שתף קטע נבחר

טעות הקבורה בחולון: מ' נקברה פעמיים

בני משפחה של נפטרת קברו את יקירתם בבית העלמין בחולון, מבלי שידעו כי הם קוברים אשה אחרת. כשהגיעו בני משפחתה של האשה שנקברה לבית העלמין, הם זיהו שלא מדובר באמם - ולכן הגופה הוצאה מהקבר ונקברה שוב. הבן: "מה שעובר עלינו יותר גרוע ממוות". המשרד לשירותי דת: בנה של הנפטרת הראשונה גרם לטעות

"אמא נקברה פעמיים ומשפחה אחרת אמרה עליה קדיש". בני משפחתה של מ' עדיין מתקשים להתאושש מהזעזוע העמוק שפקד אותם בטקס הקבורה בבית העלמין בחולון. במחדל חמור של חברה קדישא - נקברה מ' בטעות שעה קודם לכן - בהלוויה אחרת, בשל בלבול בגופות. כשזוהתה הטעות, הוצאה מ' מהקבר הטרי שנכרה עבור נפטרת אחרת ונקברה בשנית.

 

לפני יומיים דווח ב-ynet על מחדל של חברה קדישא בחולון, כשבני משפחה של אשה שהובאה למנוחות, זיהו זמן קצר לפני תחילת ההלוויה כי הגופה שלפניהם איננה שלה. כעת מתברר כי זהו רק קצה הקרחון - והמחדל גדול בהרבה. ל-ynet נודע כי גופתה של מ' כבר נקברה זמן קצר קודם לכן, בהלוויה אחרת, על ידי משפחה אחרת.

 

ביום שני בשעה 18:00, הגיעו עשרות בני משפחתה של מ' לבית העלמין כדי ללוות את יקירתם למנוחת עולמים. זמן קצר לפני תחילת ההלוויה, התבקשו בניה להגיע לחדר הטהרה הסמוך, כדי לזהות את האם. בנה של מ': "נציג חברה קדישא הוריד את הכיסוי מהמצח, אבל אמרנו שאי אפשר לזהות ושיוריד עוד, הוא הוריד עוד קצת אבל אנחנו התעקשנו. כשהוריד את הכל גילינו - זו לא אמא".

 

לדברי הבן, "אחי ראה שן מבצבצת מהפה. אמרנו לרב - לאמא לא צמחו שיניים פתאום - זו לא אמא שלי ואז החלה מהומה גדולה. תוך שניות כל נציגי חברה קדישא יצאו מהחדר בבהלה, בניסיון למצוא אותה. כל מי ששאלנו אותו סירב להגיב, פתאום כולם נעלמו - חלק אמרו שהם הולכים לשתות מים כי חם ומיד חוזרים. נותרנו שם לבד".

 

במשך חצי שעה, מספר הבן, בעוד עשרות האנשים בקהל ממתינים באולם ההספדים, התנהלה דרמה של ממש. "כולם נכנסו לחרדה שהגופה של אמא נעלמה ולא מוצאים אותה. אנשים החלו להשתולל בצעקות כי חשבנו שאיבדו את הגופה והיא נעלמה. אחרי חצי שעה הגיעו נציגי חברה קדישא ואמרו - 'הכל בסדר, מצאנו אותה ואנחנו מנקים אותה שוב. מתברר שהם קברו אותה, בטעות בהלוויה שנערכה זמן קצר קודם לכן".

 

"חשבתי שאני עומד לקבל התקף לב"

הבן מספר כי נציג החברה התנצל בפניו על עוגמת הנפש, וסיפר כי המקור לטעות האומללה הוא שבני המשפחה שקיימה את ההלוויה הקודמת, טעו בזיהוי אמם ולכן - למרבה הצער, מ' נקברה בטעות. "חשבתי שאני עומד לקבל התקף לב, כל המשפחה חשבה שהיא מתמוטטת עוד רגע. איך מסוגלים לעשות דבר כזה? הוציאו את אמא שלי מהקבר, הסירו ממנה את התכריכים, ניקו אותה וקברו אותה שוב".

 

הנכד, שנדרש אף הוא לבוא ולזהות את מ' בפעם השנייה, טוען שחברה קדישא ניסו לעשות הכל כדי להסתיר את הטעות. "הם רצו מהר, חפרו את הקבר והוציאו אותה, הפשיטו אותה מהתכריכים, ניקו אותה מאבק ועטפו אותה מחדש כדי שלא נגלה מה קרה. רק כשהם הבינו שעלינו על הטעות ושאי אפשר לשקר יותר, הכניסו אותי את אבא שלי לחדר וביקשו את סליחתנו".

 

אתמול הגיעו נציגי חברה קדישא לבית בו ישבו שבעה בני משפחתה של מ' וביקשו להתנצל פעם נוספת. "ביקשנו מהם לעזוב את המקום ואמרנו שנדע איך להגיב רק לאחר השבעה", סיפר הבן.

 

"מה שעובר עלינו יותר גרוע ממוות"

הבן והנכד הביעו את חששם הכבד מפני האפשרות שהגופה השנייה שנותרה במקום, שכביכול היתה אמורה להיקבר בהלוויה הראשונה, נקברה בהיעדרה של משפחתה. "כשיצאנו מבית העלמין היה כבר 19:00 בערב ולא ברור האם הודיעו בכלל למשפחה שלה על הטעות. אני מתאר לעצמי מה היה עובר עליהם, אילו היו יודעים שספדו , קראו קדיש, בכו בפני הגופה הלא נכונה", אמר הנכד.

 

"מה שעובר עלינו מאז יום שני יותר גרוע ממוות", אמר בנה של מ'. הזלזול, השקר הזה של חברה קדישא הוא מביש. אני בהלם - איך הם מסוגלים לעשות דבר כזה? אילו אחי לא היה מספיק עירני, לא היינו יודעים לעולם על הטעות וכל החיים היינו אומרים קדיש ובוכים על אשה אחרת. זה לא לשמור על כבוד המת, אלא ביזיון המת".

 

בכתבה שפורסמה לפני יומיים, השיבה חברה קדישא בתגובה כי "במקרה דנן, כשהמשפחה נקראה רגע לפני הובלת הנפטרת לאולם ההספדים לזהות את יקירתה, היא גילתה שמדובר בנפטרת אחרת והטעות תוקנה". בתגובה ההיא, טענו בחברה קדישא כי הטעות התגלתה בזמן, הכחישו כי מ' נקברה במקום אחר, וטענו כי גופתה של האשה נותרה בחדר הטהרה הסמוך.

 

חרף פניות חוזרות ונשנות, לא ניתן היה לקבל את תגובתה של חברה קדישא לטענות המשפחה על לשעת פרסום הידיעה.

 

במשרד לשירותי דת אישרו את הפרטים, אך אמרו כי את הטעות גרם בנה של הנפטרת השנייה, שזיהה את מ' בטעות כאמו. "במקרה זה, הנפטרת שהובאה לקבורה ראשונה זוהתה על-ידי בנה של המנוחה, שזיהה את הנפטרת כאימו, טעות זו הביאה לכך שהנפטרת נקברה בטעות ולחברה קדישא לא היה כל אמצעים למנוע את הטעות שהוביל הבן. מרגע שהתגלתה הטעות חברה קדישא פעלה במלא הרגישות על-מנת למזער את כאב המשפחות. השר לשרותי דת הזדעזע מהמקרה והנחה את הצוות המקצועי במשרד על-מנת שידאגו לרענון הנהלים בכל חברות קדישא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
בית עלמין. ארכיון
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים