שתף קטע נבחר

מיסז'ניקוב: "חוק ההסדרים צריך לעבור מהעולם"

היו"ר היוצא של ועדת הכספים, ח"כ סטס מיסז'ניקוב, פנה ליו"ר הכנסת דליה איציק לפעול לביטולו המלא של החוק טרם הגשתו לאישור הממשלה. היו"ר המיועד של ועדת הכלכלה, ח"כ ישראל חסון, לא יקדם חקיקה בנושא עמלות הבנקים טרם בחינת תוצאות הרפורמה

"חוק ההסדרים צריך לעבור מהעולם ובהקדם", אמר היום היו"ר היוצא של ועדת הכספים ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) כאחד מהלקחים שהפיק בתקופת כהונתו. הוא קרא ליו"ר הכנסת דליה איציק שפעלה לרוקן את החוק מרוב סעיפיו לפני שנה, להכביד את לחציה על הממשלה בכיוון ביטולו המלא כבר עכשיו לפני שהחוק הבא יוגש לאישור הממשלה.


ח"כ סטס מיסז'ניקוב (מימין) וח"כ ישראל חסון היום בכנסת (צילום: צבי לביא)

 

"האוצר חוזר ומעלה בחוק ההסדרים גזירות שנדחו בעבר כמו מס בריאות על עקרות הבית שסירבנו לתת לו לעבור בשנה שעברה והוא ינסה הפעם את מזלו בשנית. אני חוזר ושואל את האוצר מה הוא יכול לעשות עם עקרות בית שלא ישלמו, לפטר אותן"? שאל מיסז'ניקוב והדגיש כי "אין מקום לחוק אנטי דמוקרטי מעין זה בגלל שהאוצר מנצל אותו כדי לבטל ביד קלה חקיקה שהכנסת עמלה עליה שנים".

 

מיסז'ניקוב אישר שהקואליציה אכן הבטיחה לש"ס 250 מיליון שקל כדי תסיר את התנגדותה להחלפתו בח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), וגילה כי הוצעו לה גם שני סגני שרים, אחד מהם לענייני גמלאים. "קונים כאן מפלגה בכסף כדי לקנות עוד קצת אוויר לנשימה לממשלה שעבר זמנה, על חשבון תקציבי החינוך והרווחה שיקוצצו", אמר. "בקולות שלנו יכולנו להמשיך בתפקיד, אבל החלטנו שאנחנו לא במשחק הזה, כי לא רצינו להיות חלק מהמסחרה על התפקיד וויתרנו עליו למרות שלא מגיע מתנה לממשלה הזאת".

 

גורם בכיר בש"ס אמר בשבוע שעבר ל-YNET כי הסיעה דחתה את הצעת התשלום תמורת תמיכתה במינוי ברוורמן. אולם מיסז'ניקוב הקפיד היום לציין כי אפשר לקרוא לתשלום גם בשמות אחרים כמו תוספת לקצבאות הילדים או לעניינים אחרים שמעניינים את הסיעה החרדית.

 

מיסז'ניקוב תקף את האוצר על התנהלותו נגד הרשויות המקומיות, כשהוא מאלץ אותן לממן ממקורותיהן 25% משירותי החינוך והרווחה הממלכתיים, וגילה כי האוצר מונע את העברת חלקו – 75% מהתקציב – מהרשויות שבמשבר כספי ובכך משתק את השירותים שצריכים לבוא על חשבון המדינה. עוד גילה כי בקטע של מענקי האיזון, שהרשויות נלחמות עליהן, נותרו בקופת האוצר 700 מיליון שקל שהוקצבו למטרה זו ולא נוצלו.

 

מיסז'ניקוב הצטער שלא הספיק ליישם את שאיפתו לשלב את ועדת הכספים בתהליך בניית תקציב המדינה בדומה לשיתוף הקיים לדבריו בגרמניה, איטליה ויפן. "כשאמרתי כי לא מספיק שהוועדה מאשרת את התקציב אלא צריכה לפקח ולוודא שהוא מבטא את היעדים שהממשלה קבעה לו, שר האוצר הסתכל עלי כאילו אני משוגע. הוא אמר שזה לא יהיה, אבל כפי שהוא רוצה – ככה לא בונים תקציב. אצל פקידי האוצר קיים רק הטייס האוטומטי של הגדלת מסגרת ההוצאה, והתוצאה שבתקציב 2008 המשרדים הרלבנטיים לא קבלו את התוספות המתאימות ליעדים של קידום הפריפריה, התשתיות, וצמצום העוני".

 

"אמנע מניגוח פוליטי בוועדה"

מיסז'ניקוב דבר במסיבת עיתונאים של סיעתו שבה הוצג ח"כ ישראל חסון היו"ר המיועד של ועדת הכלכלה שייכנס לתפקידו בחודש הבא. המסר שלו: "אותי יהיה קשה להניע לעריצות פופוליסטית בתפקיד, ולא אשתמש בוועדה ככלי ניגוד פוליטי".

 

בשורתו הראשונה: חסון לא יקדם את החקיקה שהחלה בוועדה נגד הבנקים בנושא העמלות, לפני בדיקה אם הרפורמה החדשה אכן יוצרת תנאי תחרות במערכת הבנקאית. הוא אמר, "אנחנו קצת מחוקקים את עצמנו לדעת", וציין כי בתפקידו ידגיש יותר את הבקרה החסרה על ביצועי משרדי הממשלה הכלכליים מול התכנון. "הקטע הזה הוא לא מן המשופרים וזה בנפשנו", אמר חסון.

 

הוא מייעד את הוועדה כגורם משפיע ב-4 תחומים: הסרת החסמים הביורוקרטים שמעכבים את קידום העסקים הקטנים והבינוניים; שינוי האסטרטגיה בתחום המים כך שהמחסור לא יפגע בחקלאות, "אחרת נשלם מחיר יקר ולא רק כלכלי"; פיתוח תעשיית החשמל והגז; וקידום כלכלות הנגב והגליל, ש"אנחנו מאבדים אותם בדהירה. לפני שנה היינו על פי תהום ואנחנו הולכים בצעדים גדולים קדימה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היו"ר היוצא של ועדת הכספים, ח"כ סטס מיסז'ניקוב
צילום: יהונתן צור
היו"ר המיועד של ועדת הכלכלה, ח"כ ישראל חסון
צילום: יהונתן צור
מומלצים