שתף קטע נבחר

לעומקו של עמק: עמק חפר

עמק חפר הוא אולי השריד האחרון של ארץ ישראל הישנה והטובה באיזור המרכז. בשנים האחרונות אפשר למצוא בו תמהיל תיירותי מעניין של שמורות טבע, חופי ים, מחלבות, מעדניות וחנויות קטנות ומעניינות. מיכל בן ארי מביאה מכל טוב העמק

העמק הוא חלום - טיולים עמק השווה - אטרקציות כל טוב העמק - חנויות ומעדניות נומה עמק - לינה ואוכל 

"אפילו ענני הגובה, לא יכלו לשתיקתה

היא הביטה עד בלי שובע, היא הביטה וידעה

שכעת פורחות בעמק, שלל חבצלות הבר

ולמרות הכל, הכל נגמר."

 

(בלדה לאשה/תרצה אתר)

 

עונות הקיץ והסתיו הן הזמן שבו פורחות החבצלות לאורך רצועת החוף של עמק חפר, בין העמקים היחידים בארץ שיש לו גם חופי ים משלו. בנוסף, מהווה עמק חפר עבור רבים (ואני ביניהם), את השריד, אולי האחרון באיזור המרכז, לארץ ישראל הישנה והטובה, ומציע תמהיל תיירותי מעניין של שמורות טבע, חופי ים, פרדסים ומשתלות, מחלבות, מעדניות וחנויות קטנות ומעניינות.

 

עמק חפר שוכן במישור החוף, באיזור השרון הצפוני, בין נתניה בדרום לחדרה בצפון, בין הים במערב והרי שומרון במזרח. אדמת העמק מתאפיינת במצוקי כורכר וחולות במערב, במרכז אדמת חול אדום המצויינת לגידול הדרים, ובמזרח העמק אדמת טרה רוסה הטובה לחקלאות.

 

דברי ימי העמק

גואל האדמות, יהושע חנקין, אחראי גם לאדמות עמק חפר. עד שנת 1927 נקרא האיזור שהיה מוכה ביצות וקדחת ואדי חווארת, על שם שבט בדואי שישב במקום.

 

ב-1927 רכש חנקין בשם קק"ל ובכספם של קהילת יהודי קנדה את אדמות העמק, ובשנת 1930 עלתה על האדמה פלוגת הכיבוש הראשונה, שהורכבה מחברי הארגונים "ויתקין" וה"עמק" והתמקמה ב"בית ראשונים", בסמוך לביתן אהרון של ימינו.

 

המושב הראשון בעמק היה כפר ויתקין שנוסד בשנת 1933 ואליו הצטרפו מושבים וקיבוצים רבים. בשנת 1940 הוכרזה עמק חפר כמועצה איזורית והיתה המועצה האיזורית הראשונה בארץ.

 

העמק הוא חלום - טיולים

 

חופים

חוף בית ינאי הוא חוף רחצה מוסדר יפהפה, שבו שירותי הצלה, מקלחות ומסעדות (כגון מסעדת הדגים המפורסמת, "דג על הים"). החוף הוא גם חלק ממכלול גן לאומי נחל אלכסנדר.

 

אפשר לבלות על שפת הים ואפשר גם, לעת ערב, לערוך טיול לאורך החוף. מצפינים עד למזח הישן ששימש, באמתלה של ייצוא פרי הדר, לעגינת אוניות מעפילים. ממשיכים צפונה דרך הדיונות המהוות בית גידול לצמחייה אופיינית לחולות חוף הים, עד לשפך נחל אלכסנדר. משם, כחצי ק"מ צפונה עד תל מכמורת - שרידי יישוב עתיק הפזורים משלושת עברי מפרץ טבעי קטן. בפי הערבים נקרא המפרץ מינת אל בטיח - נמל האבטיחים, וזאת משום שממנו ייצאו לפני כמאה שנה אבטיחים לשווקי מצרים.

 

איך מגיעים: בכביש החוף, מס' 2, בין חדרה לנתניה, יורדים במחלף בית ינאי ופונים מערבה.

מחיר: 20 שקל לרכב פרטי.

טלפון: 09-8666230


חוף בית ינאי - מוסדר ויפהפה

 

חוף מכמורת: חוף מקסים עם חול זהוב נקי ומפרצים. זהו חוף מוכרז עם מקלחות, כסאות, שמשיות, טיילת וכד'. במקום גם פועלת מסעדה בשם בננה ביץ', הפתוחה 24 שעות ביממה, עם דק עץ הנושק כמעט למים. בכל קיץ מתעורר החוף לחיים ומציע פעילויות ייחודיות כגון עפיפוניאדה לכל המשפחה (19.7) או תחרות בניית ארמונות בחול (16.8).

