שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  כתב יד נוצרי עתיק עולה לרשת

  "קודקס סיניטיקוס" נכתב במאה ה-4 וכולל מספר בשורות של שליחי ישו, מזמורים וקטעים מהתנ"ך. ב-1844 גילו אותו החוקרים במנז סנט קתרינה ומאז דפיו נגנבו וטיילו בכל רחבי העולם. מיום חמישי מתחילים לאחד אותם מחדש באתר אינטרנט מיוחד

  העותק הישן ביותר של הברית החדשה, שנכתב במאה ה-4 לספירה, נתגלה על ידי החוקרים במנזר סנטה-קתרינה שבסיני ודפיו פוזרו ברחבי העולם, יאוחד מחדש בעוד מספר ימים. האיחוד המרגש של הבשורות והמזמורים השונים של ה"קודקס סיניטיקוס" יתרחש באינטרנט.

   

  בעוד יומיים, מדווחת הספרייה הבריטית בלונדון, יושק האתר ובעוד שנה ניתן יהיה לקרוא בו את הטקסט המלא של הקודקס. דפי הקודקס המקוריים פזורים עדיין בין מוזיאונים ברוסיה, אנגליה וגרמניה לבין המנזר בהר סיני.

   

  החלקים הראשונים, שיוצגו ביום חמישי, הם נוסח של ספר תהילים מהמקרא ושל הבשורה על פי מרקוס. בקודקס ישנם עוד כמה חלקים מהמקרא. "עד כה, לא זכו יותר מקומץ אנשים לראות את כל דפי הקודקס" אמר סקוט מק'נדריק, ראש מחלקת כתבי-יד מערביים בספרייה הבריטית, וכינה את הקודקס "אוצר בלום".

   

  מסעם המסעיר של דפי הקודקס

   

  סיפור מסעם של דפי הקודקס מסעיר כמעט כמו הסיפורים הרשומים עליהם. ב-1844, נתגלה הקודקס במנזר "סנטה קתרינה" שבהר סיני, על ידי חוקר התנ"ך הגרמני קונסטנטין טישנדורף. רוב חלקי הקודקס, הגיעו בדרך מסתורית לרוסיה. במוזיאון הבריטי, טוענים כי קיימת עדיין רגישות סביב הנושא והם אינם יכולים להתייחס לנסיבות בהן הוצאו החלקים מהמנזר.

   

  בספרייה הלאומית של רוסיה, בסנט פטרסבורג, נותרו 6 מקטעים. 347 דפים שלמים, נרכשו מהרוסים על ידי הספרייה הבריטית ב-1933. עוד 43 הגיעו לספרייה האוניברסיטאית בעיר לייפציג שבגרמניה. 40 מקטעים ועוד 12 דפים מלאים, הוסתרו במנזר "סנטה קתרינה". עתה יאוחדו כל החלקים המפוזרים באמצעות האינטרנט.

   

  עד היום, מסביר כריסטופר טאקט, חוקר הברית החדשה מאוניברסיטת אוקספורד, מי שרצה לעלעל בין עמודיו הנדירים של הקובץ, היה צריך לפנות לספרייה הבריטית ו'לרדת על הברכיים'. "זה מדהים שעכשיו הקובץ יהיה זמין בלחיצת עכבר" אמר טאקט הנרגש, "יהיה אפשר לעשות בשנייה עבודה שבעבר הייתה דורשת שעות של חיפוש ודפדוף".

   

  הקודקס נכתב ביוונית לפני כ-1,600 שנה ומקבץ בתוכו בשורות של נוצרים ראשונים ומזמורים. הוא נחשב לאחת הגרסאות המוקדמות ביותר של הברית החדשה ומכיל כמה נוסחים מעניינים, של סיפורי ישו ושליחיו. "הבשורה על פי מרקוס", אותה ניתן יהיה לקרוא (אם אתם קוראים יוונית עתיקה כמובן) מיום חמישי באינטרנט, מסתיימת באופן מפתיע מיד לאחר שהשליחים מבקרים בקברו של ישו ומוצאים את הקבר ריק. מחבר הנוסח השיט את כל הקטעים הנוגעים למעשיו של ישו לאחר שקם לתחייה.

   

  "זו דרך מוזרה לסיים את הסיפור" אמר ג'יימס דבילה, היסטוריון של תקופת בית-שני שלקח חלק ניכר במאמצים להעלות את הקודקס לאינטרנט. כמו כן, מציין דבילה, הקודקס כולל כמה סיפורים שאינם שייכים לקנון הנוצרי, לא הקתולי ולא הפרוטסטנטי, ונדיר למצוא אותם בקבצי בשורות.

   

  ביום חמישי, כאמור, מתחיל פרויקט העלאת הדפים העתיקים לאינטרנט. הדפים המקוריים יוסיפו להישמר בחדרים מיוחדים, מוגנים מפני נזקי האקלים ושודדי העתיקות. את הקריאה בהם, יעשו מעתה החוקרים, מעל גבי צג המחשב.

   

  לכניסה לאתר - לחצו כאן

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מנזר סנטה קתרינה, ביתו המקורי של הקודקס
  צילום: צבי גילת
  מומלצים