שתף קטע נבחר

אם ו-4 ילדים חיים בפחד: "בנס לא נגיע לרחוב"

גם מי שמוגדר זכאי לדירה ומטופל על-ידי הרשויות, ממש לא יכול לישון בשקט. רויטל, אם חד הורית לארבעה ילדים קטנים מראשון לציון, נאלצת לנדוד בין בתים ולצבור חובות, וכבר שנתיים לא מקבלת את הדירה שמגיעה לה. "עוד לא רשמתי את הבן לכיתה א', אני לא יודעת איפה אהיה מחר", היא אומרת. משרד השיכון: זכאותה נבחנת

מאז אמש (יום ג'), חיה רויטל, אם חד הורית לארבעה ילדים מראשון לציון, בידיעה שבכל דקה היא עלולה למצוא את עצמה ברחוב. היא מוגדרת "זכאית לדירה" מטעם משרד השיכון, אבל מסתבר שגם זה לא מספיק כדי לחוש ביטחון. "אני מקווה שיקרה איזה נס ואני והילדים שלי לא נגיע לרחוב", אומרת רויטל ל-ynet.

 

הדירה בה גרה רויטל עם ארבעת ילדיה נמכרה, ובעל הדירה דורש ממנה לעזוב. במשך שנתיים היא מוגדרת כאמור זכאית לקבל דיור ציבורי, אבל עד כה לא מצאו במשרד השיכון דירה מתאימה. במקום זאת, מציעים לה סכום של 1,550 שקלים בחודש לשכירת דירה, אבל בהתחשב בהוצאות הגדולות, הסכום אינו מאפשר מגורים בתנאים נורמליים.

 

למרבה האבסורד, למרות שכלל לא נהנתה ממנו, תוקף הזכאות של רויטל לקבלת דירה הוגבל לשנתיים. בשל כך - כעת היא נאלצת לפנות שוב לוועדה שתבחן את זכאותה המחודשת.


"מה זה עוזר לי שאני זכאית לדירה?" (צילום: אבי מועלם)

 

החיים של רויטל לא חייכו אליה, בלשון המעטה. היא התגרשה בשנת 2001, כשגם אז הייתה זכאית לדירה, ומאז היא נודדת דרך קבע בין בתים עם ילדיה - הגדולה בת 10 וחצי והקטן בן שלוש. היא חיה מדמי מזונות של 1,560 שקלים, ומסיוע בשכר דירה של 1,550 שקלים.

 

לדברי רויטל, בכל דירה שאליה נכנסה, צברה חובות ונאלצה להתפנות. "לפני ארבע שנים פלשתי למחסן והתגוררתי בו עם הילדים, אבל אז הגיעה העירייה והרסה אותו מול העיניים שלי ושל הילדים. אני מגדלת את הילדים לבד ואני לא יודעת מה לעשות. מה זה עוזר לי שאני זכאית לדירה? משרד השיכון לא מוצא לי דירה. עם 1,500 שקל אני בקושי יכולה להשכיר דירת שני חדרים בעיר".

 

"כל רגע יכולים לדפוק בדלת ולזרוק אותי מהבית"

רויטל מטופלת כבר כמה שנים במשרדי הרווחה של עיריית ראשון לציון, אבל גם שם לא מצאו לה פיתרון של קבע. "יש לי ילד שעולה לכיתה א' ועדיין לא רשמתי אותו לבית ספר כי אני לא יודעת איפה אהיה בעוד שעה. כל רגע יכולים לדפוק לי בדלת ולזרוק אותי מהבית".

 

מחסור בדירות בראשון לציון הוא הסיבה לכך שטרם סודר למשפחה דיור ציבורי. על פי חוקי משרד השיכון, בימים אלה פג כאמור תוקף הזכאות - והיא ממתינה לאישור מחדש של זכאותה. "אני לא מאחלת לאף אחד להיות במצב שלי", היא אומרת. "אני כנראה לא מעניינת אף אחד - לא העירייה ולא משרד השיכון. אני יודעת שכשהם רוצים הם מוצאים פתרונות יצירתיים, כנראה שלא איכפת להם שנהיה ברחוב".

 

מי שמנסים לסייע למשפחה באופן פרטי בימים אלה הם חבר מועצת העיר, דב צור, ונציג מרצ בראשון לציון, קובי דהן. השניים עושים מאמצים באמצעות חברים למצוא פתרון זמני להישארותם של רויטל וילדיה תחת קורת גג.

 

דובר משרד השיכון, קובי בלייך, מסר בתגובה: "בבדיקה עדכנית שערכתי עולה כי ב-1 ביולי פנתה הגברת לחידוש זכאותה לדירה והבקשה נמצאת לפני דיון בוועדה עליונה".

 

תגובת עיריית ראשון לציון: "הגברת טופלה ומטופלת על ידי רשויות הרווחה שליוו אותה לאורך השנים האחרונות.

אולם, מרגע שפונתה מדירתה הטיפול בכל הקשור במגורים, עובר לפתחו של משרד השיכון,

 המחזיק במלאי דירות עבור אותם מקרי סעד קשים. הגב' מבקשת להתגורר בעיר ראשון לציון אולם אין בידי משרד השיכון דירות בעיר.

 

"ראש העיר מאיר ניצן כתב מכתב אישי לשר השיכון זאב בוים לפני כשלושה שבועות ובו ביקש לסייע בידיה של תושבת העיר ולקדם את עניינה לאור מצבה הקשה. הגב' דחתה מספר חלופות שהציעו לה אנשי משרד השיכון, ביניהן דירת שני חדרים ביבנה ודירות באזור הצפון והדרום. אנו נמשיך לשמור עמה על קשר רציף ונסייע לה לבני משפחתה בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רויטל והילדים. מחכים לפתרון
צילום: אבי מועלם
צילום: גיל יוחנן
מאיר ניצן. "שלח מכתב לשר השיכון"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים