שתף קטע נבחר

אולמרט על אולמרט: "הוא יתמודד בפריימריז"

בעת נאומו בכנסת, התפנה ראש הממשלה, אהוד אולמרט, להתנצח עם ספסלי האופוזיציה. יו"ר סיעת הליכוד שאל: "למה קבעו פריימריז?" וח"כ אחר שאל "למה הוא הסכים?". אולמרט לא נשאר חייב, וענה: "הוא גם ישתתף"

אחרי שנחלץ בעור שיניו מניסיון לפזר את הכנסת, ושרד בפעם המי יודע כמה - הודיע אחר הצהריים (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בחצי קריצה לספסלי האופוזיציה כי הוא מתכוון להתמודד בפריימריז. בעת שנאם בכנסת, העיר לעברו יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, "למה קבעו פריימריז?". ח"כ אחר הוסיף: "למה הוא הסכים לא למה הם קבעו...". אולמרט לא נשאר חייב, וענה בחיוך: "הוא גם ישתתף".

 

אולמרט נראה היום נינוח ובטוח בעצמו לאחר שהתברר כי לא תתקיים הצבעה על פיזור הכנסת. בשיחות סגורות, הבהיר שהוא עדיין לא החליט אם יתמודד על ראשות קדימה אך ציין כי "כידוע, אני די פופולרי בקדימה". בהתייחס לחקירה הנגדית של מוריס טלנסקי, אמר אולמרט כי הוא לא בטוח שאפשר יהיה למוטט לגמרי את עדותו, אך ציין כי "העדות הזו מלאה בשקרים על גבי שקרים שצריך להפריך". ראש הממשלה הבהיר שהוא לא מעוניין לייצור ציפיות גבוהות מדי בנושא.

 

בליכוד הגיבו להכרזת אולמרט כי יתמודד בפרימריז ומסרו: "יצא המרצע מן השק. ברק התקפל לאורך כל הדרך והוא מאפשר את המשך שלטונו של אולמרט לאורך זמן, למרות שאמר שראש הממשלה חייב לעזוב את תפקידו".

 

ממשלה בסוף דרכה?

בנאומו בכנסת, תקף אולמרט בחריפות את האופוזיציה, וטען שאין לחבריה סדר יום חלופי לזה של הממשלה: "אתם מתנגדים לממשלה כי אתם לא רוצים שלום". הוא אמר שהממשלה עוסקת במשא ומתן עם הפלסטינים ועם הסורים: "8 או 9 שנים שלא היה מגע איתם. אפשר כמובן למשוך את העניינים האלה עוד 10 שנים".

 

על המשא ומתן לשחרור השבויים, אמר ראש הממשלה כי "שלושת החיילים הם בניה של הארץ הזו. הם נחטפו במילוי תפקידים. אמש נפגשתי עם נשיא מצרים במטרה לקדם שחרור שליט. סיכמנו כי קידום המו"מ לשחרור של גלעד יעמוד בראש סדר העדיפויות ומצרים תהווה גורם חשוב ביותר בקידומו. באשר לאלדד ואודי - החלטתי להביא הסוגיה לממשלה ביום ראשון הקרוב. מההחלטות העומדות לפני ראש ממשלה, זו אחת הקשות ביותר. ישבתי אמש עם קרנית. לא אוסיף על כך מילה. אנחנו נקבל החלטה. מאמין שנגיע לרגע הזה בלב נקי".

 

מליאת הכנסת התכנסה לדיון מיוחד וסוער בהשתתפות ראש הממשלה, לבקשתם של 40 חברי כנסת, על רקע שמונה הצעות חוק לפיזור הכנסת. כותרת הדיון הייתה "ממשלה שהגיעה לסוף דרכה". בעקבות ההסכם בין קדימה לעבודה, הוסרו ההצעות מסדר היום. המליאה קיבלה ברוב של 44 תומכים מול 34 מתנגדים ו-6 נמנעים את עמדת ראש הממשלה - אך יש לציין כי מדובר בהצבעה טכנית בלבד.

 

קודם לכן התנהל קרב על דוכן הכנסת בין יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, לבין יו"ר הכנסת, דליה איציק, לאחר שסער אמר כי אנשי העבודה הם "סמרטוטים מארץ הסמרטוטים". בעקבות זאת, פרץ עימות בינו לבין איציק. יו"ר הכנסת ביקשה למחוק את המילה מהפרוטוקול. "אני אומר את האמת", אמר סער. בעקבות התעקשותו של סער, הוא הורד מדוכן הנואמים.

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה: "אולי לא הסכמתי עם הביטויים של סער, אבל זכותו של מי שנמצא באופוזיציה לעמוד על הדוכן ולומר את ביקורתו. לא יסתמו פה פיות. יו"ר הכנסת צריכה להגן על חברי הכנסת ולא על הממשלה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
התנצח עם האופוזיציה. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
עם מקורבו, השר חיים רמון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים