שתף קטע נבחר

אמריקה יוצאת לקרב, בסרבני הגט

איך "משכנעים" בעל סרבן להעניק את הגט, בהיעדר בית דין-דתי? הקהילה מתגייסת לשיחרור האישה - בעיתונות המקומית ואח"כ מעלה את רף התגובה בהתאם לצורך. לתשומת לבנו

ד"ר אביסרור, פסיכיאטר העובד בבית חולים בפלורידה, מעגן את אשתו מזה 10 שנים. ד"ר אביסרור ואשתו התגרשו בגירושין אזרחיים בארה"ב, אך הרופא הנכבד סירב להופיע בבית הדין ולתת גט כשר לאשתו. הנבל הספיק אחר הגירושין האזרחיים להינשא פעמיים ולהתגרש משתי הנשים האחרות, ועדיין מעגן את אשתו.

 

הבעיה של מסורבות גט ועגונות בישראל היא קשה אבל בחו"ל היא קשה פי כמה מונים. זאת משתי סיבות, ראשית משום שמחוץ לישראל גבר יכול להתגרש מאשתו בגירושין אזרחיים ולהמשיך את חייו גם אם הוא עדיין מחזיק את אשתו נשואה לו באופן הלכתי. בישראל, בעל סרבן יכול אמנם להמשיך את חייו אבל הוא לא יוכל להינשא עד אשר ישחרר את אשתו הכבולה. הרצון של גברים להינשא מחדש באופן חוקי פועל לפעמים כמאיץ לנתינת הגט. (כאן המקום לספר לקוראיי היקרים כי מספר פעמים קיבלתי עצה לשכור שירותים של בחורה נאה ש"תסובב" את ראשו של סרבן הגט ותפעיל עליו לחץ לתת גט לאשתו. מצד אחד הופתעתי שפעמיים הגיעה הצעה זו מפי רבנים. שמא זה אינו מפתיע כלל. דווקא הרבנים יודעים עד כמה העולם ההלכתי ובתי הדין 'תקועים' מבלי יכולת לפתור בעיה כואבת זו, ולכן דווקא הם מפנים אותי לפתרונות מסוג אחר.)

 

סיבה שנייה המקשה על חייהן של נשים מסורבות גט בחו"ל היא שלבתי הדין הדתיים בשאר העולם אין שום סמכויות חוקיות. בית הדין בישראל יכול, לפחות בתיאוריה, להורות להביא בעל בצו הבאה לדיון ולקנוס אותו על ביזיון בית הדין. בית הדין בישראל יכול, גם אם הוא עושה זאת רק לעיתים רחוקות, לנקוט בסנקציות נגד בעל סרבן. אבל בחו"ל האישה נשארת לגמרי תלויה ברצון בעלה. ייתכן שבשל כך הציבור והקהילה מתגייסים ועושים יותר למען נשים מסורבות גט ועגונות.

 

יש פתרון

עמותת "אורה" היא עמותה אשר פועלת למען נשים מסורבות גט בארה"ב. בחורי הישיבה, המאיישים את הארגון, פועלים בהתאם להלכה ובתיאום עם רבנים. ראשית הם יוצרים קשר עם הסרבן, או עם בני משפחתו, ומנסים לדבר על ליבו. אחר כך הם שוקלים לשים מודעות בעיתונים או לפרסם מאמרים בעיתונות היהודית המקומית. לבסוף הם מארגנים מחאות במקום עבודתם של סרבני גט ועושים רעש סביב ביתם, עד אשר הללו מתרצים ונותנים את הגט. הכל נעשה בעדינות, במתינות אך בקשיחות ובעיקשות. את הנשים צריך לשחרר!

 

באי-מייל שהועבר לפעילים בישראל נמסר כי לד"ר אביסרור יש קרובי משפחה בישראל הגרים ברחובות ובראשון לציון תחת שם המשפחה: לוי. כל היודע דבר עליהם מתבקש ליצור קשר עמי בטלפון 04-8552871, ואני אדאג להעביר את המידע למנהל ארגון אורה. אפשר גם לצפות בהפגנה שקיימו מול בית החולים של סרבן הגט.

 

ולסיום רק שאלה קטנה: איפה הבחורים והבחורות בישראל? למה כאן אין ארגון "שטח" כזה שיוזם ומקיים הפגנות מול בתים ומקומות העבודה של סרבני הגט?!

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית העובדת ב"מרכז צדק לנשים" טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
אילוסטרציה
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים