שתף קטע נבחר

לראשונה מזה 8 שנים: זכריה זביידי יצא מג'נין

בעקבות ההסכם לחנינת 24 מבוקשים נוספים מגדודי חללי אל-אקצה, יצא מפקד הזרוע הצבאית במחנה הפליטים ג'נין ל"סידורים" ברמאללה. "לראשונה הרגשתי איך זה להסתובב מבלי להסתכל באוויר ולראות אם יש מזל"ט שמשייט לו בשמיים או לחשוש מכלי רכב חשודים", סיפר ל-ynet

זכריה זביידי, ממפקדי גדודי חללי אל-אקצה - הזרוע הצבאית של פתח - ביהודה ושומרון ומפקד הזרוע במחנה הפליטים ג'נין, הוא בין 24 המבוקשים שזכו לחנינה שעליה דווח לראשונה ב-ynet. זביידי, שעבר היום (ד') על פני מחסומי צה"ל והגיע לרמאללה, סיפר כי אחרי שמונה שנים בג'נין, אינו יכול לתאר את ההרגשה לשאוף אוויר שונה ולהרגיש חופשי.

 

ארבעה ממקבלי החנינה הנוכחית זכו לחנינה מוחלטת, בעקבותיה הם יכולים להתנהל ככל אדם ולנוע בחופשיות בתוך שטחי הגדה המערבית ומחוצה להם. בנוגע ל-20 הנוספים, הסכימה ישראל לאפשר במסגרת החנינה חופש תנועה באזורי A בגדה, והתחייבה להפסיק לרדוף אותם.

 

"הגעתי גם כדי לנוח, גם כדי לפגוש חברים וגם כדי לעבור בדיקות עיניים", סיפר זביידי ל-ynet. "אישור רשימת המבוקשים שזכו לחנינה מגבירה את האמון של המבוקשים ושל פעילי הארגון בהנהגתם ובמדיניותה, ומוכיחה שההתחייבות שלנו לכבד את הסכם המבוקשים ואת הרגיעה היתה שווה את זה. אני מודה להנהגה שלנו ולמפקדים על הצלחתם בעניין הזה.

 

"לראשונה - אין מזל"ט שמשייט בשמיים"

"לראשונה הרגשתי איך זה להסתובב מבלי להסתכל באוויר ולראות אם יש מזל"ט שמשייט לו בשמיים או לחשוש מכלי רכב חשודים. המעבר במחסומים הזכיר לי את הסבל של העם הפלסטיני שנאלץ להעביר שעות על גבי שעות בפקקים ובמחסומים", סיפר זביידי.

 

לפני כחצי שנה נחשף ב-ynet כי ישראל והרשות הפלסטינית הגיעו להסכם מבוקשים, לפיו מאות מבוקשי גדודי חללי אל-אקצה יכנסו לתקופת מבחן בת שלושה חודשים

ומי מהם שלא יעסוק בתקופה זו בטרור - יזכה לחנינה סופית. כחודש לאחר מכן, העניקה ישראל חנינה ל-32 מבוקשים במסגרת אותו הסכם.

 

גורמים ביטחוניים בישראל אישרו אז כי ההתייחסות לאותם פעילים השתנתה בהתאם להסכם והם אינם נכללים עוד תחת הגדרת "מבוקשים". עם זאת, מדובר במצב שהינו הפיך במידת הצורך, כך שאם יחזרו לעסוק בטרור - יחולו עליהם כל ההגבלות הרגילות שחלות על פעילי טרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זביידי. לנוח ולפגוש חברים
צילום: איי אף פי
מומלצים