שתף קטע נבחר

הוגשה הצעת החוק: מי שהלך לזונה, יישב בכלא

לפי הצעת חוק של ח"כ זהבה גלאון, אדם שנתפס אצל זונה ירצה עונש מאסר, ואף ישלם פיצויים לאישה שאת שירותיה שכר. אפשרות נוספת, עבור אלה שלהם זו הפעם הראשונה, היא טיפול "גמילה" במסגרת קהילתית

הלכת לזונה? לך לחצי שנה בכלא. מדובר בפעם הראשונה? בית המשפט יוכל להמיר את העונש בטיפול גמילה קהילתי. כך עולה מהצעת חוק "איסור צריכת זנות וטיפול בקהילה", שהגישה היום (ג') חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ). על ההצעה חתומים 29 ח"כים נוספים מכל הסיעות, למעט הגמלאים, בהם 19 גברים חילוניים ודתיים, ועשר נשים.

 

גלאון, העומדת בראש ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים, תעשה מאמץ להעביר את החוק בקריאה טרומית עוד מחר, לפני יציאת הכנסת לפגרת הקיץ. היא מציעה את החוק כנדבך משלים למאבק רשויות האכיפה בסרסורים ובסוחרים. זאת, "כדי להקטין את הביקוש לזנות ולפעול נגד החוליה בשרשרת הזנות שהיתה עד היום סמויה מן העין – צרכן הזנות".

 

עוד נכתב בהצעה כי בית המשפט מוסמך לחייב את צרכן הזנות בתשלום פיצויים לאישה, ואם לא פסק את הפיצויים, ינמק זאת בפסק הדין. בית המשפט גם יוסמך לדחות את עונש המאסר, אם מדובר בהרשעה ראשונה, ולהטיל על הנאשם בצו תקופת מבחן שבמסגרתה יעבור טיפול בקהילה על פי תכנית של בית המשפט. הצו יכול להינתן גם בלא הרשעה.

 

גלאון מציעה בנוסף את האפשרות להטיל על צרכן הזנות את תקופת המבחן עוד לפני המשפט. לפי הליך זה, קצין המשטרה שיטפל במעצר החשוד בעבירה יוכל להציע לו – אם נעצר לראשונה על עבירה זו – לעבור את הטיפול במקום לעמוד למשפט. אם החשוד הסכים, הבין את תנאי הטיפול והחל בו – הקצין ישעה את ההליכים נגדו. אם הוברר לקצין כי החשוד לא עמד בדרישות הטיפול, ההליכים יחודשו. אם סיים את הטיפול ועמד בדרישותיו, התיק ייסגר בשל חוסר עניין לציבור. אחרי מעצר נוסף ילך האיש למשפט ואם הורשע בעבר ילך לכלא.

 

תוכנית ציבורית

גלאון מציעה את חלופת הטיפול בקהילה "מתוך אמונה כי חינוך הינו הדרך הנכונה והיעילה ביותר להתמודד עם התופעה", לפי האמור בדברי ההסבר שלה לחוק. מדובר ב"תכנית הדרכה ללקוחות" שתכלול תכנים שונים מתחומי בריאות הציבור, החוק והמשפט, וכן הרצאות של נשים שעסקו בעברן בזנות ושל גורמים נוספים. התוכנית תופעל בידי ארגונים לא ממשלתיים בשיתוף משרד הרווחה הממונה על ביצוע החוק. גלאון מציינת כי תוכנית מעין זו קיימת במספר מדינות בעולם.

 

גלאון מציינת כי הצעתה עולה בקנה אחד עם פרוטוקול האו"ם למאבק בסחר בבני אדם, הקובעת בין השאר כי יש להילחם בביקוש לזנות באמצעים חקיקתיים, חברתיים, חינוכיים ותרבותיים. היא מדגישה כי הצעתה איננה חלופה לעבירה חמורה אחרת של צרכן זנות שרכש מין בתשלום מאישה מכורה לסם או תחת איום אלים של סרסור, הנחשבת לפי החוק לאונס, והעונש בהתאם. התכנית החינוכית במקרה זה תהיה רק תוספת לענישה ולא במקומה.

 

החתומים על החוק מלבד גלאון הם: מסיעת קדימה – עמירה דותן, שלמה מולה, מיכאל נודלמן, מרינה סולודקין ורונית תירוש; מהעבודה – קולט אביטל, נאדיה חילו, שלי יחימוביץ, ומיכאל מלכיאור; מהליכוד – לימור לבנת; מישראל ביתנו – יצחק אהרונוביץ, סופה לנדבר, וליה שמטוב; מש"ס – דוד אזולאי ואברהם מיכאלי; מיהדות התורה – יעקב כהן; מהאיחוד הלאומי-מפד"ל – זבולון אורלב, אפי איתם, אליהו גבאי, צבי הנדל, יצחק לוי, וניסן סלומינסקי; ממרצ – רן כהן; מצדק לזקן – אלחנן גלזר ושרה מרום-שלו; ומחד"ש והסיעות הערביות – מוחמד בראכה, עבאס זכור, ואסל טאהא, ואיברהים צרצור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפוצו (ארכיון)
צילום: איי פי
יוזמת החוק. גלאון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים