שתף קטע נבחר

לאומי ומרכנתיל: העסק קטן? דמי הניהול גבוהים יותר

בדיקה שעשתה חברת "שגיא חישובי ריבית" מצאה, כי לאחר החלת הרפורמה בעמלות הבנקים יפסידו דווקא העסקים הקטנים שישלמו דמי ניהול של עד 180 שקל יותר מעסק גדול. גם הריביות, שכבר התייקרו בחלק מהבנקים בגובה של 1.35%, צפויות להתייקר עבור הלקוחות העסקיים גם בשאר

עסקים קטנים המחזיקים חשבון בבנקים לאומי ומרכנתיל דיסקונט, ישלמו דמי ניהול גבוהים יותר מעסקים גדולים באותם הבנקים. כך עולה מבדיקה שערכה חברת "שגיא חישובי ריבית" המתמחה בבדיקת חשבונות בנקים וייעוץ כלכלי.

 

אמנון שוורץ, מנכ"ל שגיא, אומר כי הרפורמה של המפקח על הבנקים נתנה לבנקים את הלגיטימציה להעלות את העמלות ואת מרווחי הריבית ללקוחות העסקיים.

 

מבדיקת שגיא עולה, כי בבנק לאומי ישלם עסק קטן דמי ניהול בסך של 255 שקל לרבעון, לעומת עסק גדול שישלם דמי ניהול בסך של 170 שקל. בנוסף, החל מה-1 ביולי ישלם כל עסק גדול דמי ניהול בסך של 170 שקל - גם אם חשבונו הוגדר כחשבון עו"ש, זהב, זהב חופשי, או 1 גדול. יצויין, כי עסקים אלו לא שילמו עד כה דמי ניהול בכלל.

 

בבנק מרכנתיל דיסקונט ישלם עסק קטן דמי ניהול של 420 שקל לרבעון, לעומת דמי ניהול של 240 שקל שישלם עסק גדול.

 

בבנק הפועלים נשארו דמי הניהול זהים לעסקים גדולים וקטנים והם עומדים על סך של 168 שקל לרבעון. בדיסקונט ובבנק הבינלאומי המצב הפוך: מפרסומי הבנקים עולה כי החל מה-1 ביולי ישלמו העסקים הגדולים יותר דמי ניהול. בדיסקונט ישלמו העסקים הקטנים 165 שקל לרבעון והגדולים 250 שקל. בבינלאומי ישלמו הקטנים דמי ניהול של 168שקל לרבעון והעסקים הגדולים ישלמו 195 שקל .

 

כל הבנקים יעלו את מרווחי הריבית

בנוסף העלו הבנקים את מרווחי הריבית ללקוחות העסקיים. בנק דיסקונט הודיע על ייקור הריביות על האשראי והוא מעלה את תוספת מרווח הריבית ב-1.35% ללקוחות עסקיים וב-1.55% ללקוחות פרטיים. זאת בנוסף למזרחי טפחות, שהעלה את המרווחים לכל הלקוחות ב-0.7%-0.5% ולבנק הפועלים, שהעלה את מרווח הריבית ללקוחות עסקיים ב-1.5%.  מנכ"ל שגיא מעריך, כי הבנקים האחרים יילכו בעקבותיהם של השלושה ויעלו במהרה גם הם את מרווחי הריבית.

 

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "חשבון של 'עסק גדול' ו'בינוני' ישלם עמלת דמי ניהול קבועה של 170 שקל לרבעון + 1.30 שקל לפעולה. בעמלות ללקוחות אלה לא חל כל שינוי, שכן אינם כלולים בתעריפון העמלות החדש של בנק ישראל. בנוגע לעמלות ל'עסקים קטנים' הכלולים בתעריפון העמלות החדש של בנק ישראל: התעריפון יפורסם על ידי הבנק היום (ה')".

 

בנק מרכנתיל דיסקונט מסר בתגובה: "בעקבות כניסת חוק העמלות החדש לתוקף, בוטלו מספר רב של עמלות, שנגבו עד כה, מעסקים קטנים. מבדיקת הבנק נמצא, שסך העמלות שייגבו בממוצע מעסק קטן, יפחת בעקבות החלת התעריפון החדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
בנק לאומי: יותר כסף דווקא מהקטנים
מומלצים