שתף קטע נבחר

השגריר הסורי מושיט יד לישראל בראיון מוקלט

עימאד מוסטפא, המקורב לנשיא אסד, אמר כי בסוריה יש רצון עז וחזון להגיע לשלום עם ישראל. הוא הוסיף כי עמדת דמשק לא השתנתה ב-15 השנים האחרונות, אך ישראל "מזגזגת"

כשברקע השיחות העקיפות בין נציגים ישראלים וסורים בטורקיה, שולח שגריר סוריה בארצות הברית, עימאד מוסטפא, מסר של שלום. "זאת הזדמנות לעשות שלום לא רק עם סוריה ולבנון, מכיוון שאנחנו סבורים שסוריה במובן מסוים היא שומרת הסף בין ישראל לעולם הערבי, אם הם באמת רוצים שלום עם העולם הערבי הם צריכים להבין את הדרישה הלגיטימית הסורית המתבססת על שלום תמורת שטחים".

 

ליחצו כאן להאזנה לראיון

 

בראיון שהעניק ל- "American Friends for Peace Now" אמר השגריר הסורי בארצות הברית: "אנחנו מאמינים בסוריה

 שזה הישג אדיר ויש לתת ביטחונות, כמו מצד מעצמות שצריכות למלא תפקיד פעיל בסיפוק ערבויות כדי לעזור ליצור את המומנטום שיוביל לחתימת הסכם שלום ויישומו. יכולים להיות קשיים במשא ומתן, אבל הקשיים האלה הם טבעיים ואפשר להתגבר עליהם אם יש רצון פוליטי וחזון לשלום בשני הצדדים. אנחנו יודעים בסוריה שיש לנו את הרצון והחזון".

 

הוא אמר כי העמדה הרשמית של סוריה ב-15 השנים האחרונות לגבי שלום עם ישראל לא השתנתה. "אנחנו רוצים שלום, אנחנו מאמינים בשלום הוגן ובר-קיימא, הישראלים הם אלו שמשנים את דעתם, לפעמים הם אומרים שהם רוצים לדבר איתנו ולפעמים הם אומרים שלא. עכשיו אולמרט שינה את עמדתו ואנחנו מברכים על-כך. אם לישראלים יש ספק על הנכונות והרצון שלנו לעשות שלום, מה איתנו? אנחנו היינו עקביים במסר שלנו".

 

המראיין של את השגריר הסורי על מחוות, ששתי המדינות יכולות לבצע. "אנחנו יכולים כדוגמה לבקש מישראל לבצע מחווה ולתת לנו את רמת הגולן הכבוש, אבל זה לא מציאותי, מדובר בשתי מדיניות רציניות, זה לא החלפת מחוות פה ושם. פה מדובר במצב בו סוריה רוצה לסיים את מצב הלחימה, לעשות שלום ולחיות כשכנים.

 

מוסטפא, הנחשב למקורב לנשיא אסד, התייחס לתפקיד שארצות הברית צריכה למלא במשא ומתן בין ישראל לסוריה. "אנחנו מאמינים בסוריה, ואני מניח שגם הישראלים מסכימים לכך, שארה"ב צריכה למלא תפקיד פעיל לספק ערבויות לעזור להסיר מכשולים קטנים בדרך פה ושם".

 

הוא התייחס גם לסיכוי שמשא ומתן עם ישראל יקרב את סוריה לעולם המערבי. "היחסים המשופרים החדשים עם צרפת היא דוגמה לכך. סוריה תמיד רצתה להיפתח למערב ולהיות בשותפות עם אמריקה. אנחנו לא האויבים של ארצות הברית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עימאד מוסטפא
צילום: איי פי
מומלצים