שתף קטע נבחר

ברק: היערכו להריסת בתי המחבלים בירושלים

שר הביטחון הנחה את צה"ל להתחיל בהכנות להריסת ביתו של המחבל, חוסאם דוויאת, בשכונת צור באהר בירושלים. בנוסף ביקש ברק להוציא צו דומה נגד ביתו של המחבל שביצע את הפיגוע בישיבת מרכז הרב בירושלים. למרות זאת, בצה"ל ינסו לבחון גם אפשרויות נוספות שימנעו את הריסת הבתים

שר הביטחון אהוד ברק, הנחה אתמול בצהריים (יום ו') את צה"ל להיערך להוצאת צווי הריסה לביתו של מבצע פיגוע הדריסה בירושלים, חוסאם דוויאת. בנוסף ביקש ברק לפעול להוצאת צו דומה להריסת ביתו של המחבל שביצע את הפיגוע בישיבת מרכז הרב בירושלים.

 

למרות ההכנות להוצאת הצווים, בצה"ל יבחנו חלופות כגון אטימת הבית. היועץ המשפטי של משרד הביטחון, אחז בן ארי, הוא זה שירכז את הנושא מול צה"ל. גם אם יוצאו צווי הריסה לבתים, יוכלו בעליהם לערער לבית המשפט לעניינים מנהליים. אם הערעור יידחה, יוכלו לעתור לבג"ץ בניסיון למנוע את ההריסה.


בית המחבל בצור באהר (צילום: דודי ועקנין)

 

הנחייתו של ברק ניתנה בעקבות חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שקבע אמש כי אין מניעה משפטית להרוס בתי מחבלים. ביתו של דוויאת ממוקמם בשכונת צור באהר שבמזרח ירושלים.

 

היועץ המשפטי מזוז הוסיף כי הגורמים המדיניים והגורמים במערכת הביטחון חייבים לבחון, לשקול ולהיות מודעים לסיכונים הכרוכים בהרס בתי מחבלים. עוד אמר מזוז כי יש לתאם כל פעולה מסוג מול משרד המשפטים.

 

ביום חמישי התקיימו בפרקליטות המדינה ובלשכת היועץ המשפטי דיונים בשאלת הריסת בתי המחבלים. במהלך הדיונים נמסרה חוות דעת של שירות הביטחון הכללי והפרקליטות הצבאית ונמסרה עמדת ראש הממשלה ושר הביטחון בעניין. בתום בדיקת הדברים שיגר מזוז את עמדתו לראש הממשלה, אהוד אולמרט, ולשר הביטחון, אהוד ברק.

 

היועץ מזוז הציג את הרקע המשפטי בנושא ההריסות ופירט על השאלות והקשיים המשפטיים שעלולים להתעורר, הן מבחינת היבטי המשפט הבינלאומי והן מהיבטי הדין הפנימי. "לאור פסיקה רבת שנים של בג"ץ, אין לומר כי קיימת מניעה משפטית להפעלת הסמכות של הריסות בתים, אך הדבר מעורר קשיים משפטיים לא מבוטלים", כתב.

 

עם זאת, הדגיש כי על המדינה להיות מודעת לסיכונים הכרוכים בכך. "ככל שיחליטו לנקוט צעד זה, הבחינה הפרטנית של נסיבות כל מקרה צריכה להתבצע על ידי גורמי השב"כ והצבא, בתיאום עם משרד המשפטים כמקובל".

 

זמן קצר לאחר הפיגוע, קיים ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייעצויות בלשכתו והודיע כי יש לפעול להריסת ביתו של המחבל. שר הרווחה, יצחק הרצוג, ומנכ"ל הביטוח הלאומי נענו לפניית ראש הממשלה והחליטו לשלול ממשפחת המחבל שביצע את הפיגוע בירושלים קצבת שארים ודמי קבורה, זכויות שמעניקה למחבל תעודת הזהות הכחולה שברשותו.


פורסם לראשונה 04/07/2008 15:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומך בהריסה. ברק
צילום: גיל יוחנן
המחבל חוסאם דוויאת
צילום: AFP
מומלצים