שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכנסת קבעה: מקצועות פרא רפואיים יחוייבו להציג תואר

  החוק החדש קובע, כי העוסקים בפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ודיאטניות יחוייבו לשאת תואר אקדמי ורשיון משרד הבריאות, בלעדיו לא יוכלו לעסוק בטיפול בציבור. עוד מפרט החוק את תנאי הכשירות לקבלת התואר, ואת חובות המטפל כלפי החולה

  הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית - ברוב של 30 חברי-כנסת וללא מתנגדים - את הצעת החוק של ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל): "חוק העיסוק במקצועות הפרא-רפואיים". החוק קובע, כי העוסקים בפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ודיאטנים יחוייבו לשאת תואר אקדמי ורשיון משרד הבריאות כדי לטפל בציבור.

   

  עד כה יכול היה כל אדם להציג עצמו כמטפל ולעסוק בטיפולים פרא-רפואיים ובהם טיפולי רפואה משלימה, פיזיותרפיה, תזונה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ועוד, גם מבלי שזכה להכשרה אקדמית או הכשרה מורשית כלשהי.

   

  בשנת 2004 אסר בג"ץ על משרד הבריאות להוציא רשיון עיסוק לבוגרים במקצועות הפרא-רפואיים והורה על חקיקת חוק בנושא. ח"כ טיבי יזם את הצעת החוק, הכוללת 17 מקצועות פרא-רפואיים. בשלב הראשון, כללה הצעת החוק את ארבעת המקצועות פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ודיאטנים.

   

  על פי החוק החדש ייאסר על מי שאינו בעל תואר להציג עצמו ככזה בארבעת המקצועות הללו. החוק מפרט גם את תנאי הכשירות לקבלת תואר בכל מקצוע ומסדיר את הרישוי הרפואי שיעניק משרד הבריאות גם לישראלים שלמדו בחו"ל מקצועות פרא-רפואיים.

   

  יו"ר איגוד הפיזיותראפיסטים וגם נציגי הריפוי בעיסוק שנכחו בכנסת, לצד בוגרים וסטודנטים, בירכו על הצעת החוק. "מדובר בחוק היסטורי, שנותן מזור לציבור הבוגרים ולחולים ומכניס סדר לתחום מקצועות הרפואה, שהיה פרוץ" אמר ח"כ טיבי, "בקרוב נמשיך את חקיקת החוק השני עם שאר המקצועות הפרא-רפואיים".

   

  את עבודת ההכנה לחוק החדש הכינה ועדת משנה בראשותו של ח"כ ד"ר אריה אלדד בועדת העבודה והרווחה. ח"כ אלדד הסביר במליאת הכנסת, כי החוק החדש קובע את תנאי הכשירות לקבלת תעודה במקצועות הבריאות: "אנחנו קובעים בחוק הזה שטיפולים פרא-רפואיים יוכלו להינתן רק על ידי בעל תעודה על פי החוק הזה".

   

  אלדד הסביר עוד כי החוק כולל כללי אתיקה ודין משמעתי, וחובות זהירות והגינות גם כלפי המטופל, ומכיל גם הוראות נרחבות שנועדו לתת מענה לאנשים שהיום עוסקים בפועל במקצועות הללו, ואינם עונים לחלוטין על כל הגדרות החוק, אבל יוכלו להמשיך לעסוק בכך בתקופת המעבר, ובלבד שיעמדו בתנאי החוק בהמשך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טיבי. מזור לציבור
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים