שתף קטע נבחר

מדריך טיולים נהרג במערות לוזית ליד בית שמש

בסביבות 1:30 הוזעק צוות מד"א למערות לוזית באזור בית שמש, לאחר שגד שרביט, מדריך טיולים כבן 33 נפל אל מותו לבור בעומק של כ-12 מטרים. חנן מאיר, פראמדיק מד"א: "ניסינו להחיות אותו, להנשים אותו, זה היה חסר סיכוי"

אסון במערה: גד שרביט, מדריך טיולים כבן 33 ממבשרת ציון, נפל אל מותו הלילה (יום ו') במערות לוזית באזור בית שמש. ככל הנראה, הוא הוביל את קבוצתו במסלול שונה מהרגיל. המשטרה פתחה בחקירה.

 

ממד"א נמסר כי שרביט נפל לבור בעומק של כ-12 מטרים. צוות טיפול נמרץ שהוזעק למקום בסביבות 1:30 בלילה קבע את מותו. 


אזור האסון נסגר בסרטים (צילום: גיל יוחנן)

 

חנן מאיר, פראמדיק מד"א שהגיע למקום, סיפר ל-ynet: "כאשר הגענו כבר לא היתה בו רוח חיים, ניסינו להחיות אותו, להנשים אותו, זה היה חסר סיכוי. לפי הבנתי, הוא פשוט נעלם בסוף האירוע שהיה במקום".

  

מאיר טוען שיש לבדוק כיצד קרה שהוא נפל, משום ששכיח מאוד שאנשים נופלים לבורות באזור הזה. "רק לפני חודש היה מקרה של אדם שנפל לבור באזור. אם היו שמים ברזל על הבור למעלה - זה היה יכול לחסוך חיים. כל שנה נופלים לשם ועדיין אף אחד לא עושה דבר בנידון. זו לא השקעה כספית גדולה לחסום את הבורות בשעות החושך, מישהו צריך להרים את הכפפה".

 

הבור מוסווה בין עצים

אברהם קאפ, איש זק"א בית שמש, היה נוכח במקום. "לפנות בוקר היתה שם מסיבת יום הולדת. כאשר הגענו למקום, ראינו שהוא מגודר. מאוחר יותר הסבירו לנו שהמדריך עצמו הוא שהתקין את מתקני הבטיחות, סיפרו לי שהוא הזהיר את כל הקבוצה לא להסתובב בלי ידיעתו, הוא היחיד שידע מה מותר ומה אסור". 


השלט לא נראה בלילה (צילום: גיל יוחנן)

 

קאפ הוסיף: "יש במקום שלט שמזהיר מפני בורות אבל את השלט לא ניתן לראות בלילה והבור מוסווה בין סלעים ועצים. אם קורה דבר כזה למדריך אשר מודע לסכנות, סימן שיש בעיה במקום. לפני חודשיים היה מקרה דומה באותו האזור בו נפל אדם לבור ועד היום הוא נמצא בשיקום".

 

משה דדון, דובר מועצה אזורית מטה יהודה, אמר ל-ynet: "אנחנו משתתפים בצער המשפחה. לא לחינם נקרא האזור 'שטח אלף המערות', הוא אזור שמאוד מסוכן להסתובב בו ומתוקף תפקידנו שמנו שלטי אזהרה כבר מימים ימימה. גם היום השלטים שם. ואנו מצטערים שאנשים לא נוקטים באמצעי זהירות. ביצענו את כל הפעולות המחייבות, שמנו שילוט בולט וההסברה לגבי אופי המקום מפורטת מאוד. אנו מבקשים מכל המטיילים: אנא הישמרו, שימו לב לשילוט, שמרו על חייכם".

 

כאשר נשאל דדון לגבי הטענות שהשלטים אינם נראים בבירור בלילה, ענה כי "מי שמסתובב באזור בלילה חייב להסתובב עם פנס, אין תאורה במקום, זהו איננו מקום עם תאורה מסודרת, מי שמסתובב עם פנס לא יכול לפספס את השלטים".

 

מערות לוזית נמצאות לא הרחק ממערות בית גוברין. מטיילים רבים מגיעים למקום, כדי לצפות במערכת של מערות פעמון, כוכי קבורה ומערת קולומבריום גדולה החצובה באבן גיר. במקום באר אנטיליה כמעט שלמה, בעומק של יותר מ-30 מטר, בית קשת קטן בנוי מעל פתחה, שרידי מתקן השאיבה עדיין תלויים מעליה, ובריכה, שאגרה פעם את מי הבאר, בנויה לצידה. 

 

בכל האזור אלפי מערות, כולן מעשי ידי אדם. רוב המערות אינן אלא מחצבות ענק, בדומה לאלה של דרום אנגליה, פרובנס וסיציליה. לא ברור לאן שונע כל החומר הלבן והרך שנחצב מתוך המערות, אך ברור שאתר מחצבות ענק זה היה פעיל מאז התקופה ההלניסטית ולפחות עד לתקופה הערבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבור שאליו נפל המדריך
צילום: גיל יוחנן
צוות זק"א במקום האסון
צילום: אברהם קאפ, דוברות זק"א
מומלצים