 

איך מגיעים: בכביש החוף, מס' 2, יורדים במחלף ינאי מערבה לכיוון בית ינאי ומכמורת, וממשיכים צפונה על הכביש לכיוון המושב וחוף הים.

מחיר: הכניסה בתשלום.

טלפון: 09-8666093 ופרטים גם באתר.

 

נחל אלכסנדר

נחל אלכסנדר הוא אחד הנחלים הגדולים במרכז הארץ. חלק מקטעי הנחל עברו בשנים האחרונות תהליך של שיקום בשיתוף קק"ל, רשות הטבע והגנים, המשרד לאיכות הסביבה, מועצה איזורית עמק חפר, הקהילה וגורמים נוספים, וכיום יש לאורכו מספר מוקדי טיול ובילוי מטופחים:

 

פארק צבי הנחל וגשר הצבים: במי הנחל חיה אוכלוסייה גדולה וחיונית של צב רך, בעל חיים נדיר בישראל. גשר הצבים חוצה את נחל אלכסנדר מזרחית לכפר ויתקין ובקרבתו מתקבצים פרטים רבים של צב רך. במקום גם פינות ישיבה ומתקני משחק לילדים, מרפסת צפייה על הנחל ומגדל תצפית.

 

איך מגיעים: הפנייה לגשר הצבים מכביש 5720 המחבר בין כביש 4 לכפר ויתקין.

 

מפארק צבי הנחל ניתן להמשיך בשביל עפר לאורך הנחל דרך חורבת סמארה עד לשפך הנחל לים ולחוף בית ינאי. החורבה היא למעשה בית גדול מסוף המאה ה-19 הבנוי מאבני כורכר, שנמצא בראש גבעה, ממנו נשקף נוף מרשים לעבר איזור החולות והדיונות.

 

אפשרות נוספת היא לטייל בשבילנחל - שביל באורך של 2.7 ק"מ המגיע עד לקטע נחל לדוגמא. השביל מאפשר תנועה של מטיילים, רוכבי אופניים ואף נכים לכל אורך הקטע היפה והטבעי של הנחל, בו משובצים פינות ישיבה ומתקני משחקים לילדים.

 

קטע נחל לדוגמא (פארק איטליה): קטע הנחל היפה הזה הוא חלק מפרויקט שיקום נחל אלכסנדר שהחל בשנת 1995 וזכה בפרסים חשובים בתחום איכות הסביבה. לאורך הגדות המשוקמות נשתלו עצים ושתילים. במקום ישנה מדשאה רחבת ידיים, חניונים, פינות ישיבה וגשרים. דרכי העפר שבפארק נגישות לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים.

 

איך מגיעים: החניון לפארק נמצא צפונית לקיבוץ מעברות.  


חלק מקטעי נחל אלכסנדר שוקמו בשנים האחרונות (צילום: הדס בירמן)

 

פארק קדם: שוכן בחלק המזרחי של הנחל. מנהלת הנחל הקימה בו חניונים יפים עם ספסלים בצל עצי בוסתן ועצי נוי. הפארק משתרע משני צדי הנחל וגדותיו מחוברות בגשרים איריים.

 

איך מגיעים: ממושב בורגתא נוסעים צפונה לכיוון מושב חניאל (כביש 5711). עוברים את חניאל ופונים ימינה בדרך עפר לכיוון פארק קדם.

   

פארק השרון

הפארק משתרע בין חדרה וגבעת אולגה בצפון, לבין נחל אלכסנדר בדרום. הוא מהווה "ריאה ירוקה" ושטח נוף פתוח המפריד בין הגוש היישובי של חדרה והגוש הבנוי של נתניה, ובעצם קיומו הוא מונע הפיכת האזור לרצף אורבני במישור החוף.

 

הפארק כולל חוף ים שרובו מצוק כורכר תלול ומרשים באורך שלושה קילומטרים, חולות המהווים בית גידול לצמחייה מדברית ויער שהינו שריד לעיר שכיסה בעבר את כל איזור השרון. בחורף צומחים ביער, מתחת לעצי האלה והאלון, מרבדי פרחים ושלוליות חורף שהמפורסמת בהן היא בריכת יער.

 

איך מגיעים: דרך תחנת הרכבת של חדרה (על כביש מחלף אולגה- ומת חדרה) או מדרך העפר הצמודה לתחנת הדלק שמדרום לצומת חדרה. 


ריאה ירוקה נדירה. פארק השרון (צילום: רונית סבירסקי)

 

באחרונה מתקיים בעמק חפר מאבק למניעת פגיעה בפארק אלכסנדר ובפארק השרון. המאבק הוא נגד אישורה של תכנית לסלילת כביש מהיר נוסף בעמק, ממערב לפסי הרכבת. תוואי הכביש יהרוס את פארק אלכסנדר ופארק השרון.

  

בית הראשונים ושמורת ביתן אהרון: בית הראשונים, המכונה גם "הבית הגדול", נמצא על רכס הכורכר השני מחוף הים, בתחום שמורת הטבע ביתן אהרון, הפורחת בחודשי הסתיו, החורף והאביב.

 

זהו בית אבן שהוקם במאה ה-19 בידי אנטואן טאיאן, מרוני מן הלבנון, שהיה בעל מרבית הקרקעות באיזור. עם רכישת אדמות עמק חפר התיישבו במקום ראשוני המתיישבים. בשנים שלפני קום המדינה שהו במקום נוטרים וכן התנהלו בו קורסים למפקדים של ההגנה. כיום פועלת במקום מסעדת שף ייחודית בשם mc². בצמוד לבית הראשונים נמצא מצפור ע"ש רמי כהן, ממנו ישנה תצפית נוף עוצרת נשימה על עמק חפר.

 

איך מגיעים: יורדים מכביש מס' 2 במחלף חבצלת מזרחה לכיוון ביתן אהרון (כביש 5710)

טלפון במסעדה: 09-8665662, 054-8076075.

 

גן לאומי קקון: תל קקון מתנשא לגובה 52 מטר במזרח עמק חפר, ומפסגתו נשקפים נופי העמק והשומרון. במהלך השנה האחרונה ביצעה רשות הטבע והגנים בשיתוף חברת החשמל עבודות שימור ופיתוח בגן הלאומי למען הכשרת האזור לקליטת מטיילים. במסגרת עבודות אלו הוכשרו שבילים למטיילים, הוכשר מערך כניסה וחניות לרכבים ושוקם המבצר הצלבני הממוקם בגן הלאומי.

 

איך מגיעים: בצמוד וממזרח לכביש מקומי 5803, מול מרכז יכון, בין המושבים אומץ וגן-יאשיה.  


יופי של פריחה בשמורת ביתן אהרון (צילום: לילך ענב בר ציון)

 

סיורים מודרכים

רכיבה על סוסים: דרך מקורית להכיר את איזור החוף של עמק חפר היא על ידי רכיבה על סוסים. הרכיבה נערכת לאורך הצוקים וחוף הים או לאורך נחל אלכסנדר ושמורות הטבע של האיזור ומתאימה הן למשפחות והן לזוגות רומנטיים. בעונה זו מומלץ לרכב בעיקר בשעות השקיעה.

 

לפרטים: חוות חבצלת השרון - 09-8663525 או חוות הקקטוס מכמורת - 050-6999000.

 

היכרות עם קיבוץ: קיבוץ משמר השרון פתח את שעריו למבקרים, ופיתח ענף חדש שעיקרו תיירות בעמק חפר. הקיבוץ מארגן טיולים מגוונים באיזור בליווי מדריכים מנוסים מבני הקיבוץ. בין היתר, מוצעים סיורי תיירות חקלאית, סיורים בבריכות הדגים המרהיבות, תצפיות על עופות המים ועוד.

לפרטים: 050-3899756.

 

חזור למעלה
עמק השווה - אטרקציות

 

מוזיאונים וגלריות

גלריה מקלטוק במעברות מציגה עבודות של אמנים מכל רחבי הארץ, כמו גם אמני קיבוץ מעברות. לפני כשנה נפתח חלל תצוגה נוסף, "גלריית הסטודיו" הממוקמת מעל ה"קומונה" (מחסן בגדים) הראשונה של הקיבוץ. זהו מבנה בסגנון הבינלאומי, שעבר שיפוץ ומאפשר מרחב תצוגה נוסף לצד "מקלטוק" הוותיק (לפרטים: דליה 054-2620156).

 

גלריית הקיבוץ לאמנות ישראלית: הגלריה הוקמה בקיבוץ גבעת חיים איחוד במבנה שהיה בעבר אינקובטור (בית גידול לאפרוחים), הפך לפאב, ולאחר מכן הוסב לגלריה הנמצאת בצד מתחם ובו חנויות יד שניה, מוזיאון לימי ראשית הקיבוץ, וחנות בגדי מעצבים (לפרטים: חנוש 04-6369351).

 

בית טרזין בגבעת חיים איחוד הוקם כדי להנציח את זכרם של אסירי הגטו שנספו בשואה. בבית - ארכיון, מוזיאון ואולם תצוגה של יצירות אמני גטו טרזין ע"ש יעקב אדלשטיין (לפרטים: 04-5159636 או באתר).  


מנציחים את זכרם של הנספים. בית טרזין (צילום: טלי חרותי סובר)

 

בית הגדודים: מוזיאון במושב אביחיל, בבעלות משרד הביטחון, המתאר את תולדות הגדודים העבריים במלחמת העולם הראשונה ואת תנועות ההתנדבות שהביאו להקמת המחתרות וצה"ל (לפרטים: 09-8822212).

 

גלריית באקובה: גלריה קטנה וייחודית מציגה את "אמנות המלוכה הקדומה של אפריקה" - פריטי אמנות "פרימיטיבית" משבט הקובה שבקונגו. הפריטים נאספו על ידי האמנית והאוצרת נעמה בן שמחון, שחיה מספר שנים בכפרים באפריקה והתוודעה באופן אישי לבני השבט (דרך השרון, בית יצחק. לפרטים: 054-2350035 או באתר).  

  

אטרקציות:

במרכז הארצי להצלת צבי ים במכמורת מטופלים צבי ים רבים הנפלטים לחופי ישראל, כשהם פגועים וחולים. במרכז ההצלה ניתן לראות את הצבים ולשמוע את סיפור חייהם, סכנת ההכחדה אותה גורמים בני האדם, וכיצד אנו יכולים לעזור להם. בהרשמה ותשלום: פרטים ב"כוכבית בטבע" - 3639*. 


משיבים לים צב ים שטופל על ידי המרכז להצלת צבים (צילום: אפי שריר)

 

פארק הסחלבים בקיבוץ בחן הינו חממה טרופית גדולה וממוזגת ובה מאות סוגי סחלבים במגוון צבעים, אחד האוספים הגדולים בעולם של סחלבים וצמחים טורפים. כל הצמחים גדלים בסביבתם הטבעית, כפי שהם מצויים בטבע. זהו מקום מושקע, הבנוי ממפלסים הכוללים עצים ושרכים, תעלות מים בין הצמחים, בריכה גדולה מוקפת צמחייה, מפלי מים, גשרונים ועוד. מחיר: 49 שקל למבוגר. לפרטים: 09-8782191 או באתר.

    

שחק אותה: פארק שעשועים הנמצא באולם מקורה בפארק התעשייה של עמק חפר, המשתרע על כ-6,000 מטר, ובו מגוון עשיר של פעילויות לכל הגילאים. מחיר: 68 שקל לילד. לפרטים: טלפון: 09-8847270 או באתר.

 

לגעת בחיות: ספארי של חיות בר לכל המשפחה בקיבוץ גבעת חיים איחוד, הכולל גם פינת ליטוף, נסיעה בטרקטור, התנסות בחליבת עז ועוד. מחיר: 30 שקל לילד מגיל שנתיים. לפרטים: 050-7602119 או באתר.


פארק הסחלבים בקיבוץ בחן (צילום: מיכל בן ארי)

 

חזור למעלה
כל טוב העמק - חנויות ומעדניות

 

בעמק חפר כנראה אוהבים לאכול, או לפחות לייצר אוכל, והוא התברך בהיצע מרשים של מחלבות ומעדניות:

 

מחלבות

משק יעקבס בכפר הרואה מייצר כ-25 סוגי גבינות איכותיות ויחודיות. בצמוד לרפת ולמחלבה חנות המוכרת את המוצרים השונים, המבקרים במקום אף יכולים לצפות בחליבת הפרות (לפרטים: 04-6366111/6 או באתר).

 

בית יצחק: מחלבה ממוצא הולנדי עם התמחות בגבינת גאודה המפורסמת. מתוך חנות המפעל ניתן לצפות בחדר ההבשלה של הגבינות דרך חלון שקוף. בצמוד למחלבה ולחנות ממוקמת הרפת, שאף בה ניתן לבקר (רחוב האילנות, ליד בית הספר. לפרטים: טלפון: 09-8344385).  

 

חניאל: במשק כפיר מייצרים למעלה מ-20 סוגי גבינות קשות. זהו המשק היחיד בעולם שמחזיק ארבעה סוגים של חיות במשק חלב אחד: כבשים, עזים, פרות ובופלו. בין הגבינות המוצעות למכירה: גבינות בסגנון איטלקי: קשוטה, פקורינו וגבינות גרוייר, צ'דר, טום וקנטל (הגבעה 15 חניאל, לפרטים: 09-8941522).

 

רפת שביל החלב בכפר ויתקין היא רפת מודרנית וחדשה שפתחה את שעריה לסיורים מודרכים מלווים בסרטון וידיאו המתאר את המעבר מרפת משפחתית לרפת גדולה ומשותפת (לפרטים: 050-5655738 או באתר).


סיורים מודרכים וטעימות ביקב (צילום: יקבי רקנאטי)

 

מעדניות

גיטה: הצרכניה הוותיקה של מושב כפר חיים עברה מתיחת פנים והפכה לבית קפה ומעדנייה מקסימים הממוקמים ממש בסמוך למגדל המים המרשים של הכפר (לפרטים: 09-8875751).

 

המטבח של גרציה: אוכל ביתי טרי, מאפים, יינות, מעדנים ומבחר מתוקים זה מה שמצעים במטבח של גרציה בקיבוץ העוגן (לפרטים: 09-8943942 או באתר).

 

בורדו: מעדנייה בקיבוץ משמר השרון בה מוגש אוכל ביתי ישראלי בטעמים מן המזרח והמערב. מי שרוצה ליהנות מן המטעמים מקום מוזמן לעשות זאת בחדר האוכלל של הקיבוץ ולהרוויח על הדרך גם את החוויה הקיבוצית (לפרטים: 09-8983305 או באתר).

 

הגינה האורגנית: חנות טבע נעימה ופסטורלית, לשעבר בית אריזה, המציעה תצרוכת אורגנית, חלקה מגיעה היישר מחלקת גן הירק הצמודה. אפשר גם לתאם סיורים מודרכים בגינה או לבוא עם הילדים לקטיף עצמי (דרך השרון 50, בית יצחק. לפרטים: 077-3007766 או באתר).

 

יקבי רקנאטי השיקו את יינותיהם הראשונים בשנת 2001, ובמהרה הפך היקב למותג מוביל בתחום. במרכז המעוצב מתקיימים סיורים מודרכים וטעימת יינות (רחוב גשר העץ, אזור תעשייה עמק חפר. מחיר סיור וטעימ: 15 שקל. לפרטים: 6222288- 04).

 

ומה עם קינוח? אחת הקונדיטוריות הכי מפורסמות בארץ נמצאת בכפר ויתקין, זוהי הקונדיטוריה של בן עמי, שרק מהריח המשכר שעולה מן המקום אפשר להתעלף (לפרטים: 09-8663211 או באתר).

 

צרכניה ותיקה שהיתה לבית קפה ומעדנייה. גיטה (צילום: מיכל בן ארי)

 

חנויות

בשנים האחרונות צמחו בעמק שלל חנויות לחפצי חן, מתנות וחפצים יד שנייה.

 

14 היא חנות קסומה הכוללת מגוון ססגוני של בובות פיסוליות מעיסת נייר, פיות, שעונים ישנים, חמסות, תכשיטים ועוד (רחוב המייסדים, כפר ידידיה. לפרטים: 09-8329596).  

 

מושב בית יצחק הוא הליבה של כל חנויות העיצוב למינהן, במושב בלבד יש למעלה מעשר חנויות וגלריות מסוגננות. ביניהן, בין היתר, לולה - המבהיקה בלובנה (רחוב השרון, 09-8824752); ג'וי - העמוסה כל טוב (רחבת הבנים, 09-8874213); וטורקיז הוותיקה, המייבאת חפצים ובגדים ממרוקו ומכל העולם (סמטת דרך חפר, 09-8612128).

 

בילוש: חנות יפה למתנות ואוספים במושב בורגתא, המשלבת בצורה מוצלחת בין חפצי נוי עתיקים לפריטי עיצוב מודרנים וצבעונים (לפרטים: 09-8985022).

 

עולם ומלואו היא חנות מיוחדת במושב חיבת ציון לביגוד אתני ומתנות מיוחדות (רחוב הדרור. לפרטים: 04-6252030).

