שתף קטע נבחר

תקדים: חצר בעלז התחברה לאינטרנט

האדמו"ר בישר לחסידיו כבר בדרשת שמחת תורה (ה"שטייענדיגע תורה") כי בקרוב יימצא היתר הלכתי לשימוש באינטרנט. כעת נחתם הסכם שיאפשר לאנשי החסידות לגלוש בעזרת מסנן תכנים, לצד אזהרה חריפה: "מי שאין לו צורך ממשי לפרנסה להשתמש באינטרנט - יתרחק ממנו כמו מאש"

הסכם היסטורי, שנחתם בין "אינטרנט רימון" לחסידות בעלז, יאפשר לאנשי החסידות להתחבר לספק אינטרנט כשר, אם כי שונה מהקיים בשוק האינטרנט הכשר עד היום. על פי פיתוח טכנולוגי חדש של אינטרנט רימון ספק האינטרנט המוצע לחסידות בעלז מסנן את התכנים כבר ברמת הספק ולא מאפשר את חדירתם של תכנים לא רצויים גם באתרים המורשים בצפייה.

 

 

לדוגמה, חסיד בעלז אשר ייכנס לגלוש באתר האינטרנט ynet לא ייחשף לדיווח על פרשיית הנשיא קצב או לכתבות "בעייתיות" אחרות. האתר ייראה עבורו אותו הדבר מבלי שהגולש יבחין אפילו כי התכנים סוננו עבורו.    


האדמו"ר מבעלז עם חסידיו (צילומים: שוקי לרר)

 

ההסכם בין בעלז לאינטרנט רימון נחתם בשבוע שעבר לאחר חודשים ארוכים במהלכם בדקו נציגים מטעם החצר את כשרות הספק והאופן בו הדברים עובדים והעבירו את הדברים לידיעתו ואישורו של האדמו"ר מבעלז הרב דב יששכר רוקח.

  

לצעד בו נקט האדמו"ר מבעלז קדמה דרשתו במוצאי חג שמחת תורה האחרון. בדרשתו המסורתית אשר זכתה לשם "שטייענדיגע תורה"  טיהר האדמו"ר בנוכחות אלפים מחסידיו ובדרשה שנחשבת לחשובה ביותר שלו - ה"שטייענדיגע תורה" (תורה בעמידה) טיהר האדמו"ר מבעלז את האינטרנט. אמנם לא בצורה מלאה ורק באמצעות "אינטרנט כשר", אבל לדברים שאמר, כמי שעומד בראש אחת החסידויות הגדולות, יש משמעות חשובה עבור כלל הציבור החרדי. 


חצר בעלז מתכנסת. קדימה לרשת, אבל בצניעות

  

"יש דבר כזה הנקרא אינטרנט, בעולם המסחר זה נכנס יותר ויותר. שתדעו שיש בזה סכנה גדולה מאוד. סכנה לגברים, לנשים ולילדים", כך תיאר האדמו"ר הרב יששכר דב, את הרשת בפני חסידיו ואת המורכבות בה הוא רואה את הדברים: האינטרנט הכרחי אך גם טומן בחובו סכנות רוחניות ויש להיזהר מפניו.

האדמו"ר בישר אז לחסידיו כי בקרוב יימצא הסדר שיאפשר לאנשי החסידות להשתמש באינטרנט בצורה בטוחה, זאת לאור הצורך העסקי הכרוך בכך. בסוף השבוע האחרון כאמור נמצא פיתרון.

 

דבר ההסכם עם אינטרנט רימון וההיתר ההלכתי של האדמו"ר מבעלז לכך פורסמו בסוף השבוע האחרון בבתי הכנסת והמדרש של החסידות. לצד אישור השימוש במסלולים המסוננים מודגש עוד במודעה: "כל מי שאין לו צורך ממשי לפרנסתו להשתמש באינטרנט יתרחק ממנו כבורח מן האש ומי שיש לו צורך בו חייב להתחבר מיידית אך ורק למסלולים המסוננים העומדים תחת פיקוח". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים