שתף קטע נבחר

אובאמה וממשלת עיראק: מקווים לנסיגה עד 2010

במסגרת ביקורו במזרח התיכון הגיע המועמד הדמוקרטי ברק אובאמה לעיראק. הוא סייר בדרום ומרכז המדינה ביחד עם מפקד הכוחות האמריקנים ונפגש עם ראש הממשלה אל-מליכי. ממשלת עיראק, נאמר לו, מקווה לנסיגה אמריקנית בשנתיים הקרובות

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות-הברית, ברק אובאמה, נפגש היום (ב') בבגדד עם ראש הממשלה העיראקי נורי אל-מליכי. המנהיג העיראקי הסכים עם אובאמה כי יש להסיג את הכוחות הלוחמים האמריקנים מעיראק עד 2010, לוח זמנים שלקביעתו מתנגד בתוקף המועמד הרפובליקני לנשיאות, ג'ון מקיין.

 

אובאמה, המבקר בעיראק לראשונה זה למעלה משנתיים, כינה את הפגישה שקיים עם אל-מליכי ב"אזור הירוק" המבוצר של קריית הממשלה "קונסטרוקטיבית מאוד". דובר ממשלת עיראק, עלי א-דבאג, שנכח בפגישתם, אמר לאחר שהסתיימה כי בגדד אינה מעוניינת בלוח זמנים לנסיגה שעולה מתוך מסע בחירות לנשיאות אלא ב"לוח זמנים אמיתי שהעיראקים יקבעו". ואולם כשנשאל לגבי המועד שלו מקווים המנהיגים, אמר: "עד 2010".


ראש ממשלת עיראק והמועמד הדמוקרטי לנשיאות (צילום: AFP)

 

המועד עולה בקנה אחד עם הבטחתו של אובאמה להסיג את הכוחות הלוחמים של צבא ארה"ב בתוך 16 חודשים מכניסתו לבית הלבן. התבטאותו של דובר הממשלה העיראקית מחזקת את דברי אל-מליכי כפי שצוטטו בסוף השבוע בשבועון הגרמני "דר שפיגל", ואשר הוכחשו מאוחר יותר על-ידי דוברו הרשמי.

 

הביקור נערך על רקע ביקורת מצד רפובליקנים באשר לחוסר ניסיונו של אובאמה בתחום מדיניות החוץ. מקיין הלין על כך שיריבו מתכנן להסיג את הכוחות מעיראק מבלי שביקר בה מאז ינואר 2006. מקיין, לעומת זאת, ביקר בעיראק שמונה פעמים מאז פרצה המלחמה במרס 2003. הסנאטור מאריזונה כינה את תוכניתו של אובאמה "תמימה".


הגנרל פטריוס וברק אובאמה בסיור מעל עיראק (צילום: AP)

 

לדעת מקיין, חלה תפנית חיובית בפעילת הכוחות האמריקנים מאז נטל עליו הגנרל דיוויד פטריוס את הפיקוד על 30 אלף חיילים נוספים שנשלחו לעיראק בתחילת השנה שעברה. מקיין שב ותקף היום את אובאמה בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית "איי-בי-סי": "זו אותה אסטרטגיה שהוא הצביעה נגדה, שהפגין נגדה. הוא טעה בעניין תגבור הכוחות. זה מצליח ואנו מנצחים", אמר מקיין.

 

אובאמה הגיע היום לעיראק מאפגניסטן, שגם בה נלחם צבא ארה"ב. עם נחיתתו הגיע אל מטה הצבא האמריקני במתחם הארמונות והגנים שבעבר שימש כמתחם הנשיאותי של סדאם חוסיין. הוא נפגש שם ביחד עם שני סנאטורים אמריקנים נוספים עם מפקד הכוחות האמריקני, פטריוס. אמש אמר אובאמה בראיון לרשת הטלוויסיה "סי-בי-אס" מקאבול כי החלטת ממשל בוש לפתוח במלחמה בעיראק במקום להתמקד במאבק בטליבאן ואל-קאעידה באפגניסטן הייתה "אחת הטעויות האסטרטגיות הגדולות" שנעשו אחרי פיגועי ה-11 בספטמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה בפגישתו עם ר"מ עיראק
צילום: AFP
מומלצים