שתף קטע נבחר

אולמרט לאבו מאזן: אשחרר עבורך אסירים

ראש הממשלה נפגש בצהריים עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי, במסגרת ועידת מדינות הים התיכון. בפגישה בארבע עיניים עם הנשיא הפלסטיני, הבטיח אולמרט לשחרר אסירים: "מעולם לא היינו קרובים כל כך להסכם שלום", אמר אולמרט. אבו מאזן: "אנו בהחלט רציניים ורוצים להגיע לשלום"

כאשר בארץ מחשבים לאחור את קצו הפוליטי, נפגש בצהריים (יום א') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם הנשיא הצרפתי, ניקולא סרקוזי, ועם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, במסגרת ועידת מדינות הים התיכון, והפגין נחישות להגיע לשלום. בפגישה בארבע עיניים בארמון האליזה עם אבו מאזן, הבטיח אולמרט לשחרר אסירים פלסטינים כמחווה.

 

"כמובן שיש מכשולים ויש אי הסכמות אך מעולם לא היינו קרובים כל כך להסכם שלום כפי שאנו קרובים עתה", אמר אולמרט בתום הפגישה עם אבו מאזן וסרקוזי. גורם מדיני אמר כי ישראל לא התחייבה על כמות האסירים שישוחררו, לא על המועד, לא על הקריטריונים ולא על השמות.

 

הפלסטינים טענו שמחוות ישראל במשא ומתן עם חיזבאללה ועם חמאס פוגעות באבו מאזן. התחושה הפלסטינית כפי שהובעה בשיחה זו היתה שישראל נענית לדרישות הטרור ולא לרשות הפלסטינית, הנמנעת מטרור.

 

אבו מאזן הביע אופטימיות באשר למגעים: "אנו בהחלט רציניים. אנו רוצים להגיע לשלום. אנו מכבדים את מפת הדרכים ואת כל ההסכמים הבינלאומיים. אנו יודעים שהשלום במזרח התיכון הוא הבסיס לשלום עולמי. אם לא יהיה שלום במזרח התיכון יש חשש לשלום העולם".

 

אולמרט התייחס למפגש עם ראשי מדינות ערב באולם אחד: "זה מאמץ כביר, מעמד מיוחד במינו אך גם הזדמנות גדולה. איני זוכר מתי כל כך הרבה מדינות ערביות שהו באולם אחד מסביב לשולחן אחד עם נציגיה של מדינת ישראל. לא באווירה של התנגשות והתנצחות אלא מתוך אווירה של הבנה".


חיבוק צרפתי: אולמרט, אבו מאזן וסרקוזי בפריז (צילום: AFP)

 

ראש הממשלה התייחס גם לאפשרות שיתקיימו שיחות ישירות בין ישראל לסוריה: "התחלנו תהליך עם סוריה. הוא אמנם בלתי ישיר עדיין, אך אני מקווה שבזמן הקרוב יהפוך למשא ומתן ישיר. אני יכול לומר שהוא בשום פנים ואופן לא יבוא על חשבון המשא ומתן עם הפלסטינים". מוקדם יותר יצא שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, מאולם הדיונים, לפני נאומה של שרת החוץ ציפי לבני.

 

הנשיא הצרפתי דיבר על חשיבותה של ועידת מדינות הים התיכון: "זה כינוס שבו נסובים מסביב לאותו שולחן באותו אולם באותו מפגש כל מדינות ערב וישראל. זה לא אומר שכל הבעיות נפתרו אבל זה אומר שהים התיכון שייך לכולם. אנחנו צריכים ללמוד שוב לאהוב זה את זה במקום לשנוא ולהילחם זה בזה".

 

סרקוזי התייחס למעורבות האירופאית במשא ומתן לשלום ואמר: "הבעיה של האזור בעיית אמון. האם אירופה הייתה מספיק נוכחת מספיק פוליטית באזור? התשובה היא לא. צרפת עומדת לימינם של אולמרט ועבאס והם יודעים זאת. אני מקווה לשוב כנשיא האיחוד האירופי לאזור".

 

ראש הממשלה נועד בצהריים גם עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן במלונו בפריז. השניים דנו באפשרות שסוריה וישראל יתקדמו למשא ומתן ישיר. כמו כן דנו השניים בבעיות שעלו במשא ומתן העקיף לשלום, המתנהל בתיווך טורקי. בפגישה השתתפו גם נציגי ישראל למגעים עם סוריה, יורם טורבוביץ' ושלום תורג'מן.


פורסם לראשונה 13/07/2008 13:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים