שתף קטע נבחר

קופי שופס בהולנד: מריחואנה in, טבק out

היום יכנס לתוקפו בהולנד חוק האוסר על עישון במסעדות, ברים ובתי קפה. האבסורד: הקופי שופס - שיהיו הסובלים העיקריים - יוכלו להמשיך למכור מריחואנה, כל עוד לא יעשנו אותה עם טבק

הקופי שופס של הולנד, המפורסמים בממכר מריחואנה, התמודדו עם הרבה אתגרים בהמלך השנים, אבל המשיכו להעלות עשן למרות הכל. עכשיו הם יאלצו להתמודד עם בעיה חדשה, כי החל מהיום נכנס לתוקפו חוק האוסר על עישון בברים ומסעדות ברחבי המדינה. בכך מצטרפת הולנד לחוק האירופאי, והיא אחת המדינות האחרונות ביבשת שעדיין לא אכפו את החוק הזה, עד עתה.

 

שר הבריאות ההולנדי הודיע שהאיסור יהיה תקף בבתי קפה המוכרים מריחואנה, אלא שהאיסור מתייחס לעישון טבק - ולא לעישון מריחואנה, שבאופן רשמי אינו חוקי בכל מקרה. ולמרות זאת, החוק החדש משאיר את בעלי הקופי שופס וצרכניהם בבעיה, שכן עישון מריחואנה נעשה לרוב בתוך נייר מגולגל (ג'ויינט) עם תערובת של מריחואנה וטבק.

 

"זה עולם הפוך", אומר ג'ייסון דן אנטינג, הבעלים של אחד מהקופי שופס באמסטרדם. "במדינות אחרות בודקים אם יש מריחואנה בתוך סיגריית הטבק. אצלנו בודקים שאין טבק בתוך הג'ויינט".


אם זה רק מריחואנה אז אין בעיה (צילום: index open)

 

בתי הקפה נערכים לאמץ את האלטרנטיבות. אחת מהן היא מכשיר מאדה (vaporizer) ששורף את המריחואנה ללא עשן. אופציה אחרת היא להחליף את הטבק בזרעים כמו הפרפרה (Coltsfoot), צמח נפוץ שדומה בטעמו לאורגנו. אבל רוב המקומות פשוט מתכוונים להגדיל את מכירת עשב המריחואנה עצמו, וכן את עוגיות החשיש.

 

עומדים בפני פשיטת רגל?

מיכאל ולינג, בעל קופי שופ וחבר בארגון סוחרי הקאנביס אומר שהוא צופה ירידה מסויימת במכירות, מאחר שהמעשנים יאלצו להפריד בין צריכת הניקוטין לבין צריכת המריחואנה שלהם, אבל שבטווח הארוך ההשפעה תהיה מינמלית. "זה אבסורד שאומרים שהקופי שופס יפשטו את הרגל בשבוע השני של יולי. זה ממש שטויות". ולינג מדריך את הצוות שלו לשלוח את מעשני הטבק החוצה, אבל הוא לא מצפה מכל המקומות לפעול כמוהו. לדעתו חלק מבעלי המקומות יתעלמו מהאיסור החדש, וככל הנראה גם לא יענשו על זה , לפחות לא בהתחלה. "אם ציות לחוק יהיה תנאי לחידוש רשיון העסק, תראו כמה מהר החוק הזה יאכף. ככה זה עובד".


האכיפה כתנאי לחידוש רשיון העסק? אמסטרדם (צילום: אורן אגמון)

 

כריס קריקן, דובר רשות המזון שאחראי על אכיפת החוק אומר שהם לא מתכוונים להתמקד דווקא בקופי שופס. "בחודש הראשון רק נאסוף מידע לגבי ההיענות והציות לחוק בכל תחומי האירוח ובתי העסק. בהתאם למה שנמצא יתכן שנתמקד יותר בסקטור שלא יעמוד בדרישות". קריקן אומר שבתי עסק שיתפסו כשהם מאפשרים ללקוחות לעשן יקבלו אזהרה ובהחלט יבדקו שוב. "מקומות שימשיכו לעבור על החוק יאלצו להתמודד עם קנסות הולכים וגדלים".

 

צורכים פחות מריחואנה בהשוואה לארצות הברית

אחזקת מריחואנה אינה חוקית בהולנד, אבל נגד מעשנים לא מוגש כתב אישום כל עוד אינם מחזיקים יותר מ-5 גרם. כ-750 קופי שופס (מחציתם באמסטרדם) מורשים להחזיק עד 500 גרם במלאי, בכל זמן נתון. הסובלנות ההולנדית יוצאת מתוך נקודת ההנחה שלמרות החוק יש אנשים הצורכים מריחואנה, ולכן רצוי שהדבר יעשה באופן מסודר. מבקרי המדיניות הסלחנית טוענים שהדבר מעודד את צריכת החומר.

 

ולמרות זאת, אחוז השימוש במריחואנה בהולנד אינו גבוה בהכרח, בהשוואה למדינות אחרות. לפי דו"ח שהפיק המשרד לענייני סמים ופשע בארצות הברית, אחוז השימוש במריחואנה בהולנד נמוך מארצות הברית, צרפת ואנגליה.


לא חוקי, אבל מעלימים עין. מריחואנה (צילום: index open)

 

הממשלה ההולנדית, כרגע בראשות קואליציה קונסרבטיבית, מקטינה באיטיות את מספר הקופי שופס על ידי אי חידוש רשיונות למקומות שנסגרו. בנוסף, מגדלי המריחואנה נאסרים, מה שמקשה על בעלי הקופי שופס להשיג את המצרך העיקרי שלהם.

 

"החוקים משתנים כדי לדחוק אותנו מחוץ לעסקים שלנו, לאט אבל בטוח", אומר ריצ'רד ון ולטהובן, מנהל קופי שופ שאומר שהוא חושש שהמקום שלו יסגר בגלל הפרות של איסור עישון הטבק. "הוצאתי את מכונת הסיגריות ואני אשים על השולחנות זרעים של פרפרה ואשתמש במכשיר המאדה. אני אנחה את הצוות לפקוח עיניים, אבל מה עוד אני יכול לעשות?"

 

לארס שמידט, תייר גרמני, כבר מתאבל על תקופה שהולכת להסתיים. "בלי הקופי שופס, ימות חלק מסויים באמסטרדם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלק ממנה ימות? אמסטרדם
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים