שתף קטע נבחר

הערכות: עסקת השבויים תמומש תוך כשבועיים

עם אישורה של עסקת חילופי השבויים, אמור המתווך הגרמני לקבל את הדו"ח בעניינו של רון ארד. לאחר השלב הזה - ייקבע תאריך סופי למימוש עסקת השבויים

עסקת חילופי השבויים תצא לפועל תוך עשרה ימים עד שבועיים - כך מעריכים הערב (יום א') גורמים רשמיים בירושלים. לאחר אישור העסקה, אמור המתווך הגרמני לקבל את הדו"ח בעניינו של הנווט השבוי, רון ארד, לאחר מכן ייקבע יום לביצוע העסקה.

 

בשלב הראשון יתבצעו חילופי מידע, בשלב השני יהיו החילופים. ההפרש בין שלב לשלב נאמד במספר ימים. השלב השלישי, שחרור הפלסטינים, יתבצע בתוך כחודש לאחר העסקה ולאחר שיתקיים דיון נוסף בממשלה.

 

בפני שרי הממשלה הציגו את עמדותיהם - הממונה על המשא ומתן על השבויים עופר דקל, ראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין, ראש המוסד מאיר דגן, ראש השב"כ יובל דיסקין, אילן בירן, עמוס גלעד וראש המועצה לביטחון לאומי, דני ארדיטי. הרמטכ"ל וראש אמ"ן הביעו תמיכה בעסקה. ראש המוסד וראש השב"כ הסתייגו מהעסקה, בעיקר בכל הנוגע לשחרור סמיר קונטאר. לאחר מכן, שלא כמקובל, ראש הממשלה הציג את עמדתו. הוא חזר על כך שהתלבט בסוף בימים האחרונים.

 

שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה בישיבה כי "יש הבדל ברור בין חיים וחללים, כמו שיש הבדל בין חיילים שישראל שולחת, לבין אזרחים שנפלו בשבי בנסיבות פרטיות. גם אם העסקה התנהלה הפוך ונסגרה קודם לקביעה החד-משמעית בשאלה האם חיים החיילים - עכשיו העסקה כבר מונחת לפנינו. הבחירה כאן היא לא בין משפחות והיא צריכה להימדד גם על-פי המשמעות שתהיה להחלטה על מעמדנו באזור".

  

השרה לבני התנתה את הסכמתה לשחרור אסירים פלסטינים, בכך שיובהר מראש שמספרם של האסירים שישוחררו יהיה נמוך - וש"איכותם" תהיה גם כן נמוכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט הכריע היום
צילום: AFP
המשפחות חיכו בחוץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים