שתף קטע נבחר

אולמרט: אין דרך לגדר את ערביי מזרח ירושלים

ראש הממשלה כינס סדרה של התייעצויות כדי לדון בדפוס המסוכן הצובר תאוצה: תושבי מזרח הבירה מנצלים את התעודה הכחולה כדי לנוע בחופשיות ולבצע פיגועים. אולמרט קבע כי חייבים להרתיע את המחבלים הפוטנציאלים: "אם עלינו לעשות זאת באמצעות הריסת בית - כך ייעשה"

"אין לנו דרך לגדר את ערביי מזרח ירושלים וכל בית של מחבל פוטנציאלי" - כך אמר אמש (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בסדרת התייעצויות שקיים בעקבות מתקפת הטרור הרצחנית במרכז הבירה, שגבתה את חייהם של שלושה בני אדם. "צריך לעצור את הפיגועים של ערביי מזרח-ירושלים, ואם עלינו לעשות זאת באמצעות הרתעה או הריסת בית - כך ייעשה".

 

מסע ההרג:

  

ראש הממשלה ערך התייעצויות שונות עם כמה שרים וכן עם אנשי הדרג המדיני-ביטחוני בממשלתו. אולמרט מבקש להסיק מסקנות משני הפיגועים שבוצעו בירושלים על-ידי תושבי המזרח העיר - אתמול ברחוב יפו ולפני שלושה חודשים בישיבת "מרכז הרב" - ומנסה ליזום צעד הרתעתי שיעצור את המפגע הבא שעלול להגיח מהעיר.

 

 

ראש הממשלה ושרי המטבחון, אהוד ברק וציפי לבני, דנו בדפוס החוזר

של הפיגועים האחרונים - מחבלים, תושבי מזרח ירושלים, מנצלים את תעודות הזהות הכחולות שלהם ואת חופש התנועה בתוך שטחי העיר, כדי לבצע מתקפות טרור קטלניות. כך היה אתמול כאשר חוסאם דוויאת, אב לשניים משכונת צור באהר, יצא למסע הרס ברחובות העיר.

 

השרים סבורים כי צעדים הרתעתיים, כמו הריסת בית ושלילת התנאים הסוציאליים של משפחת המחבל, עשויים למנוע את הפיגוע הבא. אולמרט שוחח בעניין זה עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, וביקש ממנו חוות דעת משפטית אודות האפשרות ליישם את הפעולות שהוא מעוניין להוביל.


מועד להריסה? בית משפחת המחבל דוויאת (צילום: דודי ועקנין)

 

היועץ המשפטי מזוז צפוי לכנס היום דיון מיוחד כדי לגבש עמדה בסוגיה. זאת, במקביל לדיון שאמור לערוך המשנה לפרקליט המדינה בעניין

התוכנית להרוס את ביתו של המחבל מישיבת מרכז הרב, שהרג שמונה ישראלים ופצע עשרות אחרים. ממשלת ישראל מבקשת להפגין תקיפות רבה בסוגיה זו, שאין לה פיתרון ביטחוני עבורה.

 

גם במערכת הביטחון נערכה אמש התייעצות ביטחונית, שבה טענו המשתתפים כי לא ניתן לצפות ולהיערך לפיגוע מסוג זה. גורמי ביטחון בממשלה ציינו כי לא ניתן לעצור את ערביי מזרח-ירושלים, מכיוון שהם תושבים בעלי תעודות כחולות ותנועתם חופשית. לכן, אמרו הגורמים, הלקח היחיד הוא שיש לייצר התרעה. במערכת הביטחון ממליצים לגרום למחבלים הפוטנציאליים להרהר במעשיהם, מפאת המחיר שבני משפחותיהם עלולים לשלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחפש תשובה. אולמרט
צילום: AP
זירת הפיגוע, אתמול
צילום: משה מילנר, לע"מ
דפוס חוזר. המחבל דוויאת
צילום: AFP
מומלצים