שתף קטע נבחר

מזוז: פרידמן יצא למסע נקם נגד מערכת החוק

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז שיגר מכתב לשרי הממשלה ובו תקף בחריפות את יוזמת שר המשפטים להקמת ועדת חקירה בפרשת האזנות הסתר: "ההצעה סותרת סדרי ממשל תקינים, חותרת תחת הפרדת הרשויות ויש בה משום 'שבירת כלים' מצד שר המשפטים". לשכת פרידמן: "במקום לשתף פעולה, מזוז בוחר לבקר"

המאבק בין שר המשפטים, דניאל פרידמן, ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, מחריף. במכתב ששיגר הערב (יום ה') לשרי הממשלה תקף היועץ מזוז את פרידמן על כוונתו להקים ועדת חקירה בנושא האזנות הסתר בפרשת רמון. "מדובר בשימוש לרעה בסמכות", כתב מזוז, "ההצעה סותרת סדרי ממשל תקינים, חותרת תחת הפרדת הרשויות ויש בה משום 'שבירת כלים' מצד שר המשפטים והעומדים מאחורי יוזמתו, במסגרת מה שנראה כ'מסע נקם' נגד מערכת אכיפת החוק".

 

מזוז רמז במכתב כי מדובר במאבק מכוון של פרידמן והשר חיים רמון: "האם יוכל הציבור להאמין כי אין מדובר ב'מסע נקם' נגד מערכת אכיפת החוק, וכביכול רק הרצון לבדוק כשל שאירע הוא שמנחה את יוזמי מהלך זה? האם אין לכך קשר לנסיבות הזמן? אני קורא אפוא לכל שרי הממשלה לא לתת ידם למהלך זה".

 

היועץ מזוז תקף את הקשר בין ראש הממשלה, שר המשפטים והשר רמון: "מעולם לא היה כדבר הזה. לראשונה בתולדות מדינת ישראל, הממשלה, גוף פוליטי, מתבקשת למנות ועדת חקירה לבדוק את 'התנהלות מערכת אכיפת החוק' בגין חקירה שנוהלה נגד שר בכיר, ידיד קרוב ועמית – שותף פוליטי של ראש הממשלה, אשר הורשע פה אחד על ידי בית המשפט ולא הגיש ערעור. זאת, כאשר היוזמה להקמת הוועדה היא על-ידי שר המשפטים, אשר מונה לתפקידו על רקע ביקורת נוקבת שמתח על מערכת אכיפת החוק בפרשה זו".

 

מזוז התייחס למה שעשויה לגרום ועדת חקירה: "אין להתעלם גם מהמשמעות המעשית של ההחלטה על הקמת ועדת החקירה, ושל עצם קיומה, ללא קשר לתוצאותיה – הצבת איום 'החרב המתהפכת', משך חודשים ארוכים, מעל ראשי גורמי החקירה והתביעה (היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה והפרקליטות), המצויים בעיצומם של מהלכי חקירה וההחלטה בעניינם של גורמי שלטון מרכזיים".

 

פרידמן: היועץ לא פועל

בעקבות המכתב נמסר מלשכת שר המשפטים, דניאל פרידמן: "היועץ המשפטי לממשלה לא נקט כל צעדים כנגד המעורבים בפרשה החמורה של האזנות הסתר בעניין חיים רמון. ועדת חוק חוקה ומשפט שבה חברים ממפלגות שונות – קואליציה ואופוזיציה, החליטה פה אחד ליישם את המלצות השופט זיילר ולהורות על הקמת ועדת בדיקה. במקום לשתף פעולה ביישום החלטת הוועדה, בוחר היועץ מזוז לבקר את שר המשפטים הפועל ליישום החלטת הוועדה בכנסת".

 

גורם המקורב לפרידמן הוסיף: "אנחנו מביעים תמיהה על התגובה הקיצונית של מזוז שמעלה הרבה סימני שאלה, האם אין כאן מניעים אחרים שעומדים מאחורי המתקפה שלוחת הרסן והלא ראויה".

 

שר המשפטים אמר בחודש שעבר בדיון בכנסת כי "פרשת האזנות הסתר קשה וחמורה. יש מאבק בלתי מתפשר של מערכת החוק כולה נגד החקירה. בתוך המשרד יש התנגדות עזה ביותר - אסור לגעת, אסור לחקור".

 

הוא הוסיף: "המצב הוא בלתי נסבל. אני משוכנע שאין מנוס מהקמת ועדת בדיקה ממשלתית עם סמכויות כיוון שאם תהיה ללא סמכויות העניין ימוסמס". לדבריו: "הבעיה של רמון מתגמדת לעומת מה שקרה כאן בכל התהליך הזה. גם אם הסתרת ממצאי האזנת הסתר לא נעשתה בזדון – יש בה רשלנות רבתי. יש לנו מערכת אכיפת חוק שהיית מצפה שתהיה מוכנה לאיזושהי בקרה משמעותית ואיני מרגיש בזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא היה כדבר הזה", מזוז
צילום: גיל יוחנן
לא מוותר על ועדת החקירה. פרידמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים