שתף קטע נבחר

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד ראובן גרוס

"מלך החניונים" מואשם כי נתן שוחד וטובות הנאה לבכירים בעירייה, כולל סגן ראש העיר נתן וולוך, ובתמורה קיבל שליטה בחניונים עירוניים. מנכ"ל "אחוזות חוף", יעקב מאיר, ובכירים אחרים בעירייה מואשמים כי שימשו כעושה דברו של גרוס

היחידה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה כתב אישום נגד איש העסקים ראובן גרוס במסגרת "פרשת החניונים". גרוס, שהפעיל באמצעות חברות שבשליטתו חניונים של עיריית תל אביב, מואשם בין היתר בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הפרת אמונים, מתן שוחד ושיבוש הליכי חקירה.

 

 

בנוסף לגרוס, הוגשו כתבי אישום בעניין פרשת החניונים ופרשות נוספות שהסתעפו ממנה תוך כדי החקירה נגד חמישה נאשמים נוספים, ביניהם יעקב מאיר שהיה מנכ"ל חברת אחוזות החוף, ד"ר דן קורן, שהיה יו"ר דירקטוריון החברה "אחוזות החוף", חבר מועצת העיר תל אביב, ישעיהו דרורי, וסגן ראש עיריית תל אביב, נתן וולוך.

 

האישום: גרוס העניק ליעקב מאיר טובות הנאה תמורת חניונים

החקירה הגלויה בפרשת החניונים נפתחה ביוני 2004, בעקבות חומר רב שהצטבר ביחידה הארצית לחקירות הונאה. במרכז החקירה עמדו קשריו המסועפים של ראובן גרוס עם עובדי ציבור, ובראשם מאיר וקורן, אותם הפעיל לקידום ענייניו ועסקיו. לפי כתבי האישום, הפעיל גרוס באמצעות חברות שבשליטתו, חניונים שבתחומי אחריות אחוזות החוף. בחלק מהחברות המפעילות את החניונים הסתיר גרוס את שליטתו ופעל באמצעות אנשי קש מטעמו.

 

לפי כתב האישום, ניהל מאיר מערכת יחסים הדוקה עם גרוס והתנהל במסגרתה כעושה דברו בפועל. מאיר יזם מהלכים שונים והחלטות שנועדו לקדם את ענייניו של גרוס ולהיטיב עמו. בתמורה העניק גרוס למאיר, לפי כתב האישום, טובות הנאה שונות.  ביחס לקורן, נטען בכתבי האישום, כי במקרים שונים פעל גם הוא, יחד עם מאיר, לקידום ענייניו של גרוס וכי קיבל מגרוס טובות הנאה.

 

עוד נכתב בכתב האישום כי אחוזות החוף שינתה את שיטת המכרזים באופן שקידם את האינטרסים של גרוס. עוד נטען כי האומדנים הסודיים שנקבעו באחוזות החוף, שהתייחסו לדמי התפעול המקסימליים של החניונים שונים, הודלפו לגרוס, מה שאפשר לו לזכות במרמה במכרזים שהניבו לו רווחים.

 

עוד נכתב בכתבי האישום כי במסמכי המכרז הוסתרה שליטתו של גרוס בחברת קסם חניונים, בניגוד לתנאי המכרז, ובסופו של דבר זכתה חברת במכרז. עוד נטען כי קורן הצהיר בבית המשפט הצהרה כוזבת, לפיה לאחוזות החוף לא הייתה סיבה לחשוד כי גרוס לא היה המציע הנסתר שמאחורי קסם חניונים.

 

גרוס עזר גם לסגן ראש עיריית תל-אביב ולראש עיריית חיפה

בנוסף לפרשה המרכזית הוגשו היום מספר כתבי אישום המתייחסים לפרשיות אחרות שנחשפו בחקירתם של גרוס ומקורביו, שמהן עולה כי עובדי ציבור נוספים קידמו אינטרסים שונים של גרוס. לפי אחד מכתבי האישום, פעל נתן וולוך, ממלא מקומו וסגנו של ראש עיריית ת"א, כדי להשיג במרמה אשרות כניסה לצעירה ממולדובה שגרוס חפץ בכניסתה לישראל.

 

כתב אישום נוסף עוסק במערכת הבחירות המוניציפליות שהתקיימה בחיפה בשנת 2003. על פי הנטען, זייף צחי טרנו - מי שהיה עוזרו וראש מטה הבחירות של ראש עיריית חיפה יונה יהב, ולימים דובר העירייה- יחד עם גרוס מסמך שהסווה תרומה אסורה, שניתנה על ידי חברה בשליטת גרוס למטה הבחירות של יהב. בנוסף הוא סייע לגרוס ברישום כוזב של חשבוניות.

 

בכתב אישום נוסף נטען כי ראש מנהלת בתי העלמין תל רגב, שלום לוי, פעל ביחד עם גרוס, יעקב מאיר וקבוצה של מפעילי חניונים, כדי ליצור מכרז למראית עין שתכליתו הייתה לאפשר זכיית חברה שבשליטת גרוס.

 

ראובן גרוס מואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד; יעקב מאיר ודן קורן מואשמים בעבירות מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור, לקיחת שוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות;

לדן קורן מיוחסת גם עבירה של שבועת שקר; ישעיהו דרורי מואשם מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

 

נתן וולוך מואשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; צחי טרנו מואשם בזיוף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור, קבלת תרומה אסורה לפי חוק מימון מפלגות; שלום לוי מואשם בניסיון לקבל דבר בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
ראובן גרוס: שלט בחניונים עירוניים באמצעות חברות קש
צילום: אבי כהן
מומלצים