שתף קטע נבחר

פריז: לבני נאמה, השר הסורי יצא מהאולם

שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, יצא מאולם הדיונים בוועידת מדינות הים התיכון בפריז, לפני נאומה של שרת החוץ ציפי לבני. "אני יודעת שאצל חלק מבאי הכנס הסכסוך הישראלי פלסטיני נתפס כמכשול בדרך לפרויקטים משותפים. איני מסכימה עם זה ואיני מקבלת את זה", אמרה לבני לנציגי מדינות ערב שנשארו באולם

כאשר בבית מחכות לו רק צרות וחקירות, משתתף היום (ראשון) ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בוועידת מדינות הים התיכון בפריז. אחת השאלות המעניינות סביב הוועידה היא האם נציגים סורים וישראלים ייפגשו במקרה או שלא במקרה במסדרונות או בחדרי הדיונים.

 

הבוקר נמנע המפגש הטעון הראשון, כאשר שר החוץ הסורי, וואליד אל-מועלם, יצא מאולם הדיונים לפני נאומה של שרת החוץ ציפי לבני בוועידה. לבני קראה בנאומה לפעול למען שיתוף פעולה בין עמי האזור: "כשאני מסתכלת על שכני לא רק באולם, אלא גם באזור אני רואה קודם כל בני אדם שהאתגרים המשותפים להם רבים. הדרך היחידה להתמודד עם אתגרים אלה היא דרך שיתוף פעולה. אל תעמידו את היכולת לשתף פעולה בין עמי האזור כבת ערובה לשיקולים פוליטיים".  

 

לעומת שר החוץ הסורי, נציגים רבים של מדינות ערביות, שלא מקיימות קשרים דיפלומטיים עם ישראל, נשארו באולם הדיונים. לבני פנתה אליהם ואמרה: "אני יודעת שאצל חלק מבאי הכנס הסכסוך הישראלי פלסטיני נתפס כמכשול בדרך לקידום פרויקטים משותפים. איני מסכימה עם זה ואיני מקבלת את זה. שיתוף פעולה ואתגרים משותפים תורמים ליכולת מנהיגים לקבל החלטות. יש לנו יותר אתגרים משותפים באזור מאשר סכסוכים"

 

בשולי הוועידה אמורים להיפגש ראש הממשלה אהוד אולמרט והנשיא הפלסטיני אבו מאזן. "הנשיא הפלסטיני ידון עם אולמרט בהתפתחות המשא ומתן ובצורך להאיצו, משום שהזמן הולך ואוזל", אמר הלילה נביל אבו-רודיינה, יועצו של אבו מאזן.  

 

"הנשיא יעלה את סוגיית הבניה בהתנחלויות וידרוש פעם נוספת מישראל להפסיקה, במיוחד במזרח ירושלים", אמר אבו-רודיינה לסוכנות הידיעות הצרפתית. לדבריו, הפער בין ישראל לפלסטינים נשאר בעינו: "אף נושא לא נסגר. צריך עוד מאמצים מהממשל האמריקני ומהקהילה הבינלאומית כדי למנוע מצב בו האזור כולו ידרדר לכאוס בלתי נשלט". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני בוועידה
צילום: AP
צילום: איי אף פי
יצא לפני הנאום. אל-מועלם
צילום: איי אף פי
מומלצים