שתף קטע נבחר

סופית: 'חוק סהר' בוטל ויתחלף ב'נהלי פאר'

יוזם החוק ח"כ חיים כץ, הגיע להבנות עם צה"ל ומשרד הספורט בנוגע לשירות הצבאי של ספורטאי עילוי. על פי ההנחיות החדשות, יוכלו אותם בודדים להנות מדחיות והטבות נוספות

'חוק בן סהר' אאוט, נהלי 'שחר פאר' אין. יממה לאחר שחלוץ נבחרת ישראל חתם בפורטסמות' האנגלית, נראה כי ענייניו בכל נושא השירות הצבאי, עדיין רחוקים מלהיסגר. חוק סהר, אותו יזם ח"כ חיים כץ, על פיו ספורטאים שנחשבים לעילוי יוכלו לשרת בקהילות יהודיות ושגרירויות ישראליות בחו"ל כתחליף לשירות צבאי רגיל, ירד מסדר היום.

 

מטרת החוק המקורית היתה למנוע מצב בו הקריירה של ספורטאים ישראלים מצטיינים תיפגע בגלל השירות הצבאי (ודוגמאות לכך לא חסרות), שבלאו הכי כולל בדר"כ עבודות קלות ומספר שעות מועט בבסיסים. היום (ד') הגיעו ח"כ חיים כץ, משרד הספורט וצה"ל להסכמות בנוגע לשירות ספורטאי עילוי וחוק סהר לא יקודם לקריאה שנייה ושלישית, למרות שכבר עבר בראשונה לפני מספר חודשים.


כבר ביקש דחיית שירות פעם אחת. בן סהר (צילום: אלי אלגרט)

 

על פי הסיכום בין הצדדים צה"ל יכיר בכך שלעיתים מונחת בפני יחידי סגולה, בעלי הצטיינות יתרה בספורט, במוסיקה ובמחול ("עילויים"), הזדמנות חד פעמית להכשרה מקצועית מחוץ לישראל, אשר יכולה לתרום תרומה משמעותית ואף מכרעת להמשך התפתחותם המקצועית ועשויה לתרום באופן משמעותי גם לקידום הספורט והתרבות בישראל. זאת, כאשר אין מסגרת מקבילה בישראל, המאפשרת התפתחות מקצועית ברמה דומה.

 

בסיכום בין הצדדים נכתב כי מועמד לגיוס אשר הוכר ע"י הצבא ובהמלצת משרד התרבות והספורט כעילוי יוכל לבקש את דחיית המשך שירותו הצבאי לצורך לימודים או אימונים בחו"ל לתקופה של שנה אחת בכל פעם (ובסך הכל לא תעלה על 4 שנות דחייה), לחילופין יוכל "עילוי" לבקש את קיצור משך שירות החובה בתקופה שלא תעלה על שנה אחת.


קיבלה נהלים על שמה. שחר פאר (צילום: AP)

 

במקרים חריגים ביותר ובהתאם להמלצות מפורשות של הגורמים המקצועיים במשרד הספורט והתרבות כי מדובר במקרה ייחודי המצדיק זאת, ניתן יהיה לאשר "לעילויים", תנאי שירות ייחודיים נוספים או חלופיים והם:

 

1: פיצול השירות הצבאי, כך שבמשך תקופת שירותו, יהיה המצטיין בפרקים של דחיית שירות לצורך אימונים בחו"ל ובפרקים של שירות צבאי פעיל (כחודשיים בשנה). הפיצול יותנה בכך שהמצטיין יעמוד לאורך תקופת "השירות המפוצל" בסטנדרטים מקצועיים, כפי שייקבעו לאחר היוועצות עם משרד המדע התרבות והספורט. ראוי לציין כי הטניסאית שחר פאר כבר עשתה שימוש בסעיף זה. 2: קיצור משך שירות החובה בתקופה העולה על שנה.


משרתת חודשיים בשנה. שחר פאר (צילום: ערן קמינסקי)

 

הצעת חוק שירות ביטחון לספורטאים ('חוק סהר') של ח"כ חיים כץ, קבעה כי ספורטאי עילוי יוכלו להחליף את שירותם הצבאי בפרוייקט שירות לאומי בחו"ל שכבר קיים כיום. הצ"ח עברה בקריאה טרומית וראשונה, בתמיכת חברי כנסת מכל סיעות הבית, אולם כפי שהצהיר ח"כ כץ, מרגע שיושג הסכם מול הצבא לעניין זה, 'חוק סהר' לא יקודם.

 

ח"כ חיים כץ התייחס לנהלים החדשים: "אני שמח שהצלחנו יחד עם משרד הספורט להגיע עם הצבא להסכם הכולל נהלים הגיוניים ומסגרת מקצועית שתאפשר לעילויים לשרת מצד אחד ומצד שני להמשיך את פעילותם בחו"ל שיחד עם כישוריהם הייחודיים והתנאים המיוחדים להם יזכו יוכלו לתרום רבות לקידום הספורט והתרבות בישראל. הסיכום שהגענו אליו הוא ברוח תנאי השירות של שחר פאר ואני מקווה שכפי שהיא הצליחה ותרמה רבות לספורט הישראלי בזמן שירותה הצבאי, כך יהיה גם לגבי העילויים הנוספים".

 

שר המדע, התרבות והספורט, ח"כ ראלב מג'דלה, הוסיף: "אני מברך על ההסכמות שיאפשרו לספורטאי עילוי גם לשרת את המדינה וגם לתרום תרומה משמעותית לקידום הספורט במדינה, זו הייתה המטרה ואני שמח שהיא הושגה בתיאום ובהסכמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים