שתף קטע נבחר

טלנסקי: אולמרט תמיד אמר שיחזיר את הכסף

בחלקו השני של יום החקירה הנגדית האחרון (לעת עתה) של משה טלנסקי, נשאל העד המרכזי על כספים שנתן לאולמרט עבור טיסות ועבור שהות במלונות פאר: "כל פעם הייתי מתווכח איתו ושואל למה הוא צריך? ושאין לי כסף. הוא תמיד אמר: 'אני מבקש את עזרתך, אני אחזיר'. האמנתי לו"

לאחר ששבו מהפסקה, פתח עורך הדין אלי זהר את החלק השני ביום החקירה החמישי של משה טלנסקי בשאלות על העברות הכספים לראש הממשלה, אהוד אולמרט, וראש לשכתו לשעבר, שולה זקן. 

 

עו"ד זהר הקריא לעד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף" קטע מחקירתו במשטרה לפיו כשהגיע ראש הממשלה לניו-יורק, ביקשה ממנו זקן לשלם על שהותו של אולמרט כולל הטיסות. "על חלק מההוצאות", ענה טלנסקי. "באחד האירועים, הארגון לא רצה לשלם על מחלקה ראשונה, אז אני נתתי לאולמרט כסף מזומן בשביל זה". זהר: "שילמת על הכרטיס לאולמרט?" טלנסקי: "כן".

 

זהר ביקש מטלנסקי להתייחס לדברים שאמר בחקירה על כך שמימן לאולמרט שהייה במלון ריץ קרלטון. טלנסקי: "זו היתה הלוואה". זהר: "למה לא אמרת בחקירה במשטרה שזו היתה הלוואה?". טלנסקי: "אני רוצה לדבר אמת. זו היתה הלוואה".

 

זהר: "בחקירות שלך לא הזכרת את המילה הלוואות בקשר לזקן ולאולמרט. אבל כששאלו אותך על מסר, זכרת לדבר על הלוואות. על זקן ואולמרט הזכרת תרומות והוצאות". טלנסקי אישר את הדברים. זהר טען כי הכסף לריץ קרלטון היה החזר הוצאות מפעם אחרת בה טלנסקי היה חייב לאולמרט וכי גם ביומני שולה זקן אותו אירוע רשום כ"חוב" של טלנסקי. טלנסקי התעקש שמדובר בהלוואה.

 

בשלב אחר של הדיון הציג זהר קטע מהחקירה בו טען טלנסקי שנתן 25 אלף דולרים לאולמרט, כשזה נסע לוועידה בקולורדו. טלנסקי: "כל מה שנאמר שם היה בבילבול גדול. לא זוכר שנתתי לו סכום כזה".

 

עו"ד זהר הקריא קטע נוסף מחקירתו של טלנסקי ובו אמר כי אינו זוכר שהלווה כספים לאולמרט בזמן שזה היה שר בממשלה, אלא רק כשהיה ראש עיר. טלנסקי אישר את הדברים. זהר המשיך וטען כי טלנסקי שילם רק על הוצאותיו של אולמרט. טלנסקי: "אולמרט היה ראש עיר וחבר קרוב וניסיתי להיענות לו בכל דרך אפשרית. כשהוא אמר שהוא יחזיר לי, האמנתי לו. היתה לנו מערכת יחסים קרובה, אבל הוא לא דיבר איתי מאז שנהיה ראש ממשלה. הוא אדם עסוק, אין שום עוינות בינינו".

  

עו"ד זוהר שאל את טלנסקי לכמה זמן העניק לאולמרט את ההלוואות. טלנסקי: "לכמה זמן שיצטרך, זה חברים. נתתי לו שלוש הלוואות. לא זוכר מתי הן היו, אבל אני זוכר שהלוויתי לו. כל פעם הייתי מתווכח איתו ושואל 'למה הוא צריך' ושאין לי כסף. הוא תמיד אמר: 'אני מבקש את עזרתך, אני אחזיר'. לא הייתי נכנס לחקירות למה הוא צריך את הכסף". 

 

זהר הציג קטע שבו אמר העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף" כי אולמרט ביקש כסף לפרויקטים ושאל אותו באילו פרויקטים מדובר. טלנסקי אמר שאינו יודע. זהר: נראה לך הגיוני שתתן לו הלוואות ולא תדע למה? טלנסקי: כן. זהר: אם הוא ביקש הלוואת לפרויקטים, למה נתת לו במזומן? טלנסקי: הוא ביקש ממני. זהר: יכולת לשאול אותו למה במזומן. טלנסקי: לא שאלתי אותו. הוא ביקש ואני נתתי לו.

 

בשלב מסוים בדיון ביקש טלנסקי לעמוד. זהר: בדרך כלל העד עומד. טלנסקי אמר בצחוק: באמת? חשבתי שאני קשור בשרשאות. חשבתי שמתוך כבוד לבית המשפט אני צריך לשבת. יודע מה קורה לי כשאני יושב הרבה? אם היית יודע יידיש היית יודע. טלנסקי חייך, ואז פנה לעו"ד זהר: "אני נהנה איתך, לא כמו אתמול. שנינו סבים".

 

בשלב אחר בדיון שאל עו"ד נבות תל-צור, פרקליטו השני של אולמרט, את טלנסקי: אמרת שלא היית קשור לפוליטקאים אחרים, נכון? טלנסקי: כן. תל-צור: אני אומר שאתה הרשית לעצמך לספר סיפורים בעלי אופי דומה על יצחק רבין. טלנסקי: הוא לא פה. אני מעדיף לא לדבר על זה. כאן התערב פרקליט המדינה, משה לדור ואמר כי טלנסקי לא יודע שהעדות שתל-צור מתכוון להראות לו - מתועדת.

 

טלנסקי המשיך: אני לא אתן לך מידע. תתקשר לחבר טוב שלי והוא יספר לך. אני לא רוצה להגיד שום דבר שיפגע ברבין. לא ידעתי שזה יפרסם. תל-צור: ושאמרת שאולמרט "הרג" את שרון, זה כן מותר? טלנסקי: מתי אמרתי את זה? באיזה הקשר? בשלב זה הוקרן קטע מהחקירה של טלנסקי, בו נשמע העד אומר: "אולמרט אמר אל תדאג, יום אחד אני אהיה ראש ממשלה. הוא 'הרג' את שרון ללא ספק". טלנסקי: הדברים האלה הוצאו מהקשרם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלנסקי. לא שאל על המהות
צילום: דודי ועקנין
העד בד"כ עומד. זהר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים