שתף קטע נבחר

קולומביה: חייל אחד השתמש בסמל הצלב האדום

בעקבות פרסום הסרטון בו נראה אחד המחלצים במבצע לשחרור אינגריד בטאנקור כשהוא עוטה את סמל ארגון הסיוע, כינס נשיא קולומביה מסיבת עיתונאים מיוחדת בה התנצל על הפרשה. "הוא ראה את כמות אנשי הגרילה ונלחץ", אמר הנשיא במבוכה. זיוף השימוש בסמל נחשב להפרת החוק הבינלאומי ושקול לפשע מלחמה. הצלב האדום טרם הגיב

נשיא קולומביה, אלוורו אוריבה, הודה הערב (ד') כי חייל שהשתתף במבצע לשיחרורה של הפוליטיקאית הקולומביאנית-צרפתית, אינגריד בטאנקור, משבי ארגון FARC לפני כשבועיים - עטה סמל של ארגון "הצלב האדום". סרטון ותמונות שפורסמו הבוקר ברשת החדשות CNN חשפו את המעשה, המהווה לכאורה הפרה של אמנת ז'נווה ושקול לפשע מלחמה.

 

 

במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך בבוגוטה, התנצל אוריבה על התקרית ואמר כי מדובר ב"חייל בודד שביצע טעות מבלי שניתנה לו כל סמכות לך". לדבריו ההוא הורה על פתיחת חקירה בפרשה מיד עם קבלת הדיווחים הראשונים עליה בסוף השבוע. חומרת המקרה נובעת מהפגיעה שנעשתה לכאורה בלגיטימיות של הצלב האדום, כארגון נייטרלי, להיות מעורב בסיכסוכים אלימים ברחבי העולם.

 

"בניגוד להוראות, שם הקצין על מדיו חתיכת בד שעליה סמל של הצלב האדום הבינלאומי. הוא הודה בחקירתו וסיפר כי כאשר מסוק המחלצים עמד לנחות, הוא ראה את כמות אנשי הגרילה ונלחץ", אמר נשיא קולומביה. יש לציין כי האדם שמכר את הסרטון והתמונות לרשת החדשות עשה זאת מטעמים כספיים ולא היה מודע לעבירה שביצעו המחלצים.

 

בתוך כך, נפגשו שר ההגנה הקולומביאני, חואן מיגל סנטוס, וראשי הצבא עם נציגי הצלב האדום בקולומביה, כדי להסביר להם את נסיבות התקרית ולהתנצל עליה. תגובת הצלב האדום הבינלאומי טרם פורסמה.

 

בנספח הראשון לאמנת ז'נווה מתייחסים סעיפים 37, 38 ו-85 לסוגיות של שימוש לרעה בסמל הצלב האדום. הסעיפים אוסרים על "זיוף המעמד המיוחד באמצעות שימוש בסמלים" של גופים נייטרליים, וקובעים כי שימוש לרעה שכזה נחשב להפרת החוק הבינלאומי - דבר השקול לפשע מלחמה. קולומביה חתומה על אמנת ז'נווה מאז 1949.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים