שתף קטע נבחר

אולמרט: יש אפליה נגד ערביי ישראל

בוועידת ראש הממשלה למגזר הערבי, שנערכה בחיפה, דיבר אולמרט על הצורך לפעול לשוויון ולשילוב ערבים בחברה ובכלכלה הישראלית: "ערביי ישראל אינם איום אסטרטגי ואיני מסתכל עליהם כאיום אסטרטגי"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, קרא הערב (יום ה') לציבור הערבי בישראל "לקחת אחריות כשותפים במדינה ולא כעומדים מהצד ומתלוננים". אולמרט דיבר בוועידת ראש הממשלה למגזר הערבי, שנערכה בחיפה.


ביקש מהנוכחים לקחת אחריות. אולמרט בוועידה (צילום: לע"מ)

 

לדבריו, "ערביי ישראל אינם איום אסטרטגי ואיני מסתכל עליהם כאיום אסטרטגי. בישראל יש אפליה נגד הציבור הערבי, חלקה לא מכוונת, אך משפיעה. צריך לחנך את אזרחי ישראל שהערבים בישראל הם אזרחים שווי זכויות. עם זאת, שינוי חברתי אינו יכול להיות רק על כתפיו של השלטון".

 

הוא מנה את הפעולות שעושים משרדי הממשלה כדי לקדם את הערבים, תוך כדי שיתוף פעולה: "למרות 60 שנות המדינה, לא הגענו למערכת היחסים הראויה עם תושבי ישראל הערבים. הדבר לא קרה רק בגלל המדיניות המפלה של הממשלה, אבל מה שחשוב הוא שכרגע התנאים בשלו לשינוי המצב".

 

הוא הוסיף כי יש לפעול בראש ובראשונה במישור הכלכלי, "לשילוב ושוויון במקום שוויון ושילוב". לדבריו, רק לאחר שילוב של הכלכלה הישראלית עם "תת-הכלכלה" במגזר הערבי, ייווצרו תנאים מתאימים לשוויון. "למדינה אחת, צריכה להיות כלכלה אחת". 

 

הוא קרא לציבור הערבי להיות מעורב יותר ולקחת אחריות שתוביל לשינוי. "אנחנו צריכים אתכם כדי שתקחו על עצמכם אחריות, לא כעומדים מהצד ומותחי ביקורת, אלא כשותפים מלאים וכאזרחים במדינת ישראל".

 

בהקשר זה, התייחס ראש הממשלה לסוגיית השירות האזרחי לצעירים הערבים: "המחלוקת בדבר השירות האזרחי מיותרת ומצערת. השירות האזרחי הוא הדבר הנכון למדינה, לאזרחים הערבים ולצעירים הערבים. האם צעיר ערבי לא יכול להתנדב במשך שנה או שנתיים לשירות אזרחי לקהילה שבה הוא חי? אתם צריכים לשנות את עמדתכם בנושא כבסיס להבנות שכולנו כל כך מצפים להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, אהוד אולמרט
צילום: AP
מומלצים