שתף קטע נבחר

הפרקליטים על חקירת טלנסקי: הישג או בזבוז זמן?

העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף" נחקר במשך שעות ארוכות, ופרקליטי ראש הממשלה עשו כל מאמץ כדי לערער אמינותו. "השגנו את כל מה שרצינו להשיג", אמר עו"ד אלי זהר המייצג את ראש הממשלה. עורך דינו של טלנסקי: "הטיסה לשום מקום המריאה"

עורכי דינו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עשו היום (יום ה') כל מאמץ כדי לערער את אמינותו של העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף", משה טלנסקי, במהלך חקירתו הנגדית. הפרקליטים תשאלו את טלנסקי על משפט המתנהל נגדו בגין תקיפת רופאו, ועל כסף שהעביר לאנשים נוספים מלבד ראש הממשלה. חקירתו של טלנסקי תמשך מחר.

 

במהלך החקירה הארוכה, הצפויה להמשך בסך הכל חמישה ימים - עד אמצע השבוע הבא - נשאל טלנסקי על תקריות שונות מעברו בניסיון להטיל דופי באופיו ולנסות להוכיח כי דבריו אינם מדויקים והוא אף נוטה לעתים לשכוח פרטים.

 

לאחר מכן נשאל טלנסקי על האישום העומד נגדו, בגין תקיפה ואיומים על רופא השיניים שלו בארצות הברית. טלנסקי טען כי עבר סדרת טיפולים בשווי 4,000 דולר, ורק לאחר ששילם את חשבונו גילה כי מדובר בטיפולים שעלותם 600 דולרים בלבד, ועל כך התעורר העימות. לדבריו, מי שפתח בעימות הפיזי היה רופא השיניים, והוא עצמו מעולם לא פגע בו או איים עליו.

 

במהלך החקירה הנגדית סיפר טלנסקי כי נהג לרשום בספר חלק מההלוואות אותן העניק לגורמים שונים. הפרקליטים הביעו עניין בספר, וביקשו כי העד יציגו באחת הישיבות הקרובות של בית המשפט. עורך הדין אלי זוהר אף הציג שורה ארוכה של הלוואות שהעניק טלנסקי, והבהיר כי באמצעות אותן הדוגמאות יבקש להוכיח את "אורחות התנהלותו של טלנסקי", מהן אף יקיש כשיתייחס לפרשת "מעטפות הכסף". 

 

לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית, אמר עו"ד אלי זהר, המייצג את אהוד אולמרט. "השגנו את כל מה שרצינו להשיג. ירדנו לרזולוציות קטנות מכיוון שאנחנו בוחנים את דרך התנהלותו של טלנסקי. האיש נתן גירסה מסויימת לגבי התנהלותו וחלק מהדברים אינם מקובלים עלינו ועל ראש הממשלה - ואנחנו נסביר את זה".

 

עו"ד נבות תל-צור, המייצג גם הוא את ראש הממשלה, הוסיף: "השגנו את המטרה. התמונה שנחשפה עד כה היא תמונה קשה ומזעזעת". עוד אמר תל-צור כי "בסופה של החקירה התמונה תהיה שונה". הוא הוסיף: "הגשנו מספר תרשימים שפרקליטות המדינה ניסתה למנוע. קיבלנו מזכר משטרתי, שטלנסקי לא חתום עליו, שאומר שהוא מפחד מאוד שאולמרט יפגע בו. פרקליט המדינה הציג את המזכר כאילו מדובר בדבר רציני, למרות שהיום הודה טלנסקי בבית המשפט כי הוא התלוצץ". עוד הוסיף עורך הדין תל צור: "הפרקליטות עשתה טקטיקה שלא עושים לראש ממשלה".

 

מנגד אמרו נציגיו של טלנסקי: "טלנסקי מקווה שבפעמים הבאות הוא יישאל גם על ענייני פרשת אולמרט אחרת. אין טעם בהמשך עדותו. החקירה היום בעניינים הקשורים לחבריו ועסקיו היתה בזבוז יום עבודה יקר לשופטים ולעיתונאים. בייחוד על רקע הצהרתו של עורך הדין זהר, לפיה המחלוקת עם טלנסקי היא רק על שתי הלוואות". עורך דינו של טלנסקי, ז'אק חן, אמר ל-ynet: "הטיסה לשום מקום המריאה היום ובסוף היא תגיע לנמל המוצא".

 

"אולי טעיתי בתאריך"

מוקדם יותר היום נשאל טלנסקי בחקירתו הנגדית האם בלחץ החקירה אמר דברים שלא היה בטוח לגביהם, אך הוא השיב: "זה לא נכון. אולי טעיתי בתאריך מסוים או לגבי סכום מסוים, אבל כל אירוע שתיארתי התרחש".

 

אלי זהר, פרקליטו של ראש הממשלה, טען מנגד כי חלק מהתשובות במשטרה שנתן היו נכונות וחלק לא,

 אך טלנסקי לא חזר בו, והכחיש את הטענה: "אתה מנסה להוביל אותי למקום לא נכון, אני עניתי תשובות לגבי אירועים מדויקים". הפרקליט חידד את הטענה, וחזר ושאל: "האם אתה מאשר שחלק מהעובדות שנתת בחקירה היו עובדות לא נכונות?" - וטלנסקי השיב בחיוב, אם כי לאחר ההפסקה בדיון אמר שהיה די מדויק בעניין הסכומים שנקב.

 

עורך הדין נבות תל צור, אחד מפרקליטיו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, אמר לאחר דבריו של העד המרכזי כי "החקירה הנגדית של משה טלנסקי מגלה כי הפרקליטות התנהלה כ'ישראבלוף'. אני המום ממה ששמעתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלנסקי. לא התחיל
צילום: גיל יוחנן
עו"ד זהר לצד פרקליט המדינה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים