שתף קטע נבחר

הרצח במועדון בחיפה: הרוצח הורשע עם חבריו

באוקטובר 2005 ירה איתן גץ למוות בנידאל מנסור, ששהה בפתח מועדון לאחר ריב בין חבורת צעירים למאבטחים. היום הרשיע אותו בית המשפט ברצח וגזר מאסר עולם. ארבעה מחבריו הורשעו בהריגה. אביו של הקורבן: "עכשיו אפשר לישון בשקט". משפחות המורשעים פרצו בצעקות לעבר השופטות: "תפרו להם תיק"

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע הבוקר (יום ה') ברצח את איתן גץ, בן 24 מחיפה, שירה לפני שנתיים ושמונה חודשים בחייל נידאל מנסור במהלך בילוי במועדון "רוקו ביץ'" בחיפה. ארבעה נאשמים נוספים בתיק, האחים דוד ורועי צ'פאנה, אדם בוטבול ואורן אדרי, הורשעו בהריגה. הנאשם השישי, אסי אדרי, זוכה מעבירת הריגה והורשע רק בסיוע לרצח ובעבירות נוספות, קלות יחסית.

 

מיד לאחר הכרעת הדין גזרו השופטות על גץ את העונש הקבוע בחוק על רצח - וקבעו כי יירצה מאסר עולם. דינם של שאר הנאשמים ייגזר בהמשך. הנאשמים טענו עם תחילת הדיון כי הם חפים מפשע.

 כשנשאלו אם הם רוצים להביע חרטה, חזרו ואמרו: "לא עשינו דבר ואין לנו על מה להתחרט".

 

לאור המהומה שפרצה בעת הגשת כתב האישום, כוחות גדולים של משטרה הגיעו הבוקר לבית המשפט והקיפו את משפחות הנאשמים. עם תום הכרעת הדין פרצו חלק מהנאשמים ובני משפחותיהם בזעקות כלפי השופטות, טענו שהם חפים מפשע ושתפרו להם תיק. הם הוסיפו כי קצין המשטרה שניהל את התיק, רב פקד יריב כהן, "מושחת" ואיימו שבעתיד "יחשפו את האמת ביחס אליו".


המורשעים בבית המשפט, הבוקר (צילום: דורון גולן)

 

וג'יה מנסור, אביו של החייל המנוח, אמר לאחר הפסיקה: "אחרי שלוש שנים סוף סוף אני יכול לישון בשקט". לדבריו, הוא ומשפחתו מתקשים להתאושש מהטרגדיה שפקדה את ביתם. "לקטוף פרח זה קשה, קשה מאוד. יש התמודדות קשה מאוד שלי ושל המשפחה עם האובדן".

  

"רוקן מחסנית לעבר בן אדם"

מכתב האישום עלה כי ב-8 באוקטובר 2005, סמוך לשעה שתיים לפנות בוקר, הגיעו חמישה מהנאשמים למועדון ולאחר זמן קצר, משלא הורשו להיכנס למקום, התפתחה בינם לבין המאבטחים קטטה. בתום הקטטה הודיעו הנאשמים למאבטחים כי ישובו למועדון וירצחו אותם.

 

כעבור פחות משעה, במהלכה לדברי המשטרה תכננו את מהלך הרצח "כמו מבצע צבאי", חזרו הנאשמים למתחם המועדון עם אקדח שהביא חברם דודו לסמי, שהפך לעד מדינה. גץ ירד מהרכב כשהוא עוטף את פניו בצעיף וירה 11 כדורים לעבר רחבת המועדון. לאחר מכן נמלטו הוא ובוטבול ברכב מהמקום. אחד הכדורים פגע בבטנו של החייל נידאל מנסור, שבילה במועדון וישב בסמוך לכניסה. לאחר זמן קצר הוא מת מפצעיו בבית החולים רמב"ם כתוצאה מאיבוד דם רב.

 

אב בית הדין, השופטת שושנה שטמר, והשופטות דיאנה סלע ויעל וילנר, קבעו בהכרעת הדין כי הוכח שבפעולותיו של איתן גץ התקיים היסוד הנפשי הדרוש לרצח:

 "איתן ירה צרור של 11 כדורים ורוקן מחסנית לעבר בני אדם. עובדה זו מצביעה בעליל על כך שהוא התכוון להמית מי מהם...

 

"איתן אף ירה לכוון הרחבה, מקום שם ישבו אנשים, ולא לכיוון מעלה, מה שהיה משיג את מטרת ההפחדה. על פי הפגיעה במנוח, שישב במרחק של כשלושה מטרים ממאבטח, למדים אנו על כוונתו לפגוע במאבטח. הקליעים אף פגעו בקירות הרחבה במקום שאינו מעל לגובהו של אדם, מה שמראה כי האקדח כוון לעבר בני אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
איתן גץ, היום בבית המשפט
צילום: דורון גולן
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
נידאל מנסור ז"ל
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
מומלצים