שתף קטע נבחר

איך ישפיע משבר פאני מיי ופרדי מאק על לאומי ודיסקונט?

שני הבנקים הישראליים השקיעו כ-13.5 מיליארד שקל באג"ח מגובות משכנתאות של פאני מיי ופרדי מאק. חדלות פירעון של שתי חברות המשכנתאות הממשלתיות אם תתרחש, תשפיע על הבנקים הישראליים

החשש מחדלות פירעון של שתי חברות המשכנתאות הממשלתיות, פאני מיי ופרדי מאק, עלול להשפיע גם על הבנקים הישראליים לאומי ודיסקונט. לשני הבנקים השקעה גדולה באיגרות חוב מגובות משכנתאות של שתי החברות, בצורה ישירה או באיגרות חוב שהנפיקו עבור אחרים והם משמשים להן כערבים (איגוח).

 

בנק לאומי השקיע באג"ח של פאני מיי ופרדי מאק כ-4.1 מיליארד שקל, שהם כ-20% מההון העצמי של הבנק נכון לסוף הרבעון הראשון של 2008. בנק דיסקונט השקיע, נכון לסוף הרבעון הראשון של 2008, כ-9.3 מיליארד שקל באג"ח של פאני מיי ופרדי מאק - גבוה מההון העצמי של הבנק, שעמד על 9.2 מיליארד שקל בסוף הרבעון.

 

נוסף על הפסדים שרשמו פאני מיי ופרדי מאק, במהלך השבועות האחרונים גדלו המרווחים באיגרות החוב שבידיהם (כלומר התשואות על איגרות החוב שהם מחזיקים עלו לעומת תשואות איגרות החוב הממשלתיות) מ-0.4% לכ-0.9%.

 

בלאומי ובדיסקונט לא נבהלו מהירידות במניות פאני מיי ופרדי מאק, וטענו שאין קשר בין ירידות אלה לשווי הנכסים שבידיהם. בבנקים טוענים כי לא היתה כל ירידה בערך איגרות החוב של שתי החברות, ושרמת הסיכון שלהן אינה גבוהה לעומת חלופות אחרות.

 

אלון גלזר, אנליסט הפיננסים של בית ההשקעות לידר, מסכים עם לאומי ודיסקונט. לדבריו, "יש חשש לירידת ערך מסוימת, אך לא נראה שאנחנו בדרך למחיקות דרמטיות בשלב זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה יקרה לאג"ח של לאומי ודיסקונט?
צילום: איי פי
מומלצים