שתף קטע נבחר

הממשלה לבתי"ח בצפון: היערכו מיד לרעש אדמה

מנכ"ל משרד הבריאות שיגר מכתב לבתי החולים בצפון בו נכתב כי במשך כשלושה חודשים התרחשו כ-500 רעידות אדמה 'קטנות' בדרום לבנון. לדבריו, הוועדה להערכות לרעידות אדמה, מצאה שההסתברות להתרחשות רעידת אדמה בעוצמה של 6 בלבנון עולה והיא תגרום להרס בצפון

האדמה תרעד בקרוב? ועדה בין-משרדית מצאה שעל פי בדיקות סייסמוגרפיות עולה כי יש אפשרות מוחשית מאוד לרעידת אדמה בצפון הארץ. בעקבות הממצאים ביקש מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור אבי ישראלי, מבתי החולים ומקופות החולים בצפון להיערך במהירות לתרחיש של רעידת אדמה באזורם.

 

פרופסור ישראלי שיגר היום (ב') מכתב לקופות החולים ולבתי החולים בצפון, בו כתב: "החל מאמצע פברואר שנה זו, נצפית תופעה סיסמית חריגה בדרום לבנון. במשך כשלושה חודשים התרחשו כ-500 רעידות אדמה 'קטנות' בעוצמה של לפחות 2 בסולם ריכטר. בעשרת הימים האחרונים של חודש מאי ותחילת יוני התגברה העוצמה והרעידות הורגשו אף בצפון הארץ".

 

עוד כתב פרופ' ישראלי כי "מחקרים רבים שהוצגו על-ידי המכון הגאופיזי, הראו כי שינוי בקצב הפעילות מעלה את ההסתברות להתרחשות רעידת אדמה חזקה יותר. להערכת הוועדה הבין-משרדית להערכות לרעידות אדמה, עולה ההסתברות להתרחשות רעידת אדמה בעוצמה של 6 דרגות בסולם ריכטר בדרום לבנון, אשר תשפיע בעיקר על יישובי צפון מדינת ישראל, כולל הרס מבנים ותשתיות".

 

לכן כותב מנכ"ל משרד הבריאות כי יש להיערך לאפשרות של רעידת אדמה חזקה. "נוכח ההסתברות העולה להתרחשות 'רעידת אדמה צפונית' בעתיד הקרוב, אבקש את ראשי הארגונים, הגופים ומוסדות הרפואה לפעול לקידום המוכנות ככל שניתן, על מנת למזער את נזקי רעידת האדמה ולאפשר מתן סיוע רפואי מירבי לנפגעים", הוא כתב. פרופ' ישראלי הורה להשלים את הנהלים הארגוניים, לבצע היערכות לוגיסטית ופעולות נוספות בבתי החולים ובקופות החולים בצפון.

 

באמצע החודש אירעו ארבע רעידות אדמה בתוך שעות ספורות והורגשו ברחבי הצפון. למערכת ynet הגיעו פניות רבות מתושבים שחשו ברעש. מהמכון הגיאופיזי נמסר כי עוצמת הרעש היתה 3.9 בסולם ריכטר וכי מוקד הרעש היה בדרום לבנון. מנהל המכון, רמי הופששטר, אמר ל-ynet: "מדובר ברעש בינוני. זו רעידה שלא נחשבת לחזקה, אבל יש בה מספיק עוצמה כדי שהיא תורגש גם ביישובים הצפוניים הסמוכים לגבול.

 

לפני כשלושה חודשים פקדה את ישראל רעידת אדמה בעוצמה בינונית של 5.3 בסולם ריכטר. לא דווח על נפגעים אול על נזק. מוקד הרעש היה כ-15 ק"מ צפונית מזרחית לצור שבלבנון. מדובר ברעידה החזקה ביותר שפקדה את ישראל בשנים האחרונות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רעידה חזקה בקרוב?
צילום: רויטרס
צילום: תומריקו
פרופ' אבי ישראלי. להתכונן
צילום: תומריקו
מומלצים