שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איראן: הורשע בריגול למען ישראל ונידון למוות
  סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה כי עלי אשתרי, בן 43 מטהרן, הורשע בריגול למען ישראל בתמורה לכסף ונידון למוות. לפי הדיווח, הוא הודה שנפגש בחו"ל עם שלושה סוכני מוסד שנתנו לו כסף וציוד אלקטרוניקה להפצה באיראן. לעיתונאים בבית המשפט הוא אמר: "איראן נבונה יותר מכדי להאמין לשקרים של שרותי המודיעין של האויב"

  בית משפט באיראן דן הבוקר (יום ב') למוות אדם שנאשם בריגול למען ישראל. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס". הנאשם, עלי אשתרי, מוסלמי בן 43 מטהרן, העובד כיבואן וסוחר מוצרי אלקטרוניקה ואבטחה, נעצר לפני כשנה וחצי על-ידי משרד המודיעין האיראני.

   

  לטענת האיראנים, אשתרי הודה בבית המשפט במיוחס לו. בבית המשפט אמר לעיתונאים משפט שככל הנראה נדרש לומר בידי אנשי המודיעין האיראני. "איראן נבונה מכדי להאמין לשקרים של שרותי המודיעין של האויב", אמר וסיפר כי ייבא מדובאי מוצרי אלקטרוניקה ואבטחה, בעיקר מוצרי תקשורת אלחוטית.

   

  אשתרי אמר בבית המשפט, כי "משום שחוץ מייבוא עסקתי גם בתכנון וייעוץ, הם (ישראל, ד.כ.) שאלו אותי על תקנות התקשורת באיראן". לדבריו, "המטרה של אנשי המוסד היתה למכור באמצעותי את הסחורה המסומנת לארגוני המודיעין האיראניים". בנוסף, הוא סיפר כי אנשי המוסד הלוו לו עשרות אלפי דולרים לעסקיו ואף חשב תחילה כי ימנו לו טיפול רפואי בשווייץ. הוא הביע חרטה על מעשיו.

   

  סוכנות הידיעות האיראנית דיווחה, כי בדיון בבית המשפט סיפר אשתרי על אופן היכרותו עם שלושה סוכני מוסד, "ז'אק, שארל וטוני". אשתרי אמר להגנתו, כי "נפגשתי עמם בהתחלה בתאילנד ואחר כך כמה פעמים בטורקיה וכמה פעמים בשווייץ". לדבריו, "בהתחלה הם הביאו אותי לסניף הבנק של 'פורטיס' ולאט לאט שינו את מיקום הפגישות.

   

  "הם הציגו עצמם כאנשי בנק והביעו עניין בשיתוף פעולה עסקי. הם נתנו לי הלוואה בצורה לא רשמית, אבל היה משהו מוזר בכך בעיני. הם נתנו לי מחשב נייד לשליחה ולקבלה של דואר אלקטרוני מוצפן, שני מכשירי DSL ומסוף לוויני כדי שאתן ללקוחות באיראן, אני חושב שהותקנה בהם האזנה".

   

  פוליגרף במסווה של בדיקה רפואית

  לטענת האיראנים, אשתרי סיפר בעדותו על הגורמים שהניעו לרגל למען ישראל. לדבריו, הוא נתקל בבעיות כלכליות "והם נתנו הלוואה על סך 50 אלף דולר כדי לקנות סחורה ולתת ללקוחות באיראן". בנוסף, סיפר כי שולמו לו הוצאות הטיסות והשהות בחו"ל.

   

  "אחרי שש או שבע פגישות הם הזמינו אותי לבוא לשווייץ ואמרו שהם רוצים לערוך לי בדיקה רפואית, מפני שהיו לי בעיות בלב ונטלתי תרופות", סיפר. "אבל כשנסעתי הם ערכו לי בדיקת פוליגרף, ורצו להיות בטוחים שאני לא סוכן של ארגוני המודיעין האיראנים ושאין לי עבר צבאי".

   

  בשבת דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" כי איראן עצרה את אשתרי,

  המואשם בריגול לטובת גורמי ביון בישראל, בתמורה לכסף. עוד עולה מהדיווח, כי התביעה האיראנית הציגה בבית המשפט מכשירים וציוד ששימש את הנאשם כדי לבלוש אחר הנעשה במדינה. איראן עצרה לפני ארבע שנים שמונה יהודים בחשד שהשתייכו לרשת ריגול למען ישראל. משרד החוץ האיראני הודיע אז כי "המודיעין עצר קבוצה החברים ברשת ריגול". ב-1998 נעצר בעיר שיראז סוחר הנעליים דניאל תפילין בחשד שהפעיל רשת ריגול של יהודים באיראן. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אשתרי בבית המשפט
  הראיות שהציגה התביעה
  צילום: AP
  מומלצים