שתף קטע נבחר

ועדת הכנסת אישרה סופית את מינוי ברוורמן

לאחר יום ארוך ומלא תהפוכות, אישרה ועדת הכנסת את מינויו של אבישי ברוורמן לתפקיד יו"ר ועדת הכספים; אלי ישי: "אם תאשר הקואליציה את מינוי ברוורמן זו תהיה שבירת מוסכמות וש"ס תראה עצמה משוחררת ממשמעת קואליציוניות"

ועדת הכנסת אישרה סופית אחה"צ (יום ב') את מינויו של ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) לתפקיד יו"ר ועדת הכספים, זאת לאחר שהוחלט לנהל דיון נוסף לאחר האישור הראשוני הבוקר. אישורו הסופי של ברוורמן טעון את אישורה של ועדת הכספים.

 

בדיון המחודש תמכה גם סיעת הליכוד במינוי. כמחווה של רצון טוב, הצטרף יו"ר סיעת הליכוד,ח"כ גדעון סער,לתומכים בין היתר בשל  יחסי הכוחות שנטו בעד המינוי, ועקב התארכות הנושא.

 

יו"ר ש"ס אלי ישי אמר היום כי "אם תאשר הקואליציה את מינוי ברוורמן לתפקיד יו"ר ועדת הכספים בניגוד לעמדת ש"ס - זו תהיי שבירת מוסכמות וש"ס תראה עצמה משוחררת ממשמעת קואליציוניות".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ יואל חסון, אמר לאחר ההצבעה: "אנחנו רואים את ש"ס כשותפה לקואליציה, ולא נוותר על זה כל כך מהר. אם יש להם דרישות קואלציוניות נשמח לשמוע אותן ולראות מה ניתן לעשות".

 

בסיבוב הראשון

האישור בסיבוב הראשון ניתן הודות לקולות חברי הכנסת הערבים, שהיו גם בעד הדיון החוזר. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר לאחר ההצבעה: "רצינו להראות שיש לנו כוח, אנחנו מהווים לשון מאזניים".

 

חברי סיעת "ישראל ביתנו" נמנעו בהצבעה, למרות שבתפקיד יו"ר הוועדה כיום משמש חבר סיעתם, ח"כ סטס מסז'ניקוב. החלטת "ישראל ביתנו" התקבלה לנוכח הבטחתה של המפלגה בהסכמים הקואליציוניים, כי תפנה את ראשות ועדת הכספים במידה שתפרוש מהממשלה. גם חברי סיעות הגמלאים והאיחוד הלאומי-מפד"ל החליטו להימנע. בשבועות האחרונים נכשלה הקואליציה מספר פעמים בניסיון לאשר את המינוי.

 

סיעת ש"ס, שהתנגדה נחרצות למינוי בטענה שהוא מפר את מפתח בעלי התפקידים מטעם הקואליציה, לא הצליחה לגייס רוב בהצבעה הסופית. לפי הערכות, במידה שהמינוי יאושר בסופו של דבר בוועדת הכספים, תפעל הקואליציה "לפייס" את סיעת ש"ס, ככל הנראה באמצעות מינוי סגן שר מטעמה.

 

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יעקב מרגי, אמר בדיון הראשוני: "אני מנסה להבין מה דוחף אותם להתאבדות הזו... אין איזון, אין חלוקה, אין היגיון. יש פה מעשה לא הוגן ולא ישר של הקואליציה. אני לא רוצה לאיים, אבל אני רוצה להכין אתכם נפשית: יהיו הרבה הצעות לשנות הרבה ראשי ועדות בזמן הקרוב". ח"כ יולי אדלשטיין העיר בציניות: "איפה נרשמים?". מרגי הוסיף: "ראינו את ההתנהלות של העבודה בשבוע שעבר, ואם המהלך הזה יעבור ללא תיאום איתנו, אנחנו נהיה חופשיים בכל המהלכים שלנו".

 

גם אם יאושר היום המינוי סופית בוועדת הכנסת, לא מובטח לברוורמן רוב בוועדת הכספים. ההצבעה בוועדה זו צפוייה להיות מוכרעת על חודו של קול.

 

"פריש מיש בכל הוועדות"

ח"כ משה שרוני אמר במהלך הדיון: "זה יום עצוב לוועדת הכנסת. בא איש הקואליציה ורוצה להטיף לנו מוסר על היושר והכנות והמוסר של הקואליציה. זו בושה וחרפה. קודם כל תהיו אתם מוסריים והוגנים. תנו דוגמה. צריכים לדחות את הבקשה ולעשות פריש מיש בכל הוועדות".

  

בשבוע שעבר דחתה ועדת הכנסת את בקשת הקואליציה לאשר את מינויו של ברוורמן לתפקיד יו"ר ועדת הכספים. גם חברי סיעת העבודה הצביעו נגד המינוי.

 

בעבודה חששו כי אם תאשר ועדת הכנסת את מינויו של ברוורמן, תדחה ועדת הכספים את המינוי. ועדת הכספים אמורה להיות זאת שמאשרת באופן סופי את המינוי. כך היה נופל המינוי "בין הכסאות", בה בעת שקדימה הייתה מצליחה לאשר סופית את סבב השרים בסיעתה.


פורסם לראשונה 21/07/2008 11:23

 

בהכנת הידיעה השתתף שאול אמסטרדמסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני מכליס
יום מתיש. אבישי ברוורמן
צילום: דני מכליס
שבירת מוסכמות. אלי ישי
צילום: דניאל בראון – ג'יני
מומלצים