ויכוחים איתו אני לא מהסס לומר את זה, בעניין הזה יכול להיות שבאיזה שהוא מקום זה נכתב אבל זה לא נכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט בכנסת. "לא סיעת 12 מנדטים תקבע"
צילום: גיל יוחנן
אולמרט ורמון, היום במליאה
צילום: גיל יוחנן
גדעון סער. התנצחות עם דליה איציק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים