שתף קטע נבחר

בכיר בעבודה: נדרוש את תיק המשפטים לנו

מקורב ליו"ר העבודה אומר כי במו"מ הקואליציוני שייפתח לאחר בחירת יו"ר חדש לקדימה - תדרוש מפלגתו את תיקי האוצר או המשפטים: "כללי המשחק ישתנו וגם התנאים שלנו". שעות לאחר ההצבעה על "תיק רמון" מתברר כי להצעת הפשרה קדמו מגעים רציפים בין ש"ס לעבודה. "קודם פרידמן התייחס לפשרה בבוז, ועכשיו הציג אותה בממשלה", חגגו בעבודה

העבודה תדרוש את תיק האוצר או את תיק המשפטים במסגרת המשא ומתן הקואליציוני שייפתח לאחר בחירת יו"ר חדש לקדימה בחודש ספטמבר". כך אמר אמש (יום א') ל-ynet גורם בכיר במפלגת העבודה, המקורב מאוד ליושב הראש, אהוד ברק. הגורם ציין כי "לא מדובר בבלון ניסוי, אלא בדרישה שאנחנו נציג במסגרת המשא ומתן הקואליציוני שייפתח".

 

הגורם ציין כי בכל מקרה, העבודה תדרוש באופן חד משמעי את החלפתו של שר המשפטים, כתנאי להצטרפותה לממשלה חלופית. השאיפה "להזיז הצידה" את השר פרידמן, מוצגת שעות אחדות לאחר שהממשלה קיבלה הצעת פשרה בדרישה שהציג להקמת ועדת בדיקה ממשלתית שתחקור את מחדלי המשטרה והפרקליטות ב"תיק הנשיקה" של חיים רמון.

 

בדיקת "תיק רמון" - כל הדיווחים:

 

הגורם הבכיר, שצפוי להיות חלק מצוות המשא ומתן הקואליציוני של העבודה עם קדימה, אומר כי "אם תהיה ממשלה חלופית, אנחנו נדרוש אחד משני התיקים האלה, כאשר העדיפות היא לקבל את תיק המשפטים. בתמורה, נהיה מוכנים לוותר על אחד התיקים שנמצאים כיום בידינו".

 

"בלעדינו לא יכולה לקום ממשלה חדשה", הדגיש הגורם. "אחרי שייבחר יו"ר חדש לקדימה, כללי המשחק ישתנו וגם התנאים שלנו". יצוין כי ברק הבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו לראשות העבודה כי אם ייבחר, ידרוש את תיק המשפטים עבור ח"כ אופיר פינס, שהתמודד נגדו.

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' אמרה כי "ההנחה היא שכל מי שלא ייבחר בקדימה יחליף את פרידמן. אך אם לא - יום אחרי הבחירות בקדימה, אנחנו נדרוש את הדחתו של פרידמן מכהונת שר המשפטים". לדבריה, פרידמן לא הגיע לאף אחד מההישגים שביקש להגיע אליהם, אך נגרם אי שקט חמור ומסוכן במערכת המשפט.

 

אופיר פינס, מועמדו של ברק לתפקיד שר המשפטים, אמר במהלך סיור שערך בדרום כי הוא מטיל ספק באפשרות להקים ממשלה חדשה אחרי הבחירות בקדימה. "אנחנו נעשה הכל כדי להרכיב ממשלה חדשה, אבל זה יהיה קשה מאוד. ברגע שאולמרט יוחלף, כל קווי היסוד של הממשלה ייפתחו, ויהיה צורך להגיע להבנות חדשות", אמר. פינס הזהיר כי אם אולמרט יחליט להתמודד בפריימריז - ההסכם שנחתם לפני שבועיים בין העבודה לקדימה "יהיה בטל ומבוטל".

  

הציר הסודי, הפתק של ברק

גורמים בעבודה המקורבים לברק האשימו את ראש הממשלה כי למרות שלכאורה לא השתתף בדיון, "הוא היה מעורב עד הצוואר ותמך ברמון. לו היה רוצה, אולמרט יכול היה למנוע את הדיון בנושא בממשלה".

 

בתוך כך, שעות ספורות לאחר ההצבעה בממשלה, מתברר כי בימים האחרונים עשו ברק וכמה מבכירי העבודה המקורבים אליו, מאמצים גדולים כדי לטרפד את הצעתו של השר פרידמן - בקרב כל סיעות הקואליציה. בסוף השבוע נפגש ברק עם השר רפי איתן כדי לשכנעו להצביע נגד ההצעה של פרידמן. במקביל, טוענים בכירים בעבודה, בציר חשאי, פעל אחד מבכירי העבודה מול אחד מבכירי ש"ס, כדי להבטיח כי ש"ס לא תאפשר לפרידמן לנצח בישיבת הממשלה.

 

גם שר החקלאות, שלום שמחון, השוהה בפרו מאז יום רביעי, ניהל מגעים טלפוניים רציפים עם גורמים שונים בממשלה, והיה מעורב בסוד העניינים במהלך סוף השבוע. בעבודה אומרים כי שמחון "היה הרוח החיה מאחורי ההישג של העבודה בממשלה".

 

במוצאי שבת בש"ס שמרו על טון מאופק. לברק ולאנשיו היה כבר ברור כי הסיכויים לכך שהצעת פרידמן תעבור - נמוכים מאוד. זאת, למרות שבש"ס לא התחייבו חד משמעית להצביע נגד. "היה להם ברור שיש רוב נגד, או תיקו", אמר בכיר בעבודה. במקביל, בכירים בעבודה שוחחו בימים האחרונים גם עם שרים בקדימה, והציר לבני-דיכטר-שטרית הבטיח כי הסיכויים של ההצעה לעבור נמוכים. ברק שיבח לאחר ההצבעה בשיחות סגורות את דיכטר ואמר כי "הוא איש ישר".

 

לשר המשפטים התברר במהלך ישיבת הממשלה כי למרות ה"התלבטויות", ש"ס למעשה כבר לא איתו. הדבר בלט בעיקר לאחר שברק שלח לפרידמן את הפתק שעליו שירבט בכתב ידו את ההצעה שבסופו של דבר התקבלה בממשלה. לקריאת הפתק - לחצו כאן.

 

או אז החלו שרי ש"ס לדבר בשבח ההצעה של ברק. בעבודה חגגו.

"זו אותה הצעה שהגשנו לפרידמן לפני כשבוע בישיבת שרי מפלגת העבודה בה השתתף", אמר בכיר בעבודה בלעג. "אז הוא דחה אותה בבוז. היום הוא הציג אותה בממשלה".

 

באשר לציר המתפתח והפורה עם ש"ס, אמרו גורמים בעבודה כי "הציר השקט עם ש"ס הוא כזה שיש לו עתיד וחשיבות רבה מבחינת העבודה ויאפשר לנו לעבוד ולהגיע לסיכומים שקטים גם בעתיד". עם זאת, הציר הזה עשוי לעמוד בפני מבחן כבר בעתיד הקרוב, שכן העבודה מתנגדת להגדלת קצבאות הילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן. יפנה את הכסא?
צילום: חיים צח
צילום: דודי ועקנין
שמחון. הרוח החיה מפרו
צילום: דודי ועקנין
ברק. שלח פתק
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. היה יכול למנוע את הדיון
גיל יוחנן
מומלצים