שתף קטע נבחר

שר הביטחון יפעל להריסת בתי המחבלים בי-ם

לדברי מזכירו הצבאי, שר הביטחון חושב שנדרש מענה מיידי - והריסה תיצור הרתעה. האם הפעם יצליח ברק להפוך את החלטת מופז מ-2005, שלא להרוס בתי מחבלים? אחרי "מרכז הרב" זה לא קרה

לפני שלושה חודשים וחצי, לאחר הפיגוע בישיבת "מרכז הרב" בירושלים, קרא שר הביטחון אהוד ברק להריסת בית המחבל במזרח ירושלים. מאז לא יצא התכנון לפועל, והיום (ד'), בעקבות מסע ההרג שביצע חוסאם דוויאת מצור באהר במרכז ירושלים, שב ברק על עמדתו. מחר יתקיים דיון בנושא - והאם הפעם זה יקרה?

 

מסע ההרג:

 

במכתב ששיגר מזכירו הצבאי של שר הביטחון, תת-אלוף איתן דנגוט, נכתב כי ברק סבור שהישנות מקרה כה חמור בפרק זמן קצר, בו מחבל המחזיק תעודת זהות ישראלית מבצע פיגוע בלב מדינת ישראל מטעמים לאומניים, מחייבת מענה מיידי של מערכת הביטחון והממשלה.

 

מוקדם יותר החליט ראש הממשלה אהוד אולמרט שיתמוך בהריסת הבית.

 שר הרווחה, יצחק הרצוג, ומנכ"ל הביטוח הלאומי נענו לפניית ראש הממשלה והחליטו לשלול ממשפחת המחבל קצבת שארים ודמי קבורה.

 

ישראל הפסיקה לפני מספר שנים במדיניות הריסת בתי מחבלים, לאחר שוועדה צבאית קבעה כי הדבר אינו מהווה עוד הרתעה - אולם הנושא שב לדיון הציבורי לאחר הפיגוע ב"מרכז הרב". גם השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, הורה אז למשפטה לפעול להריסת הבית - אך זה, כאמור, לא קרה מאז.

 

עו"ד אל"מ (מיל') אילן כץ, לשעבר סגן הפרקליט הצבאי הראשי, אמר לאחר דרישתו של ברק בעקבות הפיגוע הרצחני הקודם בירושלים, כי בגדה המערבית הסמכות נתונה בידי המפקד הצבאי, אלוף פיקוד המרכז, בכפוף לקבלת אישורים משפטיים ועמידה במבחן בג"ץ. לעומת זאת, במזרח ירושלים הסמכות היא של אלוף פיקוד העורף.

 

מחר אמור להתקיים דיון בנושא בראשות שי ניצן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה,

 על מנת שיעביר את המלצת מערכת הביטחון ליועץ המשפטי לממשלה. ברק סבור כי יש בהריסת בתי מחבלים אפקט הרתעתי ומסר חד משמעי על נחישותה של מדינת ישראל להילחם בתופעה.

 

אם תתקבל עמדה זו של מערכת הביטחון עשוי הדבר לפתוח מחדש את הדיון בנושא גם לגבי מחבלים שיוצאים מהגדה המערבית, ובכך להפוך את החלטתו של שר הביטחון דאז שאול מופז, שקיבל את המלצת הוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. מענה מיידי
צילום: ירון ברנר
כוחות מג"ב מחוץ לבית המחבל
צילום: דודי ועקנין
המחבל, חוסאם דוויאת
צילום: AFP
מומלצים