 

חזור למעלה
נומה עמק - לינה ואוכל

נומה עמק

כצפוי, הצימרים בעמק חפר ממוקמים קרוב לים:

 

בית ינאי: אופי - נופש על הים. בתי נופש בני 1-3 חדרים מאובזרים למשעי. 1,200 שקל לזוג לחמישי-שבת, ללא א. בוקר (לפרטים: 050-4697373).

 

מכמורת: צימר ים - סוויטה יוקרתית מרחק דקות מהחוף. 800 שקל לזוג ללילה (לפרטים: 054-4211113); רוח ים - בית עץ מבודד 7 דקות הליכה מהחוף.1000 שקל לזוג ללילה בסופשבוע (לפרטים: 054-4627126); פנקס הקטן - בית עץ מוקפד, מתאים לזוג או למשפחה, בלב בוסתן פורח במרחק של שתי דקות מהים. 850 שקל לזוג ללילה בסופ"ש, ללא א. בוקר (לפרטים: 052-2802472).

 

כפר הרואה: הצימר של גיתית עם בריכה בבוסתן. מתאים לשומרי שבת וכשרות בלבד. כ-700 שקל לזוג ללילה (לפרטים 04-6365598).    


נופש על הים בבית ינאי (צילום: עפרה רגב בן-חור)

 

בתי קפה ומסעדות

זינגר'ס: ביסטרו בבורגתא, הנמצא במבנה ששימש כבית כנסת, בסמוך למדשאה רחבת ידיים ובה גן פסלים מעשה ידיו של יגאל תומרקין (לפרטים: 050-7404411).

  

מתחם תחנת פז בצומת בית ינאי התפרסם בשעתו בשל הפזנון ובית הפנקייק, אבל כיום שווה לעצור בו בגלל גלידת ארלקינו. גלידת שף עם טעמים ייחודים שרבים מחשיבים אותה כגלידה הטובה ביותר בארץ (לפרטים: 09-8664390).

 

עוד במתחם - מסעדת וולרי, לכאורה מסעדת דרכים שגרתית אבל מיקומה במבנה זכוכית אקוסטית החושף בפני המבקרים את הנוף הפתוח של חוף בית ינאי הופך אותה למסעדה מעוצבת ומיוחדת (גשר בית ינאי, תחנת דלק פז חופית. לפרטים: 09-9606720).  

 

בצומת העוגן-משמר השרון התפתח מרכז מסחרי חביב בהחלט ובו שוכנת מסעדת הבשרים המומלצת קויאה המעוצבת בסגנון דיינר אמריקאי (לפרטים: 9095*).  

 

אנאמרו: בית קפה רחב ידיים עם אווירה נעימה ואינטימית המהווה את מקום המפגש של תושבי בית יצחק והסביבה (רחבת הבנים, בית יצחק. לפרטים: 09-8828493).  

 

מטעמי בריאות בקפה אביחייל: יעל שראל - שפית, נטורופתית, פיזיותרפיסטית ומורה לפלדנקרייז - פתחה בית קפה עם תפריט בריאות גורמה המשלב את כל העקרונות וההמלצות לאוכל בריא (ההגנה 5. לפרטים: 077-7027023).  


טעמים ייחודיים בגלידת ארלקינו (צילום: מיכל בן ארי)

 

 

ועוד על קצה המזלג

בית היין: מסעדה כפרית וחנות יין בקיבוץ מעברות (לפרטים: 09-8972055); טורקיז: בית קפה ומסעדה מרוקאית בבית יצחק (לפרטים: 09-8845560); הרואה בקפה: בית קפה חינני בינות עצי הדר בכפר הרואה (לפרטים: 04-6251451).

 

שני בתי קפה על שפת נחל אלכסנדר: אלכסנדר הקטן ליד הגשר החדש שבפארק איטליה (לפרטים: 09-8982651); וולנסיה ב"שבילנחל". (לפרטים: 052-5739208).

 

חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
מכמורת - חוף מקסים עם חול זהוב נקי ומפרצים
צילום: לע"מ
בגדים וחפצים בייבוא ממרוקו ומשאר העולם. טורקיז
צילום: מיכל בן ארי
ביסטרו עם פסלים של תומרקין. זינגר'ס
צילום: לילך ענב בר ציון
חנות מתנות במושב בורגתא. בילוש
צילום: לילך ענב בר ציון
מומלצים